Ensto Ensek alustas tänavu aprillis Home One kodulaadijate tootmist, mis sobivad elektriajamiga sõidukite laadimiseks eramus ning mille arendamisel on arvestatud Põhjamaade kliimaga. Home One seinalaadijad on elegantse väljanägemisega, lihtsad paigaldada ja mugavad kasutada.
Eestis ainsana elektriautode laadijaid tootev tehnoloogiaettevõte Ensto Ensek tõi tänavu aprillis turule kodulaadijad, Ensto Home One mis on mõeldud kasutamiseks just ühepereelamutes. Uue seeria laadijad sobivad nii e-autode kui pistikuhübriidide koduseks laadimiseks.
Kasutaja jaoks peab laadimine olema mugav ja lihtne
Ensto Enseki turundusjuht Andres Meresmaa sõnul näitavad erinevad uuringud, et rohkem kui kolmveerand ehk 75% elektriautode omanikest laeb sõidukit kodus. Seega on oluline, et uute seadmete arendamisel peetaks kodukasutaja mugavust silmas.
“Kodulaadija ei pea olema tehniliselt keeruline. Oluline on, et laadijat oleks lihtne paigaldada ja kasutada, et see oleks turvaline ning taskukohane,” rääkis Meresmaa.
Lisaks peab olema tagatud koduses elektrivõrgus asuvate teiste elektriseadmete turvalisus laadimise ajal: “Kõikidel laadijatel on sisse ehitatud alalisvoolu (DC) lekkevoolu tuvastamise seade (RDC-DD). Eraldi elektrikilbi toiteahelasse suhteliselt hinnalist B tüüpi rikkevoolukaitset paigaldada ei ole vaja.”
Kodumajja laadimisseadet soetades tuleb jälgida peakaitsme suurust ning arvestada, kui palju eramu kõik ülejäänud elektriseadmed oma tööks voolu vajavad.
Eramajades on elektri peakaitsme võimsus tavaliselt 3x25A ja kodulaadija (3,6 kW- 7,2kW) kasutab muust tarbimisest ülejäävat võimsust.
Meresmaa ütleb, et nende käest on küsitud ka kiirlaadijaid koduseks tarbimiseks, kuid nende võimsused algavad 50 kW ja tavalises majapidamises ei ole sellist vaba võimsust kusagilt võtta.
Sobib Põhjamaade kliimasse
Eestis toodetud uue seeria laadijate oluliseks eeliseks on see, et need sobivad Põhjamaade kliimatingimustesse ning sobivad nii e-autodele kui pistikuhübriididele.
Kodumaine tootmine tagab seadme kiire kättesaadavuse ning ka tehniline tugi on eesti keeles. Valikus on 16A ja 32A ühefaasilised laadijad, mis on varustatud Type2 laadimiskaabliga.
Mis see maksab?
Ensto kodulehelt saab igaüks endale välja valida sobiva Home One tüüpi kodulaadija. Soovitatav on võtta edasimüüja või Ensto esindajaga ühendust lisade ja hindade osas – kõige lihtsama ja kõigi lisadega laadijate hinnavahe on väike ja kogenematum tarbija tahab ilmselt ka kindel olla, et valitud laadija tõepoolest tema pistikuhübriidile näiteks sobib.
Home One seinalaadija on ühefaasiline nn keskkiire laadija. Valikus on 16A ja 32A laadija. Lõpptarbijale maksab lihtne “kellade ja viledeta” kodulaadija 600 eurot koos käibemaksuga.
32A laadija, mis sobib näiteks Nissan Leaf elektriauto laadimiseks ja millel on juba juures rikkevoolu kaitse jms vajalik, maksab käibemaksuga orienteeruvalt 680 eurot.
Hind ei sisalda paigaldust, selle saab tellida kas Ensto partneritelt oma kodupiirkonnas või leida iseseisvalt asjatundlik installeerija.
Tänavu suvel hakkab Ensto müüma ka kortermajadesse sobivaid laadijaid, mis võimaldavad sõiduki laadimist juhtida ja kontrollida.
Rohkem kui 10 aastat tagasi erinevate elektriajamiga sõidukite laadimislahenduste väljatöötamisega alustanud Ensto on nüüdseks oma peamise fookuse nihutanud poolkiirete ehk 22 kW võimsusega laadijate tootmisele ja toetab Eestis üldise e-autode laadimisvõrgu rajamist.
Ensto Ensek on Eestis tegutsev tehnoloogiaettevõte, mis kuulub rahvusvahelisse kontserni Ensto Grupp ja tegutseb elektriseadmete ja -tarvikute valdkonnas ning toodab ainsana Eestis elektriautode laadijaid. Eestis on Ensto Ensekil tehased Keilas ja Paides, ettevõttes töötab ligi 450 töötajat.
Allikas ja fotod: tootja
Need on mõeldud ikka koduseks kasutamiseks, nt garaaži seinale nagu tekstist välja loen
Ensto on nüüdseks oma peamise fookuse nihutanud poolkiirete ehk 22 kW võimsusega laadijate tootmisele ja toetab Eestis üldise e-autode laadimisvõrgu rajamist.
Koju 22 kW on raske ilmselt saada – sest loos on jutt vaid 7,2 kW ühefaasilistest laadijatest.
Kuhu need 22 kW laadijad paigaldatakse?
22 kW laadija ei ole lahendus maantee ääres. Alla 50 kW pole mõtet paigaldada