Tallinnas, Volta Loftide juures saab Level2.ee laadijas päris kiiresti ja mõistliku hinnaga elektriauto akut täita. Ühendad kaabli, maksad, ja elekter tuleb. Samasugune laadija võiks olla kasvõi iga kontorihoone juures. Uudisväärtuse annab loole aga see, et soovijad saavad laadija täiesti tasuta.
Samal ajal kui kestab vaidlus ELMO laadimisvõrgu hankevõidu üle ning mängitakse kassi ja hiirt uute CCS laadijate asukohtade ümber, lisandub käidavatesse kohtadesse keskmise kiirusega (kuni 22 kW) laadijaid.
Enamus neist on püsti pandud erakapitali toel ning sobivad hästi puhuks, kui elektriauto on vaja tunniks või kauemaks seisma jätta. Tunni-pooleteisega laeb sellises laadijas akusse arvestatava koguse kilomeetreid.
Osaühing Teine Tase on Eesti kapitalil põhinev iduettevõte, mille tuumiku moodustavad tõsimeelsed elektriautode fännid, on keskendunud just nn keskkiiretele laadijatele ning kasutavad kaubamärki Level2.ee.
Esimene Level2.ee laadija asub Tallinnas, Kalamajas, otse Volta Loftide külje all. Laadija täpne asukoht on leitav PlugShare rakendusest. Seda, kas laadija on parasjagu vaba, saab vaadata Level2.ee rakendusest.
Jalakäija kogemus ütleb, et Balti jaama turule on Voltast 10 minutit, Salme keskuse kultuuriüritustele umbes viis. Hea koht või mis?
Teine Tase OÜ juhataja Evert Kivilo tõdeb, et on hea koht jah: “Laadija asukoha valikul arvestasime mitmeid asjaolusid nagu saadaolev elektrivõimsus, klientide huvi, lähimate avalike laadijate kaugus ja tasuta parkimise võimalus.”
Laadimine on lihtne ja loogiline
Voltas elektriauto laadimine on imelihtne. Võta kaasasolev Type 2 kaabel, ühenda see laadijaga ja ava nuhvlis laadija kodulehekülg.
Lihtsaim viis on puudutada NFC kleebist laadija küljes või skaneerida QR kood, aga saab ka käsitsi: siis tuleb sisestada otsingusse laadijal näidatud spetsaadress.
Järgmiseks vali, kui kaua laadida soovid. Lühim laadimisaeg on 30 minutit, edasi 1,2… ja isegi kuni 6 tundi. Ja maksa.
Praegu saab maksta ainult PayPaliga, aga konto tegemine pole liiga keeruline. Ajaarvestus algab kohe peale makse sooritamist. Tund laadimist maksab 2.99 eurot.
Kui juhtub, et maksid tunni eest, aga lahkud varem ning sinu sabas tuleb teine elektrisõiduk, saab tema sinu ülejäänud minutid endale: oled teinud heateo!
Kui aga autot tahab laadida su sõber või lähedane, kes kasutab vaid nuputelefoni, saad sa internetist tema auto ise laadima panna. Jälle oled teinud heateo. Ühesõnaga, elektriauto laadimine on tehtud lihtsaks ja loogiliseks.
Mis juhtub, kui laadimisaeg lõpeb, aga sina oled ikka veel teatris või turul? Laadija vabastab siis omapoolse kaabliotsa, aga autoga ühendus on kinni. Kaks head asja: keegi, kes tahab ka autot laadida, saab seda teha. Sinu juhet aga keegi ära ei pätsa.
Sobib peaaegu kõigile elektriautodele
Level 2.ee keskkiire laadimise lahendus sobib kõikidele vahelduvvoolulaadimise võimekusega elektriautodele. Vanemate Jaapani autode puhul leiab auto küljest pistiku, mida tuntakse Type 1 nime all (vt. pilti).
Uuematel on Type2 pistik (vt. pilti). 2014/94/EU direktiivi kohaselt on Type-2 Mennekes ametlik standard ja seda peavad toetama kõik Euroopa Liidus müüdavad elektrisõidukid.
Teenuse kasutamiseks peab autoomanikul olema kaasas autole vastav kaabel, mille laadijapoolne ots peab sobima Type 2 pistikuga.
See tähendab, et teenust saab kasutada ka siis, kui auto on varustatud Type 1 pistikuga (näiteks vanem Nissan Leaf), sest sellisel puhul saab kasutada kaablit, mille autopoolne ots on Type 1 ja laadijapoolne ots Type 2 pistikuga.
Laadida saab ka pistikust laetavaid hübriidsõidukeid. Eelpool nimetatud Euroopa laadimisstandard kehtib nii täiselektrisõidukitele kui pistikhübriididele.
Eriti pikk, kuni kuuetunnine laadimisaeg loodi klientide tellimusel. Kui ELMO laadijas on “lagi” 4 tundi, siis uue algatuse 6 tundi on paras, et näiteks 100 kWh akupakk 100% täis laadida. Teslaomanikud rõõmustavad. No ja teevad samal ajal kuskil pikemalt tööd näiteks.
Elektrit ei saa tasuta, laadija küll
Volta 3 territooriumil asuv laadija on näidiseksemplar. Ettevõtte tegelik huvi on nõusse saada büroomajad ja korteriühistud, kus mingi aja pärast ilmselt hakatakse elektriautode laadimisvõimekust nõudma.
“Väga palju sõltub sellest, kui suur on kinnisvaravaldajate huvi oma klientidele sellise teenuse pakkumise vastu, aga meil on valmisolek kümnete laadijate paigaldamiseks,” räägib Evert Kivilo.
Ainus nõue on, et laadimiseks mõeldud parkimiskoha läheduses on saadaval kolmefaasiline maandusega elektriühendus, mis lubab tarbida vähemalt 3x32A voolu.
“Level2.ee lahendus sobib kõige paremini ärikinnisvara omanikele, kes soovivad oma kinnistu juures pakkuda elektriauto laadimise võimalust, ilma et nad peaks selle jaoks investeeringuid tegema või jooksevkulusid kandma,” selgitab ta.
Ehk siis – elektrit ei saa tasuta, laadija küll. Kinnisvara omaniku jaoks, kes enda objektile laadija paigaldada laseb ei maksa laadija paigaldamine mitte midagi.
Lõpptarbija ehk autoomanik maksab laadimise eest ajapõhiselt, tänase hinnakirja järgi on 1h laadimise hind 2.99 eurot. Ja paigaldaja omakorda arveldab kasutatud elektri eest omanikuga.
“Teine Tase OÜ katab kogu mahus nii laadimisseadme maksumuse kui ka selle paigaldamise ja käitamisega seotud kulud, sh kulunud elektrienergia maksumuse,” kinnitab Evert Kivilo.
“Sisuliselt loome me kinnistu omanikule võimaluse reklaamida oma ettevõtet elektriautosõbralikuna, sellele energiat ja ressursse kulutamata.”
Kiirlaadijat polegi enamasti vaja
Level2.ee keskkiire laadija lahendus põhineb GREEN VINE NEW ENERGY laadijal ning ettevõtte enda loodud makselahenduse riistvaral.
CE-sertifitseeritud IEC 61851-1:2010-11 ja IEC 61851-22:2001-05 standardile vastavad seadmed saabuvad Saksamaalt.
Tegemist on kolmefaasilise laadimisega, mille maksimaalne voolutugevus on 32A, mis tähendab, et suurim võimalik laadimisvõimsus on 22kW.
Tegelik laadimisel kasutatav võimsus sõltub konkreetse elektrisõiduki pardalaadija võimsusest – näiteks Tesla Model S pardalaadija on 3x24A ehk 17kW võimsusega.
See tähendab, et Model X saab Level2.ee lahendusega laadida ligi viis korda kiiremini kui tavalisse pistikusse ühendatava nn matkalaadijaga.
BMW i3 (94Ah mudel, laadimine temperatuuril <20C ja aku täituvusel alla 50%) saab tunniga juurde umbes kolmandiku akumahust, mis lisab sõiduulatusele 60-80 kilomeetrit.
Renault Zoe (2016. või uuem mudel, laadimine temperatuuril <20C ja aku täituvusel alla 50%) omanik võib oma täielikult tühjenenud aku paari tunni jooksul 100% täis saada.
Laadijad olgu uus normaalsus
Level2.ee missioon on teha elektriautode kiirendatud laadimine võimalikult laialt kättesaadavaks: “Me usume, et tulevik on elektritranspordi päralt ja vajalik infrastruktuur saab tekkida ainult vaba turu põhimõtete alusel,” selgitab Kivilo.
Praegu pakub Eestis sarnast teenust veel vaid üks ettevõte, aga tulevikus nende arv kindlasti kasvab: “Meie arvamuse kohaselt ei ole laadimistaristu asi, millega peaks tegelema riik, seetõttu soovime me ettevõtjatena panustada paremasse tulevikku meie kõigi jaoks,” ütleb Kivilo.
Level2.ee tegeleb avalike laadimispunktidega, aga ei tegele eramajadega. “Eramaja omanikele soovitame me pigem isikliku laadija soetamist,” räägib Evert Kivilo. “Meie riistvaraga ei tegele, aga turul on saadaval lai valik eri hinna ja võimsusega kodulaadijaid, mille hulgast sobivam leida.”
“Level2.ee missioon on pakkuda avalikuks kasutamiseks mõeldud laadimisteenust ja tõenäoliselt ei ole see teenus eramaja omanikele huvitav,” lisab Kivilo.
Õige kah, kui avalikke laadimispunkte on piisavalt, miks peaks siis majaomanik üldse oma pead vaevama oma isikliku laadija seinale riputamisega?
Ja veel: kui mäletate, siis küsis meie lugeja, mida teha, kui firmas on elektriauto, mida aga kontoris laadida ei saa? Vastus oli, et kodus laadides tuleb maksta erisoodustust. Avalikud kiiremad laadijad lahendaksid ka selle jama.
* Kui nüüd kellelgi tekkis arusaam, et just tema kontorihoone või kaubanduskeskuse või restorani eest on Level2.ee lahendus puudu, siis võib oma sooviga pöörduda contact@level2.ee.
Kaanepilt: Ylle Tampere