Populaarne Kia Sportage linnamaastur on saanud värkendust ning kapoti alla uuendusliku poolhübriid-tehnoloogia. Hinnatase on jätkuvalt mõistlik, ent sama raha eest saab nüüd rohkem (ja moodsamalt) autot.
[pullquote]
PLUSSID
+ ülisujuv automaatkäigukast
+ mugavad istmed
+ innovatiivne pereauto
+ konkureerib igas hinnaklassis
+ hinnad alates 18 990 €
MIINUSED
– kütusekulu
– pikirööpaid kartev roolisüsteem
[/pullquote]
MÕÕDUKAS MÕÕDUTUNNE
Sügisannid on valmis saanud ning linnarahvast meelitatakse hordide kaupa kaema, kuidas päriselt elu maal käib. Ikka nii, et küüslauk purki ning sibulad võrkkotiga pimedasse seisma.
Hea võtta, kui toidutegemiseks läheb.
Kia Sportage sobis päris hästi septembrikuus Peipsi veerele Sibulatee puhvetite päevale sõitmiseks.
Plaan oli keerata külavaheteedele ja taluõuedesse, kus Kia Sportage – tegude poolest maastikuvõimekas – oma pealt 17 cm kliirensiga mutimullahunnikutest ja väiksematest maakividest suudab üle libiseda.
Ja siis see pagasiruum, mis tavaasendis tagaistmete korral 480 liitrit hoidiseid jaksab koju vedada.
Ja kui tagumised istmed 40:60 kokku pakkida, siis lisandub veel 1000 liitri jagu ruumi, mida hoolikas pererahvas hea-paremaga täita suudab. Muidugi eeldusel, et kodune külmkapp või sahver kummist on.
PLOOMIPUUDEKOOR
Testisime – Sportage mahutab ka vabalt kolm kahemeetrist ploomiistikut. Küll ilma ploomideta paraku. Must laepolster osutus nägusaks ja praktiliseks, ei ühtegi kriipsu või kraapsu.
Kaalusime ka võimalust paigutada istikud püstiasendisse, sest katuseluugile võiks ju uue praktilise tähenduse anda. Siiski loobusime ekstreemsustest. Pärast tulevad ploomid kiivrikujulised, või midagi hullemat.
SPORTAGE IGAÜHELE
Kia Sportage hinnakirja süvenedes jääb silma huvitav hinnapoliitika: võimalus, leida sobiv ja eelarvega klappiv sõiduvahend on väga paljudel. Mudelivärskendus hinda ei tõsta, võiks parafraseerida kunagist eurohüüdu.
Esiveolise ja käsikäigukastiga madalaima varustustasemega 1,6 liitrise bensiinimootoriga sõiduvahendi hinnad algavad 18990 eurost.
Proovisõidus olnud nelikveolise, 2l diiselmootori ja 8-käigulise automaadiga GT-Line TX tippvarustuses auto eest tuleb välja käia umbes kaks korda rohkem raha.
Värskem Sportage sobib senisest paremini ka loodusesõpradele: nimelt on Kia 2-liitrisele diiselajamile lisanud uudse 48-voldise akutehnoloogia ja elektrimootori, mis kokku annab poolhübriidi.
See peaks põhimõtteliselt lindudele ja kaladele pai tegema oma 4% (WLTP) ja 7% (NDEC) võrra vähendatud CO2-emissioonidega. Loodusest ja lindudest lähemalt allpool.
ILMA KRÕÕKSUTA LUKSUS
Tippvarustuses GT-Line TX versioon on peaaegu et priiskamine. Samas, kes suudaks loobuda elektrilisest panoraamkatuseluugist või luksuslikest ventileeritavatest esiistmetest, eriti kui nende eest midagi lisaks maksma ei pea?
Muuseas, kui katuseluugi tekstiilkate täielikult katusesse peitu lasta, saab ka tagaistmel hea silmanägemise korral ka tähevalgust nautida. Meenutab üht legendaarset p-tähega Saksa luksusbrändi lahendust.
Juba madalaimal LX varustustasemel on standardvarustuses abijoontega tahavaatekaamera ja turvaabidest olemas autonoomne hädapidurdussüsteem.
Järgmisel, EX tasemel saab kaasa topelt-leed esituled, kaugtulede automaatse lülituse ja reahoidmisabilise koos liiklusmärkide tuvastuse, roolisoojenduse ja juhtmevaba mobiililaadimisega (viimane küll koos automaatkäigukastiga). Ka on EX tasemel Sportage varustatud 7-tollise ekraaniga, millel navigatsioonisüsteem peal.
GT-Line esimesel tasemel (kokku on neid kolm) saate armatuurlauale suurema kesknäidiku, nupust käivituse koos nutivõtmega ja rehvid mõõdus 245/45 R19. Mis vajavad asfaldi pikivagudes ja ebatasasustel märgatavat taltsutamist.
Parklates olulise tagumise pimenurga hoiatussüsteemi koos ristisuunas liikuva sõiduki hoiatusega saab eelviimasel GT-Line varustustasemel. Samm edasi ja GT-Line Plus toob tuppa JBL helisüsteemi ning 8-tollise puutetundliku navigatsioonisüsteemi.
JBL helisüsteemi kvaliteet oli tasemel, polnud tarvidust voluuminuppu põhja keerata, et mõnusat musikat me road-tripil nautida. Kuid probleeme tekitas raadiolevi – ei teagi, kas Peipsi veerele on paigutatud levisegajad?
Pigem tasub kuulata Apple Car-play ühendusest lemmikmuusikat. Kui kasutate samal ajal navigatsionijuhiseid, siis oli meeldivaks üllatuseks, et juhised kostusid üksnes vaigistatud esikõlaritest ning tagaistmel sõitjaid teekonnajuhistega ei koormatud.
Päris tipus saadaval olevast mugavusvarustusest juba põgusalt rääkisime, aga märkimata ei saa jätta 360-kraadist täisvaatemonitori.
Puudu midagi? Võib-olla vaid jahutusega kindalaegas või 12-voldine lisapistik pagasiruumis, et Lätist saaks poest tuua… ei-ei, mitte seda mida te praegu arvasite. Ikka juustu!
PINGESTAV MILD-HÜBRIID
Tavaliselt on hübriidtehnoloogia paaritatud bensiinimootoriga, Kia (ja ka Hyundai oma Sportage sõsaral Tucsonil) on otsustanud diiselmootori väntvõllile anda lisajõudu elektrimootori abil.
Energiat selleks saadakse varuratta asemel paiknevast 48-voldisest madalpingeakust, mille olemasolu või puudumine tehnoandmete järgi pagasiruumi suurust ei mõjuta.
Tavalise hübriidtehnoloogia puhul on reeglina kasutusel kõrgepingeakud. Need mahutavad küll rohkem särtsu, kuid on ka kallimad toota. Kia on oma uuendustega läinud taskukohasemat teed.
Praktikas tähendab lisamootor, et mäest alla või vabahooga sõites toimub 0,44 kWh lisaaku laadimine. Ja kui kiirendamisel või kohaltvõtul vajate lisajõudu, siis seda elektrimootor ka pakub.
Nii lahendatakse elegantselt igipõlist sisepõlemismootorite ebaühtlast efektiivsuseprobleemi ja eks sealt see väiksem CO2 heide tuleb.
Niisamuti lülitatakse alla 30 km/h kiirustel sisepõlemismootor välja, kui sõiduk liigub vabahooga või allamäge ning lisaaku on piisavalt täis. See lahendus võiks pisikese kütusesäästu isegi anda. Mis see mootor tühja pläriseb, kui ka ilma läbi saab.
TEOORIAST PRAKTIKASSE
Praktikas osutus kütusekulu selle auto kohta siiski pisut liiga kõrgeks. Proovisõidul nägime sõidukompuutril parimat kütusekulunumbrit u 30 km külavahe- ja maanteesõidul, mil saime tulemuseks 5,5 l/100 km kohta. Väiksemaks ei suutnud me seda numbrit meelitada.
Võibolla saaks kasutuskogemust paremaks, kui hübriidsüsteem annaks juhile rohkem tagasisidet näiteks aku laetustaseme kohta.
Hetkel on nii, et armatuurlaualt on võimalik küll jälgida, kas toimb laadimine või elektrimootori kasutus. Sellest on teadlikul ja ökosõiduvõtteid kasutaval juhil vähe abi.
Tuttuus proovisõiduauto oli ka veel sisse sõitmata, mistõttu on lootust, et kahepäevase kõikjalsõidu keskmine kütusekulu 6,7 l/100 võiks ajapikku langeda lähemale lubatud 5,7 l/100 km numbrile.
Mis aga oluline – kuihinnataset vaadata, siis on Kia-l õnnestunud ilma erilise kisa-kärata laiatarbesõidukisse integreerida tulevikku vaatav tehnoloogia.
Autode 12-voldised elektrisüsteemid on juba niigi pinges, järjest lisanduvad elektriseadmed nõuavad üha enam.
Nii näiteks võib 48-voldise elektrisüsteemi lisamine puhastada teed uutele lahendustele. Näiteks tulevikus kasvõi elektriliste turbosüsteemide kasutamisele. Igal juhul oli meie proovisõiduauto elektrisinine toon täiesti õigustatud.
TAGALUUK VÕIMLEMATA
GT-Line Plus ja TX varustustasemel on auto varustatud käed-vabad tagaluugi avamise võimalusega. Avastasin selle ootamatult, kui kõndisin sõiduki tagaluugi juurde ja jäin mõtlikult seisma. Kia hakkas hoiatavalt piiksuma ja avas mõne aja pärast tagaluugi. Iseenesest.
Ei mingilt jalaga ebamäärast vehkimist auto all. Ei mingeid kätega võlumisliigutusi või porise tagaluugilüliti otsinguid. Osutus töötavaks süsteemiks ja lisaks ka vajalikuks. Hoidke vaid parkides silmad lahti, et millelegi liiga lähedale ei pargi.
Küll aga vajas harjumist uste automaatlukustus sõitmahakkamisel. Süsteem oli seadistatud nii, et uksi ei avata lukust ka peatumisel või parkimisel.
Päris mitu korda juhtus, et pidin tagaistmelt fotokaamera hankimiseks pidama kaasreisijatega läbi suletud akna tummalt läbirääkimisi, et salongist tagauksed avataks.
Õnneks leidsin enne auto tagastamist menüüst seadistamisvõimaluse nii, et uksed võiksid sim-salabim avaneda ka siis, kui automaatkäigukasti valits on sõidu lõppedes parkimisasendisse lükatud.
Kahju, et seda võimalust kohe ei avastanud. Meeldiv väikene seadistamisnüanss annab autole juurde plusspunkte.
TÕHUS VALGUSTUS
Bi-LED esituled koos kaugtulede assistendiga on saadaval standardis kõigil varustustasemetel peale madalaima (LX) taseme.
Ehkki ka seal saab Bi-LEDid lisana juurde osta (500+350 €). Lähituled on mugava laia valgusvihuga, valgustades teeservadest kaugemalegi. Pimedas ja vihmas sõites hakkas linnamaasturi kõrgema istumisasendi kombo koos leed-tuledega vägagi meeldima.
Kaugtuled võiksid olla võimsama valgusvihuga ja näidata grammi võrra kaugemale. Igal juhul õigustab LEDide kasutamine ennast autojuhi seisukohast kindlasti. Ohutum ja mugavam sõit on seda väärt.
VISUAALSED UUENDUSED
Võrreldes mudeliuuenduse-eelse ajaga on kõpitsetud eesmist ja tagumist kaitseraua kuju (või noh siiski plastikut). Uputatud eesmised lisatuled on nüüd neljatäpilised.
Välimuselt meenutavad Kia Sportage põhituled ees ning nüüd ka juba tagaluugi keskel asuv plastikriba selgelt ühte P-tähega saksa luksusmargi signatuuri. Ei või olla, kas ma juba ütlesin seda ka varem?
Interjööris on muutunud varem väljaulatuv ekraan – see on nüüd viisakalt raamistatud armatuurlauaga. Samuti on täitsa uued õhutusavad.
SÕIDAME!
Istud Kia Sportage’sse, niheled natuke, vaatad kaasreisijale otsa ja noogutad rahulolevalt. Istmed lihtsalt on mugavad, et pikemat proovisõitu ette võtta.
Peale selle näevad GT-Line varustuses must-punaste joontega nahkistmed lihtsalt esteetiliselt nauditavad ka välja. Täistabamus, minu meelest.
Väiksemat kasvu juhile meeldis see, et auto esiots polnud hirmus pikk. Annab paremini manööverdada ja parklas end paika sättida.
Sõitmisel segasid sama juhti grammi võrra liiga jämedad A-piilarid, pikemat kasvu sõitjat see ei häirinud. Proovisõidul tasuv istme kõrgust sättida.
Tuulemüha oli peeglite juures kuuldav, kuid mitte häirivalt tugev. Vedrustus on pigem pehmemapoolne. Ehkki, teeremondi alas sõitsime samas tempos vanema S-klassi mersuga.
See vetrus niivõrd, et mugavust tunda selles ilmselgelt ei saanud. Kia Sportage vedrustus oli ebatasasustel stabiilne. Külgtuult Sportage üllatuslikult ei kartnud, hoolimata arvestatavast küljepinna suurusest.
Tagaistmele sisenemine oli väga mugav – uks käis laialt lahti ning põlveruumi üle kurtmine oleks kohatu. Ruumi on selles autos tõepoolest piisavalt.
KOKKUVÕTE
Kia Sportage on arvestatav konkurent kõigile sama masti autodele oma 7-aastase garantii, praktilisuse, kena sisemuse ja varustusega. Paindlik hinnatase võimaldab leida igaühel tasakaalu oma soovide ja võimaluste vahel.
Vaata Kia Sportage kohta rohkem siit
Pildid: Andres Kruus, Ulna Kruus