Saksa idufirma Sono Motors, mis arendab päikesest lisaenergiat ammutavat e-autot Sion, ei jäta rahalistele raskustele vaatamata jonni ning plaanib Soomes, Uusikaupunki tehases veel tänavu tootmisega algust teha. Nädal tagasi läbis Sion esimese ametliku kokkupõrketesti ja selle põhjal võib loota, et omapärane elektriauto tõepoolest tõeks saab.
https://youtu.be/GcJ6Qh8-QFU
Sono Motorsile panid 2016. aastal aluse kolm sõpra, kellel – sarnaselt paljudele – sündis idee, autotööstust uuendada elektrifitseerimise abil. Kuna elektriautosid toota ihkavaid idufirmasid on palju, otsustati läheneda teistsuguse nurga alt ning arendada sõidukit, mille kere oleks ehitatud päikesepaneelidest.
Koroonapandeemia lõi Sono Motorsi plaanid sassi ja viimastel aastatel on startup rahaliste raskustega silmitsi seisnud. Selle kiuste on oma asja edasi aetud ning 7. veebruaril läbis Sion esimese ametliku kokkupõrketesti, ja tegi seda edukalt tunnustatud Itaalia uurimiskeskuse CSI juhtimisel.
Sono Motorsi esindajate sõnul oli positiivne testitulemus ootuspärane: 50 km/h kiirusel seina sõitnud auto sai kõva matsu, kuid polümeermaterjalist kerepaneelid ei purunenud. Niisiis saame öelda, et linnaliikluse kiirusel toimuvas avariis ei kujuta päikesepaneelidest kere inimestele tapvat ohtu.
Lisaks kokkupõrketestile avaldas ettevõte Sioni turvavarustuse nimekirja. See on tänapäevale iseloomulikult pikk, sisaldades mh kokkupõrkehoiatuse-, automaatse hädapidurduse-, rajalt kaldumise hoiatusi, liiklusmärgi tuvastamise süsteemi, tagurduskaamerat jne. Tulevikus lisandub värkvõrgu kaudu tarkvara uuendamise ning vajalike lisafunktsioonide laadimise võimalus.
ADAS süsteemid on Sionile tootnud Continental, need sisalduvad standardpaketis. Auto hind on tootja sõnul umbes 25 000 eurot. Veebruari seisuga on Sioni ette tellinud üle 22 000 ooteärevil kliendi.
Sono Motorsi järgmine samm on viia Sion EuroNCAP laborisse ja auto seal tõsiselt proovile panna. Programmi ligi 300 avariitesti peaksid andma selge pildi, kas Sion on turvaline kõiki tänapäeva standardeid arvestades.
Kui kõik laabub, testid õnnestuvad ja tootmine käivitub, võiks Sionist saada teadaolevalt esimene auto, millele annavad lisavurtsu päikesepaneelid. Tootja lubab, et tavalisele 300 km sõiduulatusele võiks paneelid nädalas kuni 240 km raadiust juurde toota.
Sono Motorsi esimest mudelit on oodatud 2021. aastast alates, prototüübiga on tehtud 18 000 proovisõitu ja enne seeriatootmist ongi veel teha jäänud vajalikud turvatestid ja bürokraatilised sammud.
Sion ei ole kohe kindlasti maailma kõige ilusam elektriauto, aga see tundub olevat lihtne ja kasutamiskõlblik ja kindlasti on hind säärane, mis ostjaid külmaks ei jäta. Ootame ära, kas päikesepaneelid kerepaneelidena on ka päriselt töökindlad.
Pildid: Sono Motorsi pressimaterjalid