Reede, 29. märts 2024
Jaanuari viimasel päeval toimus Tallinna esindussalongis uue Bentley Flying Spur noobelsedaani ametlik esmaesitlus. Sõitsime uustulnukaga nädalapäevad enne tähtsündmust ning avastasime proovisõiduauto puhul vähemalt viis põnevat fakti, mis just selle konkreetse isendi kordumatuks teevad.

Bentley Flying Spur GT neljaukselises sedaanis on ühendatud luksuslimusiini ja sportauto omadused. Pisima detailini läbimõeldud sõiduk on nagu kunstiteos: täpi “i”-le paneb ninaosast kerkiv Flying B kuju, mida ei leia varasematelt FS mudelitelt ning mille disainivärskendus sai tehtud brändi sajandaks juubeliks.

Valgustatud signatuur, mis sõidu eel kapotile kerkib. Foto: Ylle Tampere

Uus Flying Spur on kujustatud, konstrueeritud ja käsitsi valmistatud Inglismaal, Bentley kodulinnas [wiki]Crewe[/wiki]’is – auto on selge tunnistus, et mõni asi siin maailmas ei peaks kunagi muutuma (usaldusväärsus) ent sellega on nutikalt võimalik kombineerida tänapäevast oskusteavet ja moodsat tehnoloogiat – leed maatriks-esituled, nelikroolimine, juhiabid jms.

Võrreldes eelkäijaga on auto teljevahe kasvanud 130 mm ning reisijateruumis on selle võrra rohkem avarust. “B” nagu “Bentley” ei jää pimedalgi nägemata: isegi auto tagatuled on B-tähe kujulised ning sõitjaid tervitab pimedas ukse alla teele kuvatav Bentley signatuur.

Sulle valgustab teed B. Foto: Ylle Tampere

Elektrooniline nelikroolimine teeb soliidsetes mõõtudes autoga manööverdamise ja sõitmise imelihtsaks. Kui küsida, kus on see punkt, kus omavahel saavad kokku sportauto ja limusiin, on vastus lihtne: “kohanduv vedrustus”, mis on nupuvajutusega vastavalt sõidustiilile muudetav ning muudab sõiduki iseloomu hetkega.

Viis lahedat fakti proovisõiduauto kohta

Sõitsime uue Bentley Flying Spur’iga kolm päeva ja pea pool tuhat kilomeetrit. Muuhulgas kulgesime hiirvaikselt keset ööd Kopli poolsaarel ning avastasime, et auto öönägemisseadet saab kasutada ka majade soojalekete tuvastamiseks. Ent ägedaid leide oli just selle konkreetse isendi puhul veel vähemalt viis.

Auto on tehase prototüüp

Meil proovisõiduks olnud Bentley Flying Spur on spetsiaalselt siinsetele ajakirjanikele ja potentsiaalsetele klientidele sõitmiseks saadetud tehase prototüüp. Mis tähendab, et see on päris unikaalne auto.

Proovisõitude ajal kogutakse detailset infot kõikide sõitude ning kasutajakogemuse kohta. Proovisõitude järel aga saadetakse auto tagasi koju, Inglismaale, kus sellest kogu “tarkus” välja võetakse ning mudeli täiustamise hüvanguks rakendatakse.

Mis on lubatud Jupiterile…

Mõnele on lubatud rohkem kui teistele: Bentley prototüüpidel on lisaks auto tehnilisele passile kaasas tehasepoolne juristi allkirjaga paber, mis kinnitab, et tootja annab autole 100% garantii ja tõendab, et tegu on prototüübiga, mis on sama hea kui seeria-auto. Kui politsei auto peatab, laod kogu dokumendipataka lauale ja räägid juurde põneva loo.

Kahed numbrid

Selleks et autoga saaks avalikel teedel proovisõitu teha, tuli sellele nagu kord ja kohus ametlikud numbrimärgid külge panna. Need numbrid, mis on näha infolustis ringitaval auto kujutisel, olid pakiruumis kenasti hoiustatud. Iluasi on ikka iluasi.

Helisüsteem teeb muruniidukile silmad ette

Bentley Flying Spur’i helisüsteemi võimsus on 2,2 kW. Seda on rohkem kui mõne mehe muruniidukil! Proovisõiduautol on peal kogu võimalik lisavarustus, mida autole üldse pakutakse, muruniidukist ja high-tech kodukinostki võimsam helisüsteem on väike näide, kui ägeda sõidukiga on tegu: 19 kõlarit ja 2 woofer’it, oh… wow!

W12 mootor, klassikute klassik

Uue Flying Spuri südameks on Bentley tuntud 6,0-liitrise topelt-turboülelaadimisega W12 bensiinimootori täiustatud versioon, mis kiiremate ja sujuvamate käiguvahetuste saavutamiseks töötab topeltsiduriga 8-käigulise käigukastiga paaris.

Uus TSI-mootor arendab 635 hj võimsust ja 900 Nm pöördemomenti, sedaan saavutab 100 km/h paigaltstardist 3,8 sekundiga ning evib tippkiirust 333 km/h.

W12 mootor on erakordselt hästi läbi mõeldud. W 12 mootor viitab silindrite paigutusele: need ei ole mitte V-kujuliselt ja üksteise otsas vaid pool neist on nihkes. Tekibki W-täht. Kokkuvõttes on see mootor kompaktsem kui tavaline V12.

Mootori võimekusest ja võimsusest peaks andma ettekujutuse võrdlus populaarse rahvaautoga, VW Golfiga: Bentley Flying Spur kaalub umbes sama palju kui kaks Golfi, aga selle kapoti all nurruval mootoril on töömahtu ning võimsust sama palju kui neljal keskmisel VW Golfil kokku.

Meie saime kolme päeva keskmiseks kütusekuluks 16,1 l/100 km kohta, sõitude pikaajaline keskmine kulu 13,6 l/100 km ja maanteesõidul 8,6l/100 km. Jahmatavalt vähe, kas pole!?

Kõige ehedam drivers car

Tehnilises passis on WLTP CO2 näit muljetavaldav 337g/km kohta, aga heitekogus sõltub otseselt kütusekulust ning antud number ei räägi meile midagi keskkonnahoiust – kõik on n-ö juhi kätes.

Flying Spur’i lähimaks konkurendiks võib pidada Rolls-Royce Phantom`it. Kui viimane on luksuste luksus ning omanik istub pigem tagaistmel, siis Bentley on kõige puhtaverelisem drivers car.

Võrreldes RR-iga ei ole see ehk nii suursugune, aga on supersõidetav ning pakub just juhiistmel naudingut (kiirendus 3,8s 100ni).

Ka kasutajakogemus on toredam: nostalgiahõngulised valitsad on olemas, aga need on parema kvaliteediga tsingitud plastist kui RR-l. Metallist polegi neid mõtet teha, pakasega oleks sõrmedel päris valus…

Flying Spur’i hinnad on väljas ja tellimusi võetakse vastu. Kelle jaoks Bentley on see üks ja ainus õige bränd, siis võtke proovisõidu järjekorda.

Seda, kuidas “flying spur” – hääldada, saab kuulata Oxfordi keeleteadlaste esituses. Küllap ei pane keegi pahaks kui te ukulikult “spuur” ütlete. “Spur” tähendab inglise keeles muuseas kannuseid, ratsaniku saabaste külge kinnitatavaid metallist hobuse ergutusvahendeid.

Video: Sten Ottep, Uku Tampere. Fotod: Sten Ottep/Ylle Tampere (2)

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN