Reede, 26. juuli 2024
Populaarne linnadžiip Renault Captur on jõudnud teise põlvkonnani. Uue Clioga platvormi jagav sõiduk varasemast suurem, mugavam ja mõistagi tehnoloogilisem. Lähitulevikus saab seda ka pistikhübriidina, tava-jõuallikate valikus on 3 bensiini- ja 1 diiselmootor. Auto hind algab 15 360 eurost.

Renault populaarseim linnadžiip Captur jõudis müügile aastal 2013. Seitse aastat ja poolteist miljonit müüdud autot hiljem on aeg küps teise põlvkonna turuletoomiseks.

Esmapilgul suurt muudatust ei märka – pealegi näeb senine mudel, kahe aasta tagune facelift endiselt värske ja kena välja.

Lähemal vaatlusel leidub muudatusi muidugi hulgi, ent suuremad uuendused ongi seotud uue platvormiga. Captur jagab Renault-Nissan-Mitsubishi CMF-B platvormi hiljuti turule toodud uue Clioga. Ja see tõotab head.

Uus platvorm on kergem, täiustatud aerodünaamikaomaduste ja juhitavusega, võimaldab kasutusele võtta rohkesti uusi ohutus- ja juhiabilahendusi ning hübriidtehnoloogiat.

B-segmendi maasturilaadsete seltskonnas oli 2013. aastal Renault Capturil vaid üks rivaal – isepäise väljanägemisega kontsernikaaslane Nissan Juke.

Praeguseks on tegemist ühe kõige tihedamalt rahvastatud autoklassiga, kus konkurente üle 20. Mis on see, millega Captur püüab trendikate autoostjate hingekeeli puudutada?

Disain, loomulikult!

Teise generatsiooni Renault Capturi võlusõnadeks on hea disain, kõrge isteasend, ekraani- ja nutimaailm, juhiabilised. Silmapaistev välimus, mis on piisavalt eristuv, ent mitte üleliia.

Uustulnuk on saanud Renault’le iseloomulikud, mõistagi leed-esituled. Kujunduse üldmulje on senisest rafineeritum, täiskasvanulikum, jõulisem, isikupärasem. Eriti efektsena mõjub aga tagantvaade.

Autoostjad soovivad eristuda – selleks otstarbeks peaks leiduma piisavalt meelepäraseid värvitoone (kokku 11), mida saab kombineerida neljas toonis kontrastvärvi katusega, lisaks veel kolm kujunduspaketti. Ka Capturi interjööri saab värvikamaks muuta.

Eriti stiilne sisse istudes

Aga alles Capturisse istudes mõistate, kui palju on varasemaga võrreldes muutunud. Kes uue Clioga sõitnud, tabab keskkonnas tuttavaid noote. Kaunis, minimalistlik, kvaliteetne, mugav, tehnoloogiline ja avar – kui lühidalt kokku võtta.

Kõrge isteasend on üks peamisi argumente maasturilaadsete ostul. Moodsa disainiga istmed on mugavad ja sobiva asendi seadmine käib hõlpsasti (tippvarustuses mudelitel elektriliselt).

Kui millestki puudust tundsin, siis pikendatavast istmepadjast, mis pikkade jalgadega inimese puhul autosõidu veelgi mugavamaks muudaks.

Roolikõrgust saab reguleerida, sügavust samuti ja mõnusalt jämedapoolne rool istub kätte hästi. Pisut noriksin roolil olevate juhtnuppude paigutuse kallal – on küll tore kõikvõimalikke valitsaid roolilt leida, ent liiga lihtne on mõnele neist rooli keerates kogemata pihta saada.

Ekraani- ja nutimaailm

Armatuurlaua keskel troonib suur püstine ekraan, tavamudelitel 7”, tippvarustuses 9,3”: viimane peaks olema selles segmendis usutavasti suurim.

Kõikide funktsioonide juhtimine käib nagu ikka ekraani kaudu. Infolust ühendub nii Apple CarPlay kui ka Android Auto süsteemiga, seega saab nutitelefoni sisu laiendada ekraanile ja käepärast on nii Waze, Spotify kui muud igapäevased rakendused.

Ergonoomikast rääkides – ekraani asukoht on väga hea ja kliimaseadme juhtnupud on mugavalt eraldi välja toodud, nende all klahvirida mitme muu lülitiga.

Helitugevuse nupuplokk paikneb roolisambal, juhile mugavalt käepärast ka siis, kui rool välja pööratud. Kaassõitjale jääb see kättesaamatuks. Heli- ja loojuhtimise võimalus rooli juures on üks vidin, mis isegi sõltuvust tekitab ja mõnda teise autosse istudes hakkad seda alateadlikult otsima.

Nutikalt planeeritud sõitjateruum

Uus Captur on eelkäijast 11 cm pikem ja teljevahegi 2 cm suurem, ning sõitjateruumis on seega avaram. Sellele annab märkimisväärset lisa 16 cm ulatuses ette ja taha liigutatav tagaiste, mis võimaldab vastavalt kas tagaistuja põlveruumi või pagasiruumi suurendada.

See lahendus on Capturil juba baasvarustuses. Oma 177 cm kasvu ja pikkade jalgade järgi paika sätitud esiistme taha maandudes jäi seljatoe ja põlvede vahele mõnesentimeetrine vahe, mis veel kasvas, kui tagaiste tahapoole nihutatud. Väga praktiline.

Pagasiruum on suuremas seades 536-liitrine ehk oma segmendis väga eeskujulik (normaalasendis samuti igati tubli 422 l), kahetasemelise pagasipõranda all asuvad samuti panipaigad.

Allaklapitud seljatoega on ruumi lausa 1275 l ja pagasipõrand 157 cm pikk, niisiis saab Renault Capturiga vedada üsna mitmesugust kraami. Praktiline tõepoolest.

Sõidukogemus

Sõitsin esimest korda uue Capturiga Poolas ja sealsed teed on meie omadega üsna võrreldavad, nii heas kui halvas. Linnatänavad, külateed, maanteed ja kiirteed pakkusid võimaluse sõita enam-vähem keskkonnas, milles enamik neist siin kodukamaral kulgema hakkabki.

Uue Capturi mootorite valikus on 3 bensiinijõuallikat: kolmesilindriline 1,0 l TCe 100 hj ja neljasilindriline 1,3 l TCe 130 hj ja 155 hj võimsusega, kaks viimast koos 7-käigulise kahe siduriga EDC automaatkäigukastiga; olemas on ka Blue dCi 115 hj diiselmootor manuaal- ja EDC-käigukastiga. Pistikuhübriid E-TECH Plug-in lisandub järgmise aasta juuniks.

Testida õnnestus neist Intens-varustuses 130 hj ja 155 hj EDC variante, millel peal ka rohkesti lisavarustust. Captur on heade sõiduomadustega väike krossover.

Mugav, stabiilne, rahulik. Rooli kuulab kenasti. Vedrustus on pigem pehmemapoolne, sõitmine on mugav, ja kurvides õõtsumist kartma ei pea.

Veermik töötab suhteliselt vaikselt, rehvimüra kostab sõitjateruumi päris minimaalselt ka kehvemal teekattel, seega isolatsioonitööd on olnud meeldivalt tulemuslikud.

Tuulemüha on püstiste A-piilarite tõttu paratamatu, ent märgatavaks muutub see suurematel kiirteekiirustel – Eestis selle teadmisega suurt midagi peale hakata polegi.

Ka mootorihääl tungib kabiini vaid siis, kui pöörded taevasse tõsta, ent väikese krossoveri juht vaevalt nii teeb. Tootja on nii Clio kui Capturi puhul teinud heliisolatsiooniga tõesti imet.

TCe130 ja TCe 155 mootoritel on võimsust 1,2 tonnise Capturi jaoks täiesti piisavalt ning tegemist ei olegi ju sportlike ambitsioonidega sõidukiga, vaid väikese pereautoga.

EDC automaatkäigukasti seadistust mõjutavad Renault Multi Sense sõiduviisid (Normal, Sport ja Eco, lisavarustus), mille abil peaks saama valida kas siis eriti säästlikud või hoopis sportlikud sõiduomadused.

Säästlikkuse testimiseks oleks vaja pikemat proovisõitu. Pikemat aega sportseades sõitmise muudab tundlikumale kõrvale pisut tüütuks asjaolu, et pöördeid hoitakse asjatult kaua kõrgel, tavaseades tekib mulje variaatorkäigukastist.

Ilmselt on tegemist maitseasjaga. Enamikule peaks normaalseadest täiesti piisama ja mugavaks pereautoks on siin kõik asjakohane olemas. Sportlike sõiduomadustega krossoveri ostusoovi korral tasuks ehk natuke laiemalt ringi vaadata.

Enamik Capturi ostjaist valib muidugi automaatkäigukasti, ent saadaval on ka käsikäigukastiga isendid. Kuigi niisugust Capturit testida ei õnnestunud, võib vast paralleele tõmmata hiljuti proovitud Clioga, mille 6-käiguline käsikast osutus igati meeldivaks. Loodetavasti leiab huviline kohalikust müügiesindusest ka niisuguse proovisõiduauto.

This slideshow requires JavaScript.

Baasvarustusest alates rohkelt juhiabisid

Poolautonoomsed juhiabilised jõuavad ka väikeautodele, nii abistab elektroonika Capturi juhti nii ohutul sõidul kui ka parkimisel.

Eeskätt positiivne on fakt, et mitmed abid on baasvarustuses: automaatne hädapidurdus, liiklusmärgituvastus, kiiruse ületamise hoiatus ja sõidurajahoidja.

Automaatkäigukastiga bensiinimootoriga mudelid (ja edaspidi ka hübriidid) on varustatud kohanduva kiirushoidja ja ummikuabilisega, mis kindlasti tüütud jõnksutamised ja lõputus autoderongis kulgemised stressivabamaks teevad.

Parkimisel ja manööverdamisel on lisaks parkimisanduritele abiks 360-kraadi kaamera ning taga ristsuunalise liikluse hoiatus.

Intens-varustus lisab parkimise abisüsteemi, mis hoolitseb külgboksi parkimisel roolikeeramise eest, ja juhendab juhti vastavalt gaasi andma või pidurdama.

Juhiabiliste pimesi usaldamise asemel on endiselt mõistlikum siiski iseenda oskusi lihvida – tehnoloogiat päris lõpuni usaldada ei tohi. Ka proovisõidul otsustas parkimisabi mõnel korral koostööst loobuda.

Turvalisus on pereauto puhul samuti oluline, Captur pälvis EuroNCAP testides 5 tärni.

Mugavusvarustus

Lisavarustusena pakutav talvepakett sisaldab istme- ja roolisoojendust, esiklaasi soojendust ei pakuta, aga seda pole minu kogemuse põhjal (ja viimaseid talvesid vaadates) ka palju vaja.

Ning iseenesestmõista on lisavarustuse nimekirjas nutiseadmete juhtmeta laadimisalus, melomaanidele võimas Bose helisüsteem koos vinge bassikõlliga mis on pagasiruumi integreeritud ning tähise taevalaotuse nautimiseks võib valida panoraamkatuse.

Kütusekulu oleneb sõitjast

Kütusekulu oleneb loomulikult väga palju ka juhist ja sõiduoludest. Väikseima, 1,0 TCe mootoriga Capturi keskmiseks kütusekuluks lubatakse 5,2 l/100 km (kõik andmed NEDC) ja kiirendus nullist sajani 13,3 s.

Blue dCi diiselmootori puhul on vastavad andmed 11,9 s ja 4,2 l/100 km (käsikast) ja 11,0 s ning 4,1 l/100 km (EDC). Samuti automaatkäigukastiga 1,3 TCe puhul lubatakse ühesugust 5,5 l/100 km keskmist kütusekulu nii 130 hj kui ka 155 hj mootori korral, kiirenduseks aga vastavalt 9,6 s ja 8,6 s.

Testitud 150 hj mudeli ametlik kütusekulu 5,5 l/100 km võib ehk olla saavutatav, tegelik näit püsis proovisõidu kestel ja lõpuks 7,2 l/100 km – siiski tuleb arvesse võtta nii kiirteede suhteliselt suurt osakaalu kui seda, et proovisõiduauto läbisõit oli vaid mõned tuhanded kilomeetrid.

Kui säästlikkus oleks nii oluline argument, peaks maasturit meenutava auto ostja vaatama hoopis voolujoonelisemate ja madalamate autode poole, aga nii need asjad ju ka ei käi.

Hind algab 15 360 eurost

Renault Capturi hind algab 15 360 €, selle eest saab 5-käigulise käsikäigukastiga Zen varustuses TCe 100. Soodsaim automaatkäigukastiga versioon on TCe 130 EDC hinnaga 18 930€, samuti Zen, Intens varustuses 2160€ rohkem.

Võimsam TCe 155 EDC on Intens-varustuses ja maksab 21 610€. Soodsaima diiselversiooni Blue dCi 115 saab 18 710€ eest. Uus Captur on nüüdseks Eestis müügile jõudnud.

Kokkuvõttes: mõistlik ja armas auto

Renault Captur on mõistlik valik väikese maasturilaadse sõiduvahendi ostjale. Uus platvorm, kena välimus, mugavad sõiduomadused, meeldiv interjöör, väga rikkalik turvalisus- ja juhiabide komplekt baasvarustuses, hea mootorivalik ja hea hind.

Rivaalid

Nissan Juke, VW T-Cross, Skoda Kamiq, Mazda CX-3, Seat Arona, Citroen C3 Aircross, Peugeot 2008, Hyundai i20 Active, Hyundai Kona, Kia Stonic… Klassi võrra suuremate puhul vaatab stiiliteadlik ostja kindlasti ka Toyota C-HR poole.

Mõni kasutu fakt

Seni oli Renault Captur mitmes regioonis saadaval üsna erineval kujul ja eri nimede all: näiteks Lõuna-Koreas kandsid Capturi sõsarad kapotil teistsugust logo ja nime Renault Samsung QM3.

Venemaal aga tuntakse neid Kapturi nime all (sest muidu olevat tekkinud hääldusega põnevaid probleeme) ja sõiduk ise hoopis pikema teljevahega, kõrgema kliirensiga ja nelikveoline, Dacia Dusteri platvormikaaslane.

Nüüd saab Renault Capturist aga globaalne mudel, sama tehnilise lahendusega ja sama nimega kõikjal. Liiatigi on ka Hiina sihiks võetud, sealse turu jaoks toodetakse autot kohapeal. Euroopa Capturid toodetakse Hispaanias.

Hübriidajamit nimetusega E-TECH Plug-in on oodata 2020. aasta juunikuus. Renault lubab, et hübriidajam ei hakka olema pelgalt tippmudelite pärusmaa, vaid seda saab endale lubada ka keskmise varustustasemega mudelite ostja.

Hübriidsüsteemi moodustavad 1.6 l bensiinimootor ja kaks elektrimootorit, otselülitusega multimode-käigukast ja 9.8 kWh akuplokk.

Vormelitehnoloogiat on laenatud hübriidsüsteemi loomisel, suurema energiatõhususe saavutamisel, pidurdusenergia rekuperatsiooni efektiivistamisel

Eesmärgiks on pakkuda võimalikult pikka elektrilist sõitu ning häid dünaamikaomadusi. Sõiduulatus puhta elektriga on linnas 65 km ja kombineeritult 45 km, sõidukiirusel kuni 135 km/h. See tähendab, et igapäevaseid linnasõite peaks saama teha saastevabalt, üksnes särtsuga.

Meeldis:
– välimus, salongikujundus ja -materjalid
– rikkalik varustus
– sõiduomadused

Ei meeldinud:
-EDC käigukasti seadistus

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN