Esmaspäev, 9. detsember 2024
Viimasel paaril aastal on Accelerista hoidnud Eesti oma elektriautol Nobel silma peal ning elanud toimuvale innukalt kaasa. Teisipäeva varahommikul jahmatas toimetust Anthony Luzi* kiri, milles Nobe Cars endine vanemnõunik keelitab meid ettevõtte telgitaguseid uurima. “Palun uurige, mis seal tegelikult toimub!”

Eesti oma elektriauto võiks olla tore asi küll, kui see kord valmis saaks ning kolmerattalisel retrodisainiga Nobel oleks lööki isegi juhul kui see “päris” elektriautoks ei kvalifitseeru: tegu on L1 kategooria sõidukiga elik trike`i sarnase liikuriga, millele on peale sobitatud noobel kabiin.

Toda sõiduvahendit on mugav kasutada puhkusel ja ka lühematel linnasõitudel ning päris kindlasti tõmbab see kaasliiklejate tähelepanu.

Eesti esimese elektriauto (meedia)edu põhinebki oskuslikul imidžikampaanial – ostjaile lubatakse sõidukit, mis paneb silma särama ja võimaldab end samastada edeva elustiili viljelejatega. Tõeline hipstermobiil!

Päriselus ei ole Nobe nii hästi edenenud, ehkki 2019. aastal esitleti prototüüpi menukalt Genfi autonäitusel ning ajakirjanikel on olnud võimalus vaadata prototüübi edasiarendust.

Nobega on sõitnud helilooja Rein Rannap, ning seda proovinud ja kiitnud Evelin Ilves. Paraku investoreid nende entusiasm ei nakatanud, Indiegogo keskkonnas saadi kokku vaid murdosa loodetud rahast.

Lisaks põles koos prototüüpidega maha Nobe tehas, asukoha muutus tehti, aga pärast seda on vaikus. Viimast aastat iseloomustav eriolukord aitab siluda sedagi, et ajakirjaniku küsimused lähevad alati kui “mutiauku”, need ei jõua enam ka agentuuri kätte.

Niisiis on kurb tõsiasi, et  me ei ole Nobe arengutega enam kursis ning endiselt vanemnõunik Luzilt tulnud kiri ei teinud olukorda sugugi selgemaks.

2018. aasta juunis ilmus intervjuu Roman Muljariga Eesti Päevalehes, ning toona – Muljari kirjut tausta teades, sai küsitud ka, kui reaalne on Nobe tootmisse jõudmine, sest senised projektid on varem või hiljem takerdunud “mingite pisiasjade” taha.

Siis kinnitas mees suuresõnaliselt, et Nobe tuleb igal juhul. Ta on sama kinnitanud kõik need järgnevad aastad: iga pisut kriitilisema artikli peale saatnud sõnumi või mitu, ja öelnud, et töö käib.

Loodetavasti saame selgi korral tänasele jätkuloo, ehk isegi tehast seestpoolt vaadata, sest Nobe Cars endise vanemnõustaja Anthony Luzi kiri on kõike muud kui Muljari optimismi toetav. Avaldame selle lühendatud mahus ja loodame kiirelt saada ka praeguste juhtide poolt kommentaare.

Eelmisel aastal, töötades Nobe Cars vanemnõunikuna, anti mulle teada, et olete (toim: kiri saadeti Ylle Tamperele**) huvitatud Nobest kirjutama, samuti on teil jätkuv huvi ettevõtte ja tehase käekäigu, SeaNesti toetuste ning tegevjuht Roman Muljari vastu.

Ma soovitan tungivalt selle uurimist jätkata. Ma kinnitan, et see on seda aega väärt. Tundub, et firma tegevjuht ja uus meeskond tegelevad jätkuvalt väga ebatavalise ja küsitava tegevusega.

Esialgne, firma loomise taga seisnud meeskond asendati Romani poolt ootamatult ja ilma mingisuguse kompensatsioonita 2020. aasta detsembris. Mina sain ilma ühegi hoiatuseta sama saatuse osaliseks.

Anthony Luzi toob oma kirjas välja kaks fakti: Nobest on saanud Nobe Cars USA Inc ja see on registreeritud Delaware` osariigis. Kontaktnumbrid ettevõtte lehel on siiski Eesti suunakoodiga.

Tallinnas asuv SeaNest OÜ/ Nobe Autotööstus on 100-protsendiliselt USA ettevõtte omanduses ehk on selle tütarfirma Eestis.

Optimismist pakatavad pressiteated

Eesti meediast Nobe elektriauto kohta infot otsides leiab optimismist pakatavaid pressiteateid ja nupukesi, mis räägivad jätkuvalt, et Nobel on põhjust lootusrikkalt tulevikku vaadata, lisaks Eestile hakatakse autosid tootma ka Ühendriikides. Peamiseks kõnelejaks on ikka ja ainult Roman Muljar.

Ühendriikide emafirma presidendina 2019. aastal esitletud Mati Otsmaa on firmast Anthony Luziga samal ajal ehk 2020. aasta detsembris lahkunud. Krediidiinfo annab SeanEst OÜ reitinguks “riskantne”.

2019. aasta juulis kirjutas Ärileht SeaNest OÜ probleemidest messiarve tasumisega, selles loos on üles loetud ka neli esimest Nobe omanikku. Kas neid vahepeal on juurde tulnud? Ootame Muljarilt vastuseid.

_____________

*Anthony Luzi on paar aastakümmet tegelenud erinevate elektrisõidukite arendamisega. Ühtegi viidet, et Luzi on kaasatud olnud Nobe projekti, meediast ega ka tema sotsiaalmeediakontodelt ei leia.

**Ylle Tampere on elektriautode käekäigust üldisemalt huvitunud Accelerista autor, kes alates 2017. aastast kui loodi ettevõte Eestis elektriauto arendamiseks, on Nobel ja Roman Muljaril silma peal hoidnud – ja saanud oma teatava skepsise eest kõvasti pahandada, et “eesti asja” pimesi heaks ei kiida. 

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.