Toyota Camryt on toodetud 42 aastat ning see on üks maailma edukamaid autosid, eeskätt Põhja-Ameerikas. Uut põlvkonda luues ei tehtud radikaalset muutust, vaid lihviti olemasolevat paremaks ning tulemuseks on lihtsalt hea auto.
Toyota Camry on nimi, mida küllap mäletab enamus eestlasi 2000ndate algusest, mil Camry müük Euroopas lõpetati. 2017. aastal toodi aga suur sedaan pärast 15-aastast pausi taas ka siia salongidesse ning nüüd on päral teine põlvkond pärast naasmist.
Camry on linnamaasturitekeskses maailmas üks väheseid suuri sedaane ning ainus täishübriid omas klassis. Kindlasti pole see kõige erilisem või huvitavam auto, aga sama kindlasti on see praktiline, mugav ja töökindel auto.
Kuulus Toyota hübriidsüsteem
Camryt käitab eelmisest põlvkonnast tuttav 2,5-liitrine 4-silindriline mootor, mis töötab koos veidi edasi arendatud viienda põlvkonnaga hübriidajamiga. Kokku arendab Camry 170 kW/230 hj ning on Eestis (ja mujal Euroopas) saadaval vaid esiveolisena.
Lubatud 4,8-liitrist kütusekulu “sajale” on sõites kerge saavutada ning samas on ka möödasõitudeks minekut küllaga. Linnas liigub nutikas Toyota enamus ajast elektri jõul ning lühikest aega saab nupust vajutades ka täiselektrilisena sõita.
Elegantne ja limusiinilik välimus
Euroopa mõistes on pea 5-meetrine Camry pikk auto ning välimus on sellest tulenevalt limusiinilik ja elegantne. Disainerid on kasutanud sama disainikeelt, mis tuttav C-HR-ilt ja Priuselt. Külje pealt on uus põlvkond eelmisega äravahetamiseni sarnane, aga nii eest kui tagant on uustulnuk palju ilusam ja modernsem.
Esiots on kapotijoonte ja suure õhuavaga isegi sportlik, kuid tagant on Camry vägagi traditsiooniline ja puhas. Prooviauto 18-tollised veljed olid väga hea kompromiss ilu ja mugavuse vahel ega tundunud suurel sedaanil kohatud.
Loogiline ja mugav sõitjateruum
Sõitjateruumis on lexuselikult mugav tunne ning see on loomulikult ka praktiline. Minu arvates on tegemist ideaalse lähenemisega, kus on edukalt suudetud kokku viia moodne ekraan ning vanakoolilik nuppudega kliima juhtimine. Nupud sobivad autosse hästi ning nende kasutamine on palju lihtsam kui ekraani näppimine.
Ekraan on samuti väga hea, reageerib kiiresti ning ei nõua harjumiseks aega. Juhtmevabad on nii CarPlay, Android Auto kui telefoni laadimine. Digitaalne näidikutepaneel on samuti väga hea ning põhjalikult reguleeritav, kuid loogiline.
Aknad ja peeglid on suured, A-piilarid väiksed ning vaateväli hea. Nahast istmed on elektrooniliselt reguleeritavad ja mugavad, ventileeritavad ning soojendusega. Kuigi eelmisest Camry põlvkonnast tuttav müür juhi ja kõrvalistuja vahel on kadunud, on siiski ekraani külge pandud mõttetu läikivmust tükk, mis Hiina turu Camryl puudub ning sealse mudeli sõitjateruumi kenamaks teeb.
Tagaistmed on Camrys samuti mugavad ning lisana on võimalik valida isegi ekraan käetoe sees, mille kaudu saab tagantistuja kliimat ja muusikat juhtida ning tagaakna päikesevarju üles-alla liigutada. Prooviautol seda polnud, kuid taga oli siiski mugav ning ruumi piisavalt, aga pisut vähem kui pikka keret väljast vaadates oodata võiks. Sisenemine oli samuti tänu suurele avausele murevaba. Ainus veider asi oli otsekui 2000ndatest pärinev ventilatsiooniava, mis ei sobi moodsasse autosse kuidagi.
Pakiruum mahutab 493 liitrit ning luuk avaneb võtmest ja juhikohalt, kuigi tegemist ei ole elektrilise luugiga, mistõttu peab selle käega kinni lööma, eemaldades veidi preemiumklassi tunnet. Välimistes nurkades on isegi paar nagi, mis näivad küll sedaanis veidi kohatud, aga hoidsid kotte ilusti paigal.
Avaus on lai ning kauba laadimisel luukpärast puudust ei tunne, kuid muidugi ei maksa Camry pakiruumi võrrelda universaalide või maasturitega.
Lõõgastav sõit, kui tuult ei ole ja sirgelt istud
Camry kulgeb mõnusalt ning stabiilselt, võimaldades ootuspäraselt pingevaba sõitmist. 2,5-liitrise bensiinimootori ja elektriajami kombinatsioon on võimas, ökonoomne ja vaikne, mis on üks parimaid igapäevasõiduks.
Vedrustus on samuti väga hea ning lohud tees vaat et olematud. Eraldi kiidan Toyota kohanduva kiirushoidiku rooli andureid ja tundlikkust, sest piisas isegi ühest sõrmest rooli all nurgas, ilma et auto kriiskama hakkaks.
Siiski kriiskab Camry palju. Juhiabisüsteemid on muidugi tasemel ja häda korral kuldaväärt, kuid tavaliselt sõites pidas auto kohutavalt tihti vajalikuks öelda, et ma istuks püstisemalt ega vaataks isegi sekundiks ekraanilt kaarti.
Kahjuks nõuab Camryl kiiruse ületamise hoiatuse väljalülitamine iga sõidu algul palju nupuvajutusi, sest Toyota ei ole teinud ühte nuppu selle kiireks kõrvaldamiseks nagu enamus teisi autotootjaid. Rajahoidja on väga hea ega uju ühest äärest teise nagu mõnel teisel autol Eesti teedel kombeks, küll aga on kurvides turvalisusega liiale mindud ning isegi lauges kurvis pidurdab auto põhjuseta mitu kilomeetrit tunnis maha.
Mootor on vaikne isegi tugevalt kiirendades ning üldiselt on sõit mugavam ja luksuslikum kui eelmisel põlvkonnal – seda juhul, kui tuulemüra välja arvata. Ootasin Camrylt vaikset sõitu, aga tuulemüra oli (peab tunnistama, et tuulisel nädalavahetusel) häirivalt tugev. Pidin muusika soovitust valjemaks kruttima, et pidevat vihisemist summutada. Paraku vähendas see muidu igati Lexusega konkureerivast sõidukogemusest luksusaspekti.
Kokkuvõttes on Toyota Camry väga hea auto punktist punkti sõitmiseks. Emotsioone siit otsida ei maksa, aga kulguriks on see töökindel, turvaline ja mugav auto. Nüüd müüakse Camryt meie kontinendil vaid idas, kus eelmist põlvkonda vaadates ei saanud see Škoda Superbile ega Volkswagen Passatile vastu. Siiski soovitan seda autot proovida kõigil, kes otsivad selles hinnaklassis pereautot ega soovi Toyota RAV4.
Üheksanda põlvkonna Toyota Camry on Eestis saadaval nelja varustustasemega, mil kõigil sama hübriidajam. Hinnad algavad 39 500 eurost ning kõigil mudelitel on kaasas suurepärane Toyota Relax garantii, mis tagab 10 aastat või 185 000 kilomeetrit murevaba sõitu. Kirjutamise hetkel on proovitud auto müügis 40 900 eurose hinnaga.
Meeldis:
- Ökonoomne ja jõuline mootor
- Luksuslik ja ergonoomiline sõitjateruum
- Kerge sõita
- 10-aastane garantii
Ei meeldinud:
- Palju tuulemüra
- Liiga pealetükkiv juhi jälgimine
Pildid: Mart Lumiste