Kodanikud on kriisi tõsiselt võtnud ja istuvad varasemast rohkem kodus: kullerijärjekorrad e-poes võivad ulatuda kahe-kolme päevani. Ylle Tampere proovis järele, millisest poest on praegusel ajal Tallinnas ja Harjumaal võimalik kõige kiiremini kaup koju saada.
Ma olen e-poodlemises “vana kala”: tänu emale, kes elab mitme kilomeetri kaugusel toidupoest olen pidanud iga nädal vähemalt korra toitu ja esmatarbekaupu talle koju tellima. Turvaline ja mugav: kaup tuuakse ukseni, ei mingit seiklemist libedaga või ühistranspordiga.
Ema helistab ja küsib: “No millal me poodi lähme?” ja see tähendab, et ta tahab teada, millal mul on tema jaoks pool tundi tellimuse vormistamiseks.
Enamasti poodleme – mina kodus oma arvutis ja tema kodus ostunimekirjaga – öötundidel, kui kauplustes on kaubavalikut uuendatud ja on hea rahulik toimetada. Eelsalvestatud ostukorviga kulub tellimiseks veidi rohkem kui pool tundi, sest alati tuleb vaadata ka kampaaniatooteid ja nimekirja otsa saanud kuivainetest, pesupulbrist … vetsupaberist.
Ema lemmikpood on e-Coop, sest Coopis on ta harjunud ka päriselt käima. Korra proovisime Barborat, mis on minu põhiline tellimiskeskkond, aga neil on Harjumaale pakkuda nädalas vaid paar kohaletoomise aega. Coopi tellimus komplekteeritakse lähimas poes ja kulleridki on enamasti needsamad.
Kolmas suurem e-pood on Selver, mis nüüdseks on oma tellimiskeskkonna samuti loogilisemaks teinud, kus on ostukorvi hind aga tuntavalt kallim. Ema sealt ei telli, kuigi jääb teeninduspiirkonda, mina mõnikord küll.
E-poest tellimise võimalust pakuvad ka Rimi ja Prisma, aga neist kummastki ma täna juttu ei tee, sest teenuse kasutamine nõuab harjumist ja kuidagi on nii juhtunud, et “normaalsel ajal” käin ma neis vajadusel ise.
Prismas on, sõltumata ostusummast, kojuvedu tasuline. Paraku tuleb nüüd maksta ka Selveris, mis veel mullu kevadel 99+ eurose ostu korral pakkus võimalust ostukotid tasuta ukseni saada.
Coop on selles osas kõige lahkem, vahepeal oli neil kojutoomine olenemata ostu suurusest tasuta, praegu on see 30+eurot.
Barboras saab toidu tasuta hetkel kampaania korras koju alates 20 eurosest ostust, tavaliselt on piir 50 euro juures. Ostukottide eest tuleb maksta 39 senti. Sageli pakub Barbora püsiklientidele ühekordse sooduskoodi.
Teenuse kvaliteedis ei ole märgatavat vahet
Kuna olen kasutanud vaid kolme suurema poeketi kojutellimise teenuseid, saangi neid omavahel võrrelda. Pean tunnistama, võrrelda pole suurt midagi, kõik on ühtviisi head. Ja arvata, et sama tublid on ka ülejäänute e-poe töötajad ja kullerid. Viisakad, vastutulelikud, sõbralikud, enamasti ka täpsed.
Barboraga on paar korda juhtunud, et kaup jääb hiljaks, ja mõnikord on pakitud hooletumalt ning tooteid valesti pandud või on need arvel näha, aga kotis mitte. Klienditeenindus on asja alati kiiresti lahendanud, raha tagasi, boonuse pealekauba andnud.
Coopi süsteemis on korra olnud viga, kus keskkonnas ei loetud mingil põhjusel tellimust sisse ning ootasime asjatult järgmisel päeval kullerit. Viga tekkis ilmselt panga ja poe vahelises ühenduses, sest raha ei läinud minu kontolt maha.
Ei olnud hullu, tegime ruttu uue tellimuse ja saime emale toidu järgmisel päeval ukseni. Täna poleks see enam nii lihtne, sest järjekorrad võivad ulatuda paari päevani.
Kusjuures maapiirkonnas on lootust oma tellimus e-Coopist rutem kätte saada – 22. märtsi pärastlõunal näitas see Tallinnas esimest võimalikku kulleriaega neljapäeva hommikuks, kui tellinuksin ema juurde Harjumaale, siis jõudnuks toit ülejärgmise päeva hommikul kohale.
Nõrgad kohad süsteemides
e-Coop tundub minevat kindla peale: olles sealt rohkem kui aasta aega tellimusi teinud, ei ole ma kaubavalikus suuri värskendusi märganud. Ka on nende allahindlused kesisemad ja näiteks maiustustele, mida mu ema väga armastab, enamasti allahindlusi ei olegi.
Boonuseks on kiire kättesaadavus maal, usinad kullerid ja normaalsed hinnad. Coop’i margitoodete valik on lai, laisk toituja leiab laias valikus salateid ja poolfabrikaate ning võib end nende abiga pandeemiaajast kenasti läbi vedada, ise kodus pliidinuppu keerutamata. Rohelise lett aga on kesisem kui konkurentidel.
Barbora on nagu imedemaa: seal on tohutult kaupa, millest tellimiste tippajal paljut kahjuks saada ei ole. Ja kui programm näitabki, et on, võib kotti kodus avades avastada üllatuseks, et … ikka ei olnud. Oma viga, oleks läbi lugenud lõpliku komplekteerimise nimekirja, oleks teadnud, et oled ilma.
Barbora ei kipu tooteid omatahtsi asendama, seevastu Coop ja Selver (kui vastavat linnukest pole tehtud) on loomingulised ja kui menüüs on hakklihakaste kartulipudru ja värske kurgisalatiga, siis selle sina saad, hakkliha toodavad ju mitmed kombinaadid.
Selveri kaubavalik on rikkalik ja hinnad konkurentidest kõrgemad, kuid leiab rea fikseeritud hinnaga toidukaupu ja alati on käimas ka mõni sooduskampaania. Veel üks kasulik alajaotus on hulgiostmine: suurem pere säästab päris korralikult, kui ei osta kohupiima või šnitsleid pakikaupa vaid ikka kolm korraga.
Kõige nörritavam osa Selveri puhul on tasuline kulleriteenus. Osta palju tahad, pea viiekas tuleb ikkagi maksta – samas, mis siin kobiseda, kütus maksab, iga vedu on keskkonnakoormus ja ise poodi minnes maksad nagunii rohkem, teed emotsioonioste ja kulutad kallist aega, pluss võid saada nakkuse.
Kolmikhüppe võitiski Selveri e-pood
Esmaspäeva pärastlõunal oli mul plaan vormistada iganädalane toidutellimus oma Tallinna-aadressile. Barbora pakkus esimeseks võimalikuks kulleriajaks kolmapäeva õhtut, e-Coop neljapäeva hommikut. Lisaks vaatas B-st vastu mu harjumuspäraste toodete osas suhteline tühjus.
Selverist sain aja teisipäeva hommikusse, ehk siis vähem kui 24 tunniga toit ja esmatarbekaubad koju kätte, ja nii oli kolmikjooksu seekordne võitja teada. Ainsad pipraterad selles loos viieeurone kulleritasu ning toidukorvi kallim hind.
Samas on Selveris rida tooteid, mida ise seal poodeldes alati ostan ja mida mujalt ei saa – näiteks šuši, karjala pirukad, kastmed, suur valik mahekaupa. Kokkuvõttes kõik hea!
Mõni nipp sujuvaks e-poodlemiseks praegusel ajal
- Tee ostunimekiri enne valmis nagu läheksid päriselt poodi (lähedki!).
- Täienda vajalike kuiv- ja maitseainete, sügavkülma- ja esmatarbekaupade nimekirja jooksvalt.
- Arvesta juba eos pika tellimisajaga, ära jäta poodlemist viimasele hetkele.
- Esimese asjana märgi e-poes ära kulleriteenuse aeg ja alles mine ostukorvi täitma.
- Kasuta ostukorvide salvestamise võimalust, ja kasuta neid “põhjana” – säästad aega.
- Kasuta toote nime järgi otsimise võimalust, nt “kitsejuust” – avaneb loetelu kõigi toodetega.
- Telli korraga nädala toit, see eeldab üldjoonelise menüü olemasolu.
- Sea valikus “soodustooted” esimesena kuvatavaks, üllatud meeldivalt.
- Kasuta boonuspunkte ja sooduskoode.
- Pikema tarneaja puhul kasuta võimalust ostukorvi täiendada.
- Hoia telefon kullerdamise päeval lähedal, et näeksid sms-e.
- Tee kullerile “tee vabaks”, hoolitse selle eest, et värav käib lahti ja koer on toas.
- Ütle kullerile “aitäh”, anna e-poele tehningu kohta tagasisidet, nii saame parema teenuse.
- Sa ei ole nii kannatamatu, et ei kannataks kullerit oodata. Püsi kodus, ära mine ise poodi.
Kaanepilt: Ylle Tampere