Valikus on 3 kiiret ja kerget linnaratast
Hind orienteeruvalt 2000 eurot
Esimesed tellijad saavad oma ratta kätte augustis
Uuenduslik Ampler on 100% Eestis toodetud
[dropcap]AMPLERI LUGU [/dropcap]Ampler Bikes asutati 2014. aastal kolme Eesti ratturi poolt, kellest kaks – Ardo Kaurit ja Rait Udumäe – on pärit pealinna lähistelt, Arukülast. See on koht, mida võib pidada nii jalgratturite kui motohuviliste paradiisiks – Tallinna kesklinn on vaid tunnise rattasõidu kaugusel, ümbruskonnas on metsa- ja maastikurajad, mis on rattasõidufännidele heaks kasvulavaks.
Ardo Kaurit on pärit legendaarsest Kauritite motodünastiast, aga motospordi asemel pöördus ta Tehnikaülikooli lõpetamise järel hoopis jalgratastesse. Kõigil Ampler Bikes asutajatel on inseneeria ja tehnoloogiaalane haridus ning aastaid kogemusi jalgrattatehnikas, disainis ja ettevõtluses. Tänaseks on tiimis seitse liiget, kes töötavad selle nimel, et Ampleri elektrirattad jõuaksid inimesteni üle kogu maailma.
Veel eelmisel sügisel kandis Ampler sootuks maavillasemat, Ööbiku-nime. Selle nime all töötati välja kaks elektrilise jalgratta prototüüpi, millest üks sobis linnas, teine maastikul sõitmiseks. Fatbike’i idee on mõneks ajaks kalevi alla lükatud, täna keskendub Ampler kergete ja kiirete linnarataste valmistamisele.
Kolme mudelit on edukalt arendatud tänu Kickstarteri ühisrahastuskampaaniast saadud toetusele, ning nimemuutus oli üks arenduse osa. Nüüdseks on edukalt lõppenud ka esimene Indiegogo eeltellimuste kampaania ning võib öelda, et Eesti oma elektrirataste tootja Ampler on rahvusvaheliselt iga päevaga jälle natuke tuntum.
[dropcap]MEIE LUGU [/dropcap]Möödunud sügisel tegime Acceleristas proovisõitu elektrilise maastikuratta prototüübiga, mis toona kandis veel mudelinime Ööbik Fatbike. See oli vaimustavalt teistmoodi kogemus; päeva lõpuks jäi tunne, et tahaks nüüd ja kohe selle jõulise maastikuhammustaja endale koju tassida…
Sel kevadel, kui Ardo ja Rait korraks Euroopa messidelt koju põikasid, saime Arukülas võimaluse proovida kiiret ja teravat Hawk-särtsuratast ja elegantset ent mitte vähem kiiret Bilberry linnaratast. Testisime rattaid neljakesi kordamööda, sõitsime nii maanteel kui tavalistel külavaheteedel. Olenemata pidevast kasutamisest, jagus mõlemal vokil särtsu piisavalt, et nendega õhtuni ringi vurada, Bilberry aku hakkas punast näitama alles järgmisel pärastlõunal, Hawki lõpuni ära väsitada meil ei õnnestunudki.
Seega, kõige suurem ootus sai täidetud – kuni 30 km kaugusel suburbias elades ja iga päev linna ja tagasi sõites on ühe laadimisega võimalik kõik vajalikud päevasõidud ära teha. Kui juhtub, et aku vahepeal tühjaks saab, on seda võimalik mugavalt laadida. Laadija on umbes pinalisuurune ning selle saab lülitada tavalisse vooluvõrku. 3 tundi ja Ampler on jälle pilgeni sõidurõõmuga laetud. Väga mugav! Eks katsuge elektriauto tuppa laadima panna…
Jah, keegi juba vaidleb, et autos on 4 kohta ja pakiruum, aga no tõesti – statistika näitab, et enamus meist sõidab autos üksinda ning poes käiakse igapäevaselt väiksemaid oste sooritamas. Ampler on sobiv ühele ja veab rõõmsalt ära ka poeskäigu päevanormi. Seda, et rattaga sõitmine on tervislikum kui autoga liikumine, ei hakka siinkohal nämmutama.
[dropcap]DISAIN [/dropcap]Välimuselt on need rattad nagu rattad ikka – elegantselt lihtsa joonega, õhulised, ergonoomilised. Kogu elektroonika on paigutatud raamitorudesse. Madalal asuv aku ning tagarummumootor annavad rattale madala raskuskeskme ning peaaegu perfektse balansi.
Eraldi akukinnituste ja korpuste puudumine aitab kaalu kokku hoida ning samas on tugevas raamitorus aku välismõjude eest kaitstud. Võrreldes konkurentidega on Ampler kuni kolmandiku kergem, kaaludes umbes 14 kg.
Kiire ja sportlik, 1-käguline Ampler Hawk sihib noori, kes armastavad kiirust ja kasutavad ratast ka trennitegemiseks. Bilberry, millel on 9 käiku, on rohkem igapäevasõitudeks mõeldud, ning selle raam – ehkki kirjas on “naiste” on pigem unisex. Nn. naisteraamiga Bilberryt ostavad hea meelega soliidses eas taani ja saksa vanahärrad, kelle jalg üle pulga enam nii lihtsalt ei tõuse. Tegelikult ka, mis vahet seal on, roosa või sinine – peaasi, et on mugav ja meeldib!
[huge_it_gallery id=”163″]
[dropcap]JÕUALLIKAS [/dropcap]Ampler elektriratta jõuallikaks on väike harjadeta alalisvoolumootor, mis tänu 1:14 planetaarülekandele suudab ratturi ka päris korralikust mäest üles aidata. Elektrimootor töötab kooskõlas ratturi enda panusega, selleks mõõdab keskjooksus olev kontaktivaba väändemomendiandur ratturi töö tugevust ning arvutab sellest vajaliku mootori lisapanuse.
Mootoris on ka sidur, mis lahutab jõuallika, kui aku peaks tühjaks saama. Sel moel ei jää rattur kunagi teele, vaid sõidab edasi nagu tavalise jalgrattaga. Mootori ajuks on Ampleris välja töötatud seadistustega ja Kanadas toodetud siinuskontroller, mis oskab mootorit sujuvalt ning vaikselt juhtida.
Ampleri raami sees on 26 Samsungi 18650 Li-ion elementi, mis hoiavad koos 290 Wh energiat. Sellest jagub keskmiselt 60 kilomeetri läbimiseks, kuid seadistusi muutes on võimalik sõita oluliselt kaugemale. Ratta juhtraual puuduvad igasugused juhtmed ning ekraanid. Kogu ratta juhtimine toimub raamil asetseva nupu abil ning mobiilirakenduse kaudu.
[dropcap]INFOLUSTIVÄLI [/dropcap]Mootori seadeid saab muuta läbi nutirakenduse, mis Bluetoothi abil suhtleb jalgratta “ajuga”. Läbi nutirakenduse on näiteks võimalik jälgida aku kestvust, reguleerida kiirendust ja muuta elektrilise abistamise maksimumkiirust.
Nutirakenduse nimi on samuti Ampler ning see on lähikuudel saadaval Androidi Google Play ja iOS App Store’s tasuta. Rakenduses on võimalik siduda oma ratas sotsiaalmeedia kontoga, sõite jälgida, navigeerida, näha infot (kiirus, läbisõit, aku % ja järelejäänud kilomeetrid, kontrollida temperatuuri, aku pinget jne).
Ka võimaldab rakendus vahetada sõiduviisi, mille parameetreid (võimsus, kiirus ja tundlikkus) on võimalik kasutajal ise seadistada. Nutiäpi kaudui on võimalik probleemide korral võtta otse ühendust tootjaga.
[dropcap]AKU LAADIMINE [/dropcap]Nutirakenduseta rattal annab aku olekust märku indikaatorlamp, mis täislaetud aku puhul on roheline ning siis ajapikku punaseks muutub. Tühja aku täislaadimiseks kulu kuni 3,5 tundi. Tavaliselt on akus alati mingi osa energiat alles; 20%-lt täismahuni laetakse see umbes 1,5 tunniga. Kõik komponendid, sh aku ja laadimispesa, on ilmastikukindlad. Laadimine on mugav, magnetühendusega (nagu näiteks Mac sülearvutil) ning laadija saab ühendada tavapistikusse.
[dropcap]KELLELE SOBIB? [/dropcap]See, kes rattaga sõitmisest lugu peab, aga pole siiani suutnud end kokku võtta, et hakata ka igapäevaseid otsi pedaalides läbima, saab elektriratta poolt päästetud. Bilberry või veelgi rohkemat komforti pakkuv, aga ka kallim Pennon on suburbiast linna liikumisel ideaane sõiduvahend. Ka võimaldab särtsuratas end mõnusalt tunda eakamatel sõitjatel.
Hawk sihib noori, aga pole sellega keelatud sõita ka hingelt noortel. Ratas on kerge, kiire, terav; ja jäik nagu hea sportauto. Selle ratta päriselu on siidsiledal asfaldil. Maanteel sööstab Hawk püssikuulina edasi, sinu asi on sadulas püsida ja kõik kurvid eksimatult kaasa teha. Kiirused tõusevad kõikide soodsate asjaolude kokkulangemisel isegi 50 km/h ligi, aga sellest ei tohi kõva häälega rääkida, sest seadusega on lubatud suurim kiirus elektrirattaga sõites 32 km/h.
Unustage mõte elektriautost. Unustage üldse auto. Särtsukaga rongijaama, siuh linna ja siuh-säuh vajalikud sõidud tehtud. Ja õhtul mõnusalt suristades koju tagasi, rongi abi kasutamata. Või kui neljarattaliseta kuidagi ei saa, siis võtke hübriid. Stiili mõttes. Sest mis see elektrirataski muud on, kui hübriid, kus traditsioonilisele kondiauruajamile on lisatud väheke särtsu.
https://www.youtube.com/watch?v=Q1cGj6Dlctg
[dropcap]HIND [/dropcap]Paari tuhandene hind ratta eest paneb esialgu mõtlema. Ka see, et selles hinnas ei ole esiamorte, ega ülimugavat linnavurle istumisasendit; Ampler on disainitud võimalikult lihtsaks. Aga. Vaatame asja praktilisest küljest. Pennonil saab istuda nagu kultuursele kruiisijale kohane. Bilberry ei väsita tegelikult selga ega käsi ka pikemal sõidul. Ampler Hawk on ainus, mis muserdab, aga see ongi sportsärtsuvokk.
Ampler on loodud vastu pidama. Akupakki saab vahetada, mootoriga pole muret, nutirakendust täiendatakse pidevalt. Paar tuhat eurot näiteks kümneaastases perspektiivis – vähemalt kümme on ühe korraliku ratta eluiga küll – koos teadmisega, et sõidad mis mühiseb ja kui tahad “päriselt” pedaalida, siis lükkad elektriajami lihtsalt välja- no seda ei ole palju. Tallinnas ja Tartus on tipptunnil jalgrattaga liikuda igal juhul mõistlikum kui plekkpuuris kõduneda.
[dropcap]KONKURENDID [/dropcap]Elektrirattast on saanud hitt. Asjatundjate hinnangul päästab elektriratas jalgratta maine ja tõenäoliselt ka pool maailma. Nii, et konkurente on Ardol ja tiimil palju; ja neid tuleb järjest juurde. Lihtsalt, mitte kusagil maailmas ei tee keegi eesti elektriratast nimega Ampler. Ja see on argument. Ostuargument.
Loe Ampleri kohta rohkem tootja lehelt
Vaata lähemalt tellimisinfot
Tekst: Ylle Rajasaar. Video: Eik E. Sikk. Fotod: Eik E. Sikk ja Ylle Rajasaar
http://www.accelerista.com/ratas/jalgratas/vali-sobiv-elektriratas/
https://www.youtube.com/watch?v=jSfKNUkk9ZI