Reede, 19. aprill 2024
Velohooaeg on alanud. Kel huvi ja vähegi mahti, kasutab pikki kevadõhtuid sportlikuks ajaveetmiseks ning istub sadulasse. Jalgratas – juhul, kui ta on õigesti valitud – on hea teekaaslane aastateks. Teemegi siinkohal ülevaate, kuidas valida endale sobiv maanteeratas.

Maanteeratta õige suuruse valiku olulisust on lihtne alahinnata. Kuid halvastiistuva ratta valimine võib mõjutada mitte ainult sõidumugavust, vaid ka vähendada tõhusust ning tekitada vigastusi. Kui jälgida paari nõuannet, sujub õige sõiduvahendi valimine muretult.

maanteeratas

RAAMI ÕIGE SUURUSE MÄÄRAMINE

Korralik maanteeratas vastab sõitja pikkusele. Õige raami valik on pea kõige tähtsam otsus ratta ostul. Raami suurus on seotud sadulatoru pikkusega – näiteks 56 cm raamil on sadulatoru pikkusega 56 cm.

Mõõtude soovitused on viimastel aastatel muutunud. Seda seepärast, et tootjad teevad nüüd kompaktsema raamiga jalgrattamudeleid madalama ülemise toruga. Seetõttu vajab see, kellele sobis 56 cm raam 1990. aastatel, täna teist suurust.

RATTA RAAMI KÕRGUSE MÕÕTMINE

Lihtsalt selgitades on see ülemise toru kaugus maast. Sellel võib olla määrav tähtsus ratturi üldisele mugavusele ja sõiduvõimekusele.

Seda, kui kõrgel peaks olema jalgratta ülemine toru, saab mõõta, kui tead oma jala sisekülje mõõtu. Seega, esimese asjana otsi mõõdulint ja mõõda ära oma jalasääre sisekülje pikkus alates maast.

Optimaalse suuruse korral peaks sinu jalgevahe ja toru vahel olema mõne sentimeetri jagu ruumi, kui sa seisad paljajalu sirgete, pisut harkis jalgadega. Kui vahe on liiga suur, on ratas liiga väike, kui puudub manööverdamisruum, on ratas liiga suur.

! Kui raam on poolkompaktse kujuga, tee kindlaks, kas su kehal on kogu ülemise toru ulatuses piisavalt ruumi, eriti raami esitoru lähedal, sest see on kõige kõrgem punkt.

ÕIGE KÕRGUSEGA SADUL

Täiskasvanud sõitja peaks saama sadulas istudes varbaotstega maad puudutada. Kui varbad põrandani ei ulatu, on sadul liiga kõrgel; kui maha läheb terve tald, on isteasend liiga madal.

Vale isteasend, olgu siis kõrgem või madalam, mõjutab kehaasendit: vigastused tekivad kergemalt. Ka on valel kõrgusel istudes suurem risk õnnetustesse sattuda.

SADULA PAIKASÄTTIMISE JUHIS

1) Istu sadulasse ja aseta päkk pedaalile. Hoia jalga pisut kõverdatuna ja lase jalal vabalt rippuda. Jalg ei peaks olema olla täiesti sirge.
2) Sadula kõrguse ja raami vahel peaks olema mõni sentimeeter ruumi ja sadulavarras peaks olema nähtaval.
3) Tee kindlaks, et sadul on horisontaalasendis, mitte kaldu ette- ega tahapoole. Viimane võib olla väga ebamugav.
4) Kohenda sadula asendit relssidel, liigutades seda ette ja tahapoole, kuni see on täpselt sobivas kohas. Kujuta ette vertikaalset joont põlvekedra keskkohast läbi päka, mis on pedaalil kella kolme asendis.

SOBIVA SÕIDUASENDI LEIDMINE

Sadula ja käepidemete vahel paiknemine sõltub sinu mõõtudest ja su kere ja käte pikkusest. Valides endale sobiva suurusega maanteeratast, on omale sobivast positsioonist aru saamine väga tähtis.

Seda saad määrata, istudes sadulas tavalises sõiduasendis ja asetades käed juhtraua otstele.

Vaadates alla juhtrauale, peaks ratta esirumm olema varjatud. Kui näed rummu juhtraua ees, on ratas sinu jaoks liiga suur. Kui näed rummu juhtraua taga, on ratas sinu jaoks liiga väike.

Asi võib paista liiga lihtne, kuid tegelikult on see järeleproovitud meetod ja jalgratturite seas populaarne “mõõtevahend”.

JALGRATTA KAELATORU PIKKUS JA SELLE MÕÕTMINE

Kaelatoru ulatub alumise kaelakausi alumisest servast kuni ülemise kaelakausi ülemise servani. See on raami osa, kuhu sisse käib kahvlitoru.

Kaelatoru pikkus sõltub paljuski sellest, millist tüüpi rattaga on tegemist. Näiteks on maastikuratastel tavaliselt pikem kaeletoru, samas kui võidusõidu maanteeratastel on see lühem, et esiosa oleks madalam.

Rattad, mis on veidi pikema raami, “välja venitatud” kuju ja lühema kaelatoruga, on üldiselt jõulisemad ja nõuavad sõitjalt rohkem pingutust.

ÕIGE REHVI VALIMINE

Õige mõõduga rattakummi valimine võib olla kohati nagu miiniväljal kõndimine, aga teades, millest lähtuda, saab teha õige valiku. Maanteeratta puhul on rehvide suurused kirjeldatud mõõtudega.

Näiteks võib mõõtudena olla antud 700 x 25c. 700 on standard pöia läbimõõt, 25c on kummi laius, nagu sa seda sõiduasendis näed.

Üldiselt öeldes annavad laiemad rattakummid rohkem mugavust, kuna kummaski rehvis on rohkem õhku.

Rehvitootjad teevad nüüd laiemaid rattakumme, mis on kergemad ja võimaldavad kiiremat sõitu. Paljud tootjad valmistavad laiemaid, 23 mm ja 25 mm laiu pöidasid, need on väga tugevad, vastupidavad ja nendega on mugav sõita, kui kasutada neid koos 23 mm/25 mm rehvidega.

Enamusel maanteeratastel on piisavalt ruumi 25 mm laiusega kummide jaoks, mis võivad pakkuda sõitjale arvestatavat sõidumugavust.

Uuematel ketaspiduritega maantee/kruusatee/cyclocross’i jalgratastel on piisavalt ruumi 35 mm/38 mm maastikukummide jaoks, et tulla toime keerulisematel pindadel nagu muda ja kruus.

Allikas: Merlin Cycles. Tõlkis: Kadi Rünkla

KOMMENTEERI SIIN