Laupäev, 23. november 2024
Eriolukord on lõppenud, aga osa ennetusmeetmeid jäävad võib-olla et alatiseks kehtima ja nendega tuleb õppida koos elama. Proovisime järele, kuidas uue elukorralduse ajal autoost toimub.

Tunnistagem, et kehtivad eriolukorra meetmed on meist teinud puhtamad, hoolivamad ja tervemad kodanikud: käte ja pindade puhastamine tuleb edaspidi une pealt, aevastamise ja köhatamise puhul haarame riiulist maski ning haigena ei lähe tööle ega saada tõbisena oma lapsi lasteaeda või kooli. Kui on plaanis uue auto ostmine – nagu meil – kohtume müügiesinduse inimestega vaid täiesti tervena. 

Lisaks puhtusearmastusele oleme uuesti “käe sisse” harjutanud elementaarsed viisakusreeglid: autoesinduses jätame teenindajaga õhuvahe; eeltöö on korralikult tehtud, sest internet võimaldab kuni proovisõiduni vajalikud toimingud enne ära teha.

Esindused on välja tulnud kontaktivabade lahendustega, kus valikus olevaid sõidukeid saab videostriimi kaudu üle vaadata ning kui see üks ja õige välja valitud, siis tuuakse see soovi korral su ukse ette ja jäetakse võtmed kokkulepitud kohta.

Euroopas hakkas Lexus teadaolevalt esimesena mais pakkuma kontaktivaba proovisõitu – soovitud auto toob esindus kliendile õigel ajal ukse ette, peale proovisõitu viiakse sõiduk tagasi esindusse.

Eestis tulevad müüjad samuti soovijatele vastu ning korraldavad sõidutesti kontaktivabalt, kuigi müügiinimese lähedaolu pluss on, et n-ö jooksu pealt tekkivatele küsimustele saab kohe vastuse. Aga turvalisus ennekõike.

Äkki ootaks, sest hinnad kukuvad!?

Kümnenditaguse kriisi ajal sai autosid osta kohati isegi poole odavamalt. Kroonviiruse pandeemia järel seda ei juhtu kindlasti: suur osa tootmisest seisis kriisiajal ning laoautode üleküllust ei ole. Vaata lähemalt ETV AK-st.

Hooajalisi allahindlusi ning mudelpõlvkondade vahetuse hinnakampaaniaid tehakse nagu tavaliselt. Millal aga on Eestis hea aeg autot osta? Seda saab uuesti lugeda siit kui mullu esindused saladuse välja rääkisid.

Auto valitud, kuidas edasi?

Olime eksperimenti planeerides omast arust väga kavalad ja valisime “katsejäneseks” müügitabeli liidri Toyota, lootes, et meile öeldakse “autosid ei ole, praegu osta ei saa.”

Võta näpust, öeldi, et valige välja ja paneme valmis – ühe klausliga – proovisõit saab toimuda kõiki turvalisuse nõudeid järgides. Ja neid ei olegi nii vähe. 

Kõigepealt korralik eeltöö: lasime müügiesindajal endale videosilla vahendusel ette näidata paar valikut ja jäime pidama hübriidse C-HR-i peale.

Kuigi video teel saime põhaliku ülevaade auto juhiabidest ja lisafunktsioonidest, on oma silmaga üle vaatamine oluline kasvõi seetõttu, et ekraanil paistab värv (muuseas olulisim ostuotsustaja!) sootuks erinev kui päriselt.

Vähekasutatud garantiilise auto puhul näidatakse kätte värvikriimud ja selgitatakse hoolduses tehtud tööd, aga tungiv soovitus on esinduselt sõiduk enne ostmist ise üle vaadata ja sellega ka proovisõitu teha. 

Selge, tuleb ikkagi salongi külastada. Aga seda ei saa teha niisama, suvaliselt uksest sisse karates vaid sobivat aega kokku leppides: müüjal peab olema kliendi jaoks aega ja klient on samuti keskendunud. 

Lepi salongi külastamise aeg kokku

Külastusaja kokkuleppimine on elementaarne viisakus, mida sobib kasutada mistahes ajal: nagu arsti juurde ju ei lähe niisama, ei jaluta ka salongi, et müügiesindajaga tšit-tšättida – isegi kui sobiv rahasumma oleks taskust kohe võtta, ei saaks valitud autoga niisama minema sõita.

Niisiis: nüüd (ja edaspidi!) tuleb kohtumine soovitud spetsialistiga kokku leppida. Oma soovid-küsimused võiks ette saata, et kohtumise aeg oleks efektiivsemalt kulutatud. 

Müügispetsialistiga suheldes tuleb hoida turvalist vahet
Oled teretulnud kui oled terve ja tunned kella

Elementaarne, Watson – sa lähed kohtumisele siis kui oled terve. Täpsus on kuningate viisakus – sa lähed õigel ajal, ei liiga vara ega liiga hilja.

Enne kui sisse astud, veendu, et sa kellelegi “sisse ei sõida”. Puhasta jalad ja käed – desojaam on ukse kõrval – ja kui oled maskiusku, pane siseruumis puhas mask ette. 

Niisama salongis ringi vaadata on ka kahtlemata tore, aga küllap sa tead, et alati on kusagil müügiesindaja, kes arvab, et sul on tõsi taga.

Viisakas on teiste enda omaga samaväärseks hinnata ja oodata puhkealal, kus on külastajate jaoks varasemast suurem distants jäetud.

Teenindajad ja müüjad on klientidest läbipaistva seinaga eraldatud, aga hoia siingi samm vahet, et kaks inimest saaksid omavahel luua silmsideme. Liiga lähedale astudes oled (olenemata seinast) teise inimese lähitsoonis ja tekitad ebamugavustunde. 

Spetsialistiga vesteldes on mõistlik hoida distantsi. Ka eriolukorra lõppedes pole kaks meetrit sugugi liiga palju – see jätab ruumi liikumiseks ja vajalike asjade näitamiseks. 

Inimestevahelises otsesuhtlemises on kolm olulist komponenti: kehakeel, sõnad ja hääl. Kehakeel on olulisim ja selle lugemine moodustab suhtlemise mõistmisest teadlaste väitel 58%, hääl 37% ja sõnad vaid 7%.

Kui astuda inimesele liiga lähedale, ei toimi neist ükski õigesti. Inimese turvatsoon on 65-70cm. Niisiis on 1,5-2 meetrit sõltumata olukorrast viisakas ja kasulik vahemaa.

Proovisõidule üksi või kahekesi

Proovisõiduaega kokku leppides usaldavad esindused kliente sedavõrd, et lubavad soovi korral seda üksi teha, aga nagu öeldud, jooksvalt vastuseid saab müügiinimese käest. Koos sõites tuleks järgida tervisenõudeid.

Meie soovitus on viiruste ajal (sügisest kevadeni) kanda võõra inimesega autos koos olles mõlemal maski, isegi kui enda arvates ollakse täiesti terved. Toyota esindustes on isikukaitsevahendid olemas, aga viisakas on mask ise kaasa võtta. 

Autos võiks istuda nii, et oleks tagatud “õhuvahe” – müügiesindaja istub diagonaalis tagaistmel või kui on soov, et ta näitaks, kuidas üks või teine funktsioon töötab, siis istub ostja temast võimalikult kaugel või seisab õues. 

Auto näidistesaalis on kaitstud ühekordsete katetega
Auto tagastamine proovisõidu järel

Mäletate seda lauset “ise sööme, ise joome, ise nõud ka ära toome”? Proovisõidult tulles võiks auto enda järel puhastada – käia desolapiga üle katsutud pinnad ning desinfitseerida käed.

Autovõti tuleks võimalusel asetada lauale nii, et keegi seda otse oma kätte ei võta. Peale igat proovisõitu teeb teenindus auto puhtaks ja valmistab järgmise sõitja jaoks ette. 

See on nii praegu ja on ka edaspidi viiruste hooajal, sest eriolukorra erimeetmed tõestasid veenvalt, et viiruste leviku piiramiseks parim viis on puhtuse ja distantsi hoidmine. 

Üks väike nipp veel: iga kord kui olete autoga pikemalt sõitnud, jätke aknad lahti ja tuulutage kui võimalik – saju ajal muidugi mitte ja tolmusel tänaval ka mitte, aga turvalisel õuealal värskes õhus küll. 

Autoostu vormistamine

Kui proovisõit tehtud ja ostuotsus kindel, ei pea müügisalongis hetkegi kauem tillerdama, sest paberimajandus käib tänapäeval elektrooniliselt, lepingud allkirjastatakse digitaalselt. Eesti on vägev e-riik.

Puhkeruumis on loodud tingimused turvaliseks ooteajaks
Auto üleandmine 

Pandeemia ajal korraldasid autoesindused oma töö ümber ning autod antakse kliendile soovi korral kontaktitult üle: auto toimetatakse kasvõi koduukse ette ning võti jäetakse kokkulepitud kohta.

Tegelikult on inimliku faktori vahelt välja lülitamine jube kurb, sest uue auto ost, ja selle võtmete kättesaamine on pidulik sündmus. 

Seega võiks leppida auto kättesaamise kokku nii, et te võtate selle ise vastu (eeldusel et olete terve), järgides kõiki turvalisuse reegleid. Käepigistuse või eufoorilise kaelalangemise asemel teete müüjaga “nukitervitust” ja lööte kokku küünarnukid. 

Müüjal on hea meel näha autoostja elevust ja rõõmu, ostja omakorda saab veel viimased õpetussõnad kaasa ja sõbraliku “Mõnusat sõitmist!” pealekauba. 

Kokkuvõtteks

Arusaadav, et tundmatu viirus korraldas põhjaliku segaduse ning ehmatas inimesi. Tulebki leppida teadmisega, et see ei olnud kahjuks ei esimene ega viimane pandeemia. Meil tuleb uue olukorraga kohaneda.

Elu aga läheb edasi, autosid ostetakse, hooldatakse, müüakse, olenemata ilmast ja uuest elukorraldusest. Kui endast ja teistest hoolida ja järgida tervisesoovitusi, ei jää ükski asi tegemata ega elu elamata.

Tarbimisvalikud muutuvad suure kriisi järel kindlasti: nagu müüginumbrid näitavad, ostetakse senisest rohkem sõidukeid, mis panustavad loodushoiule ja “ökole” selle eri tähendustes. Juurde on tulnud ostjad, kes isiklikku autot soetavad esimest korda elus.

Esindustes ollakse valmis kliente teenindama uuele ajale kohaselt. Olgem siis vastutasuks head kliendid.

Terviseameti soovitused uueks elukorralduseks

 

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.