Esmaspäev, 23. detsember 2024
Me oleme Volvo “elektrifitseeritud spordiosakonnalt” Polestar näinud juba kahte mudelit, 1 ja 2. Polestar 2 e-luukpära tootmist alustati Luqiao tehases Hiinas 20. märtsil. Ent see, mis Genfis jäi nägemata, on Polestar Precept. See on tulevik, see on elekter, see on vegan. Ja see ei ole Tesla.

… ja see jõuab müügile 2022. aastal tõenäoliselt Polestar 3 nime all.

Genfis maitsmata jäänud maiuspala

Üks vahetult enne ärajäänud Genfi autonäitust avaldatud ägeuudiseid oli Polestar Precept, täiselektriline neljaukseline Grand Tourer. Polestar nimelt pidanuks Genfis oma ekspositsiooniga väljas olema.

Tegemist on küll kontseptautoga, kuid see elegantne GT näitab kätte suuna, kuhu Polestar lähitulevikus minemas on. Või, et olla sõnatäpne, Precept näitab kätte suuna, kuhu elektriautotööstus tervikuna liigub.

Just niisugune disainistiil ja digitaalne kasutajakogemus on reaalne tulevik, mitte pelk visioon või roosaprilliline unistus – nii väitis Polestari tegevjuht Thomas Ingelath väljaandele Autocar antud intervjuus – ning meie omalt poolt lisame, et see on ka olevik, sest mingi nurga alt meenutab Precept Porsche Taycani. 

Genfi ärajäämine ei morjenda enam sellest hetkest alates kui meile näidatakse ideaautost rohkem pilte: juba on teada, et Precept sünnib tulevikus pärisellu üsna kontsepti sarnaselt. Nii on läinud Polestar 1 ja 2-ga, nii läks ka Taycaniga.

Ja muidugi on nii läinud Tesladega, millest enamasti mitte midagi enne suurt esitlust ei näidata. Tesla Model S-iga on Precepti aga täiesti mõttetu võrrelda: aeg on edasi läinud, Model S on ammu ära läinud ja selle pioneeristaatust pole võimalik kõigutada ühelgi uustulnukal.

Küll aga võib teha tänukummarduse ja tulla välja moodsa sõiduvahendiga. Mis Polestaril ongi plaanis: Precept jõuab müügile lähiaastatel. Loomulikult juhul kui kõik hästi läheb ja pandeemia lõppedes meil mõni tootja veel alles on. Kui ei, eks siis tule Teslaga leppida kuniks maailm jälle jalgadele pöördub.

Polestar rebib end Volvost lahti

Polestar on Volvo elektriliste sportautode eridivisjon ning selle esimesed mudelid 1 ja 2 ongi üsna volvoliku disainiga – esimene neist on pistikuhübriid-kupee ja teine täiselektriline luukpära.

Peagi on tulekul elektriline SUV Polestar 3. Precept on aga isepäine, julgelt erinev, andes vihjeid tulevaste Polestaride väljanägemise kohta. Olgem ausad, need vihjed on oi kui magusad. Ja maitsevad ka veganitele!

See kõik on puhas taaskasutus ja loomadele pole liiga tehtud

Saledajoonelise Precepti teljevahe on 3,1 meetrit, see on kuulsaima noobelelektrika Tesla Model S-iga võrreldes 12 cm pikem, tulemuseks on uhkesti jalaruumi ja auto akuplokk saab samuti olla päris suur. 

Esivõre koha peal asub Smartzone nimega paneel, mis sisaldab juhiabisüsteemide kaameraid, radareid ja sensoreid. Klaaskatusel paiknev lidarikorpus on valmis järgmiseks suureks sammuks isejuhtimisvõimekuse alal.

Küljepeeglite asemel on muidugi kaamerad ja klaaskatus kaardub nii kaugele tahapoole, et tavapärast tagaakent ei eksisteerigi: väljavaade on suurepärane!

Söö, sõida, armasta!

Interjööris on kasutatud uudseid keskkonnahoidlikke materjale. Linakiududest paneelid on kerged, vähendades plasti kasutamise vajadust ja ühtlasi ka auto kaalu kontrolli all hoides. 

Istmekatted on 3D-tehnoloogia abil toodetud taastöödeldud plastpudelitest, põrandakatted valmistatud ookeanidest kogutud võrgujääkidest ning polstrimaterjaliks on taastöödeldud korgist valmistatud kiud.

Viimne kui detail räägib, kui tõsiselt võtab tootja kliimateemat: Polestar Precept sobib keskkonnasäästjatele, kes aeg-ajalt liikumiseks motoriseeritud abivahendeid kasutama peavad ning veganitele, kes kärbselegi liiga ei tee. Super.

15” püstekraani ja 12,5” diginäidikupaneeliga järgmise põlvkonna Androidi-põhine (!!!) infolust on valminud koostöös Google’iga. Kasutusel on ka pilgujälgimissüsteem, mis kohandab vastavaks “kelladel” kuvatavat infot.

Digiplokk pole ülepakutud vaid maitsekas

Polestari kinnitusel on Precept kui visioon ja kinnitus sellest, mida Polestar endast kujutab ning kuidas sõiduk vastab ühiskonna ja autotööstuse ees seisvatele väljakutsetele. 

Kui see on autotööstuse tulevik, siis jah, meile palun see! Ja küll ükskord saabub aega, kui ka Eesti võetakse Polestari sihtturgude nimistusse ning nende väljapeetud, pisimate detailideni läbimõeldud ja otsast lõpuni ökod autod müügile jõuavad. 

Unistada tuleb suurelt.

…sest unistustel on kombeks täituda!

7. aprilli õhtul andis tootja teada, et Polestar Precept GT esimene kehastus – Polestar 3 jõuab müügile aastal 2022 ja seda ka Euroopas.

Tegemist on esimese uudismudeliga, mis kannab Precept ideeauto geene ja ei näe enam välja nagu Volvo. Disainijuht Max Missoni kinnitas väljaandele Auto Express, et töö juba käib ja Polestar 3 disainis on kasutatud Preceptil esitletud uut kujundusstiili.

Polestar Precept ideeautot esitleti vahetult enne ärajäänud Genfi autonäitust ning sellest pidanuks saama üks näituse tõmbenumbritest.

Tehnilistest andmetest on teada veel üsna napilt. Polestar 3 on esimene Volvo uuel SPA2 platvormil põhinev Polestar. Mõõtmetelt võib see olla XC60 või XC90 lähedane. Sõiduulatuseks on lubatud 310 miili ehk 498 km.

Varasemalt on Polestari tegevjuht Jonathan Goodman kinnitanud et nr. 3 saab olema senisest kahest mudelist täiesti erinev, sõiduomadustele ja disainile orienteeritud muljas (kupee) maastur, mitte mõni XC90 derivaat. Peale vaadates ei ütleks küll, et tegu on maasturilaadse tootega, pigem näeb see välja nagu Taycani universaalversioon…

Polestar on seni kasutanud spetsialiseerunud sportautokomponentide tootjate poolt tarnitud komponente. Polestar 1 on näiteks Öhlins vedrustus ja Akebono pidurisüsteem.

Polestar 3-e hakatakse valmistama uues Chengdu tehases Hiinas, samas, kus valmib ka Polestar 1. Brändi unikaalne turupositsioon võimaldab ära kasutada Volvo insenertehnoloogilist oskusteavet ja olla samas kiire ja paindlik.

Nii suudab Polestar olla kiiruselt ja innovatiivsuselt konkurentsivõimeline Tesla-suguste uute tootjatega, kuid on isegi sammu ees, sest Volvo platvormid ja tootmisstandardid tagavad usaldusväärse tehnoloogilise baasi.

Kirjutasid Lena ja Ylle, pildid ja video tegi tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.