Esmaspäev, 15. aprill 2024
Üks autotootja oli Genfi autonäitusele pannud eriti suuri ootusi. See on Hiina elektriautode tootja Aiways, mis plaanib eeloleval suvel teha algust U5 e-krossoveri müügiga. Auto saab üle interneti osta, sellega lähemat tutvust võib teha aga partneri elektroonikapoes.

Hiina autotootjate Euroopa vallutusplaanidest on suurtel autonäitustel ikka ja jälle kuuldud kuid tulemusteni pole seni jõutud.

Kas tegemist on olnud puuduliku äriplaani, äärmusliku ebaõnne, halva silma või hoopis kurja needusega, jäägu pigem maailmavaateliseks küsimuseks.

Hiina elektriautode tootja Aiways aga on alates 2017. aastast teinud ettevalmistusi, et tulla, purustada eelarvamusi ja teha elektri-mobiilsusrevolutsiooni.

Euroopas teadagi ostetakse linnamaastureid, seega on ka esimene mudel Aiways U5 linnamaastur, mõõtmetelt kõige sarnasem Volvo XC60ga. Täiselektrilise U5 sõiduulatuseks lubatakse üle 400 km (WLTP).

Jõuallikaks on 140 kW elektrimootor esiteljel, võimsust 140 kW/197 hj ja pöördemomenti Nm. 63 kWh akuploki saab kiirlaadijas 30 protsendilt 80le laadida 27 minutiga. Energiakulu kombineeritud tsüklis lubatakse 17,4 -16,3 kWh 100 km kohta

Hiina ühe tuntuma akutootja C-ATL komponentidest Aiwaysis kokku pandud akuplokk kujutab endast traditsiooniliste variantide edasiarendust. Elektriajami komponentide tarnijaks on tehnoloogiahiid Bosch ja teised, kelle nime tootja ei maini.

Aiways tahab tõestada, et Hiina elektriautode konkurentsivõime on maailmatasemel. Niisiis võetigi möödunud aastal kaks U5 prototüüpi ja saadeti need koos inseneride tiimiga 15 000 km testisõidule Hiinast Euroopasse.

Lisaks edukale kohalejõudmisele pääseti ka Guinnessi rekorditeraamatusse kui kõige pikema sõidu teinud elektriauto prototüüp.

Kogu järgnev jutt võiks pärineda mistahes uue auto tutvustusest: sõitjateruumis tunnevad end lahedalt 2-meetrised reisijad, pagasiruumi maht 435 l, sõiduk on varustatud uusimate aktiiv- ja passiivturvalahendustega ning 2+ taseme poolautonoomsete juhiabisüsteemidega.

Eesmärgiks on pakkuda noobelautodele iseloomulikke mugavusi kättesaadava hinnaga. Tippvarustuses Aiways U5 hind peaks Saksamaal jääma alla 40 000 euro.

Euroopa tüübikinnitus on mudelil olemas. Esialgse kava kohaselt pidanuks U5 jõudma eurooplasteni juba aprillis, kuid koroonaviiruse tõttu sai uueks tärminiks tänavune august.

Aiwaysi müügiesindusi otsima minna ei tasu, sest müük toimub online keskkonnas otse tootjalt kliendile. Põrsast kotis osta loomulikult keegi ei soovi, seega on loodud partnerlusmudel, mille kohaselt saab Aiwaysi uudismudelitega teha tutvust partnerite müügisaalides.

Saksamaal on selleks partneriks elektroonikapoodide kett Euronics. Elektroonikatoodete hulka sobivad e-autod üsna loogiliselt, vist… Hoolduse, remondi ja järelteeninduspartneriks on töökodadekett A.T.U.

Täpsem info avalikustatakse enne augustikuist turuletulekut. Varasemalt on Aiways teatanud, et sihitakse mõistagi Euroopa peamisi e-autode turge. Otseselt on mainitud Norrat, Rootsit ja Saksamaad.

Idufirma Aiways Auto on asutatud 2017. aastal. Revolutsiooni korraldamiseks on appi võetud rahvusvaheline tiim ja kootööd tehakse oma ala tippudega kogu tarneahela ulatuses.

Globaalse ulatusega ettevõtte arenduskeskused asuvad nii Shanghais kui ka Taanis ja Saksamaal, Hiinas Shangraos on tootmisüksus, mis suudab aastas toota 300 000 sõidukit.

Akuplokke toodetakse Changshus, labor paikneb Detroitis ja Euroopa peakontor Münchenis. Ka kupeemaastur U6ion on arenduses, seda saab näha siit.

Saksamaal korraldati möödunud nädalal ka eraldi suur pressiüritus, kus ajakirjanikel avanes võimalus Aiways U5 rooli istuda. Kommentaarid olid kiitvad: “vanadel” autofirmadel soovitati tõsiselt peeglisse vaadata, ja ausalt pingutada, et oma toodanguga natukenegi hiinlastele järele jõuda.

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN