Esmaspäev, 15. juuli 2024
Tallinna Linnatransport kaasajastab 3 päevinäinud liinibussi, uuendades nende interjööri, ja võttes kasutusele kestvamad materjalid. Loodusebussid on veel üks samm EGCA 2022 ehk Euroopa Rohelise Pealinna tiitli võitmise poole – finalistide sekka Tallinn juba sai.
Loodusebussid on üks samm lähemale EGCA 2022 tiitlile. Foto: TLT

2012. aastal tuli Jüri Ratas välja Euroopa Rohelise Pealinna algatusega. 2022. aastal loodab Tallinn EGCA tiitlit saada: praegu ollakse nelja finalisti seas, kõrvuti Torino, Dijoni ja Grenoble`iga. 

Rohelise Pealinna tiitlile pürgiv Tallinn loomas uusi rohealasid, ehitanud rannapromenaade ja jalgrattateid ning ühendab linnaosad tulevikus rohekoridoridega, kus kõrvuti kergliiklejate jalutajatega saavad olemise ruumi ka putukad ja linnaloomad.

Ühistranspordi osas on asututud samme tuleviku suunas: ostetakse 100 uut gaasibussi, katsetatakse e-busse ja isejuhtivaid bussikesi ning vaetakse vesinikutranspordi plusse ja miinuseid. 2035. aastal peaksid linnas ringi sõitma e-bussid, mis asendavad mh ka sarvedega elektriliini külge aheldatud trollid. 

Uutes trammides on tasuta Wi-Fi ja vanad trammid on vahvasti korda tehtud. Tänavu kevadel võttis TLT ette 3 päevinäinud liinibussi ja kohendab need oma jõududega uueks – sõiduki elukaare pikendamine on keskkonna seisukohalt igati tervitatav. 

“Loodusebussid” on TLT jaoks põnev projekt, sest kinnitasid tõika, et kohapeal on võimalik busse remontida ja taastada kaasaegsetes tingimustes.

Remonditöödele eelnes nädalatepikkune planeerimistöö. Esimese bussi taastamine võttis aega kolm kuud ning sellega oli hõivatud 10 depoo töötajat, sh mehhaanikud ja õmblejad. Väljakutse oligi suurem kui kahe ülejäänud bussi remontimine, kuna tegu oli avariilise liinisõidukiga. Teised kaks on pigem väsinud olemisega.

Bussides uuendati istmeid, need kaeti maherohelise nahaga, millesse on sisse pressitud TLT logo. Nahkkatete eeliseks on nende kergem puhastatavus ja parem vastupidavus.

Loodusebusside seintel on fotopaneelid, millel on kujutatud Eesti mets. Uuendati kliimaseadmeid, ja valgustust – renoveeritud ühissõiduki sisekliima peaks looma tunde nagu viibiksid metsas jalutuskäigul, ainult et sul on all rattad. 

Mark Kitajev on teisena renoveeritud MAN A78 Lion’s City LE EL293 № 3434, numbrimärgiga TAK 434 bussist teinud fotod, mida saab vaadata siit.

Pildid ja allikas: TLT

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN