Esmaspäev, 27. mai 2024
Pärast reisi Fiat 500-ga Põhja-Norrasse, kus veetsime abikaasaga poolteist nädalat peaaegu igal ööl telgis magades tugeva vihmasaju ja tuule käes, mis lõikas näonaha maha, armusin autoreisidesse. Ei, see polnud rootsi surströmmingu söömise tagajärjel. Vabadustunnet, mis tekib uues riigis autoga sõites, on raske asendada. Probleem on ainult selles, et selgus, et ma ei ole telgis ööbimise fänn, seega pärast koju naasmist hakkasin uurima, millised võimalused on mugavalt enda autoga reisida. Ja siis avastasin ma Van Life’i imelise maailma.

Vanliferid on need, kes on inspireeritud hipikultuurist, VW T1-st ja soovist veeta öö kusagil, kus saaks Instagrami jaoks parima päikeseloojangu pildi. Nad ostavad kasutatud kaubikuid ja ehitavad kaubaruumid eluruumideks ümber ning elavad reisimise ajal nendes sõidukites. Mis on sellise ümberehitamise eripära – auto jääb väliselt tavaliseks kaubikuks, mis parklas tähelepanu ei tõmba, aga sees on väike ühetoaline korter.

Muidugi on sellise kaubiku kasutamine igapäevasõidukina üsna problemaatiline – kes tahab poodi minna, kui kaubaruumis on väike stuudio? Minu jaoks valmistaks sellise autoga elamine ka seetõttu probleeme, et mul on vaid üks parkimiskoht ning sinna peab minema auto, mis on piisavalt multifunktsionaalne – aastaringselt selles elamine tundub mulle rumal, sest ostsin parkimiskohaga ka korteri. Seetõttu ei ole auto ümberehitamine reisimiseks minu jaoks parim valik. Kas uus Volkswagen Multivan võiks olla minu probleemile sobiv lahendus – või siiski mitte?

Volkswagen Multivan 2022, Vladimir Niinimäki

Volkswagen on 73 aastat pakkunud maailmale tarbesõidukit, mida saab kasutada sõiduautona. Nende väikebusside fännide seas on arvamus, et pärast T4 lõpetas Volkswagen töökindlate ja heade busside tootmise, kuid olles proovinud T4-T6 põlvkondi, ei jaga ma seda arvamust.

Muidugi on minimaalne elektroonika kogus T4-s suurepärane, kuid ainult siis, kui teie nimi on Emile Leray ja olete 1993. aastal Aafrika keskel hätta jäänud. Muul juhul oleks kaasaegne auto palju mõistlikum valik. Kuid isegi moodsamate T5 ja T6 puhul oli mul ikkagi tunne, et sõidan eelkõige tarbesõidukite, mitte sõiduautodega.

Volkswagen Multivan 2022, Vladimir Niinimäki

Volkswagen ütleb, et uus Multivan on sisuliselt Golf 8, aga täiendava istmereaga. Esimeste muljete põhjal vastab see ka tõele, sest ergonoomika meenutab tõesti sõiduautot. Jah, Volkswageni kaasaegne arusaam ergonoomikast on muutunud alates Golf 4-st, kus kõik on selge ja lihtne. Multivanis tuleb pisut kohaneda, kuid protsess on üsna kiire. Kui aga oled sage Bolti või CityBee kasutaja, siis tunned selles Multivanis ära üldised lahendused, mida Volkswagen oma mudelites kasutab.

Kapoti all on kaheliitrine 150 kW bensiinimootor, mis kiirendab selle perebussi sajani umbes 9 sekundiga. Kuid kas Multivani ostjad võiks olla huvitatud kiirendamisest? Palju olulisem on see, kui mugavalt saab loodusesse reisida ja taga istuda ja puhata, samal ajal kui grill säriseb. Ja selles osas on siin kõik väga hästi – käisime päevaks Noarootsis otse mererannas piknikku pidamas. Ja siin avastasime me Multivani võlud täielikult.

Volkswagen Multivan 2022, Vladimir Niinimäki

Akna taga möllas tuul, aga meie istusime soojas sõitjateruumis kolmandas istmereas ja nosisime snäkke. Teise istmerea panin pagasiruumi, vabastades ligi kaks meetrit jalaruumi. Kliima hoidis sõitjateruumi soojas ja Harman/Kardon täitis selle suurepärase muusikaga. Seal oli lahedam kui kodus – saime maailma parima vaate, kuna saime seal viibida nii kaua kui soovisime. Ja selles on Multivan suurepärane.

Maailmas, kus linnakrossoverid on iga autotootja kinnisidee ning plastliistudega kõrgendatud luukpära püütakse pereauto nime all ostjatele pähe määrida, oleme hakanud unustama, milline on tõeliselt lahe pereauto. Olen kindel, et Multivani kuvand väsinud isast, kes viib oma rahulolematu naise ja neli last puhkusele, on aegunud.

Volkswagen Multivan 2022, Vladimir Niinimäki

Mul on väike pere – kass, abikaasa ja mina. Ja meie jaoks on sellest autost saanud teejuht hämmastava seikluse ja vabaduse maailma – nagu vanasti, mil VW märgiga buss tähendas, et selle reisijad läksid uuele seiklusele. Uus Multivan võimaldab teha täpselt sama, ainult mugavamalt. Aga palun, vallandage see inimene, kes arvas, et Multivan peaks olema igavat halli värvi.

Volkswagen Multivan 2022, Vladimir Niinimäki

Tehnilised andmed, hinnakirja ja muu info leiab siit.

Fotod: Vladimir Niinimäki

blank

Endine kooliõpetaja, IT-ettevõtja ja autoentusiast. Armastab kõike, mis liigub, aga itaallastele on südames eriline koht. Unistus - teha ümbermaailmareis!

KOMMENTEERI SIIN