PSA Grupp astub suurte sammudega elektrilise tuleviku poole: 30. juunil esmaesitletud ë-C4-le lisaks näidatakse tänavu veel viit seeriatootmisse minevat Citroën elektrisõidukit. ë-C4 jõuab tootmisse selle aasta lõpus.
30. juunil esimest korda esitletud C4 on lustaka Cactuse järglane ning ë-C4 on selle elektriline versioon ja need kaks kirjutavad Prantsuse autotootja luukpärade ajalukku omamoodi uue peatüki.
Tegu on järjekorras juba kümnenda generatsiooniga Citroën’i kompaktsete luukpärade rivis, mis kõik on olnud oma ajastu silmapaistvad suunanäitajad nii mugavuse kui disaini poolest. Lisaks on mudelil ka kõrgeim kliirens omas klassis.
Täiselektrilise ë-C4 sõiduulatus on kuni 350 km. Autol on 136 hj elektriajam, mille pöördemoment on 260 Nm, “nullist sajani” läheb see 9,7 sekundiga ning tippkiiruseks on 150 km/h. 50-kWh aku, mida on võimalik laadida kiirelt ja mugavalt 100 kW laadijaga.
Citroëni ostja hindab mugavust, aga mitte ainult
Citroën on viimastel aastatel naasnud otsustavalt oma juurte juurde – julge disain, tõeline mugavus, auto, mis on see, mida lubatakse, ega püüa olla midagi muud.
Mõnusad istmed, hea vedrustus, palju ruumi ning rohkelt nutikalt disainitud panipaiku, kuhu asju panna – need on märksõnad, mis brändiga esmalt seostuvad. Sugugi mitte vähetähtis on PSA ühenduvuslahendused ning ka turva- ja juhiabid, mis sõitmist lihtsustavad.
Citroëni Progressive Hydraulic Cushions® vedrustus töötab järsemate ja sujuvamate ebatasasuste korral nagu peab, triikides need siledaks ja tekitades “lendava vaiba” tunde. Tänases “sportlikus” automaailmas on see kui sõõm värsket õhku, et autoga saab sõita ilma hambaarstile aega kinni panemata.
C4-l ja selle elektrilisel “jool” on 20 juhiabisüsteemi, mis ühises kombos poolautonoomset sõitu võimaldavad, juht peab aga iga hetk liiklust siiski jälgima, sest auto tunneb ära pisimagi uitamise ning annab kohe märku, et silmad teel ja käed roolil on vaja hoida.
Praktiline, kuid eristuv
C4-l on suurtes rattakoobastes 18-tollised rattad ning omas segmendis kõrgeim kliirens (156 mm). Teljevahe on 2670 mm, kerepikkus 4360 mm, laius 1800 mm ja kõrgus 1525 mm. Langev katusejoon koos tagaaknaga, mis on samuti kaldus, on justkui kummardus ikoonilisele Citroën GS-le.
Armatuur on raamita ja digitaalne, olemas on ka esiklaasinäidik, kuhu kuvatakse olulisem sõiduinfo. Armatuuri keskel ülaservas on õhuke 10-tolline puutetundlik ekraan.
Automaatkasti valitsal on 3 positsiooni: R, N ja D. Auto on varustatud elektrilise seisupiduri ning Eco, Normal ja Sport sõiduviiside valimise võimalusega.
Elektrilisel “jool” on loomulikult pidurdusenergia tagasisalvestamise võimalus: elektriajami pidurdusfunktsioon aktiveerub piduripedaali vajutamata – pidurdamisel ja aeglustamisel vabanev energia salvestatakse ja seeläbi laetakse akut kuigivõrd ka sõidu ajal.
Maksimaalsel laadimisvõimsusel (100 kW) laetakse akut kiirusega 10 kilomeetrit minutis. Laadimisstandard on CCS.
… aga ülejäänud viis?
Viis teist elektrilist mudelit on peaaegu saladus. Me teame, et kogu tarbesõidukite rivi – Jumper, Jumpy ja pop Berlingo saavad akud peale ja sabad taha. Ilmselt esitletakse veel tänavu C4 krossover-versiooni Aircross, mis tähendab, et tulla võiks ka “joo”. Cactusega on joon all, C4 jätkab sealt, kus lustakas kaktus pooleli jäi.
PSA EMP1 ehk CMP modulaarplatvormi peale võib piltlikult ehitada mida iganes: see on algusest peale tehtud “multienergiliseks” ja sellel põhinevad nii Opeli, Peugeot’, Citroeni kui ka DS-i uued sõiduautod.
Praegu on liiga vara öelda, mis võiks olla viies täiselektriline, mis tulemas on ning kas see on “sidrun” või selle kõrvalbränd DS. Vaevalt, et pistikhübriide elektriautode hulka loetakse, aga mine sa tea – on ju aku ning e-ajam neilgi.
Üks on kindel: PSA on tõsiselt asunud konkureerima VAG-iga ning kuna Lõuna-Euroopas on grupi brändidel ja Opelil Saksamaal veendunud ostjaskond, läheb Korea väga headel elektri- ja hübriidsõidukitel jalgeall tuliseks. On huvitavad ajad.
Pildid: PSA