Teisipäev, 16. juuli 2024
Tallinn sai 15. novembril korraga kaks avalikku kahesüsteemset e-autode kiirlaadijat: üks neist Topauto õuel ja teine Alexela Peterburi tee jaamas. 50kW kiirlaadimispunktides on võimalik laadida nii CHAdeMO kui ka CCS laadimisstandardiga elektriautosid. Laadimine on esimesel nädalal kõigile tasuta.

Tallinnas Kristiine linnaosas asuvas Topautos koostöös Elektritranspordiga avatud laadimispunktis asub alates tänasest 50kW kahesüsteemne laadija, mis vastab nii CCS kui ka CHAdeMO standarditele. Ja veel teinegi selle ettevõttega koostöös valminud laadija avati 15. novembril Peterburi tee 77 Alexela tanklas.

Efacec QC45 kiirlaadimisjaamad suudavad pärast kasutaja tuvastamist (kui autentimine on vajalik) valida kas CCS või CHAdeMO laadimisstandardile vastava ühilduvuse sõidukiga.

Aku laadimise olek kuvatakse ja laadimistsükkel lõpeb iseenesest, kui aku saab täis. Kasutaja saab laadimise ka omapoolse käsuga lõpetada.

Laadijate kasutamiseks tuleb end registreerida Elektritranspordi kodulehel. Kuni 22. novembrini seda tegema ei pea, kuna sel perioodil on nii Topautos kui ka Alexelas laadimine tasuta.

Siiani on Tallinnas olnud avalikuks kasutamiseks olemas vaid CHAdeMO tüüpi laadijad. Need on keskendunud Jaapani päritolu elektriautode teenindamisele. Nüüd siis on Elektritranspordi kaasabiga korraga lausa kaks uut jaama.

CCS standard sobib ka Euroopa ja Lõuna-Korea elektriautode kiirlaadimiseks. Kõige esimene avalik CCS laadija avati juba 2 aastat tagasi ABB Jüri peahoone juures.

Euroopa standardile kohandatud laadijaid ehk CCS kiirlaadijaid on võimalik Eestis kasutada veel ka Tartus Elektritranspordi viies laadijas.

“Topauto laadija on esimene uut tüüpi laadija Tallinnas, millega saavad oma elektriautosid käia laadimas kõik soovijad,” selgitas Topauto juhatuse liige Aivar Unt.

Topauto müügijuht Janek Eskor usub, et elektriautode turg on vältimatult tõusva trendiga. “Elektriautode tulek on lähiaastatel tugevas tõusutrendis, seetõttu on avalike laadimispunktide teke olulise tähtsusega,” sõnas ta.

Elektritransport OÜ juhatuse liikme Raul Potisepa sõnul suudab uus CCS laadimissüsteemiga kiirlaadija laadida kuni 30% kiiremini kui vananevates ELMO kiirlaadijates. See tähendab, et 30- minutilise laadimise asemel saab sama koguse laetud 20 minutiga.

Praeguseks on Eestis CHAdeMO ja CCS kombineeritud laadimise standardiga kiirlaadimisjaamad paigaldatud Tartu kesklinna 5, Jürisse 1 ABB laadija, Pärnus Hesburgeri ette 1 ning nüüdsest 1 Topauto Tallinna esinduse ette Kristiines ja 1 Alexela Peterburi tee jaama.

Topauto Tallinna avalik kombineeritud kiirlaadimisjaam asub aadressil Sõpruse pst 18c.

Peterburi teel avati teinegi kiirlaadija
alexela tallinn tallinnas
Alexela värvides kahesüsteemne kiirlaadija

Alexela paigaldas esimese tanklaketina oma Tallinna Peterburi tee 77 tanklasse elektriautode kiirlaadija.

Ühtlasi on see üks kahest pealinna Euroopa pistikuga elektriautode kiirlaadimispunktidest: teine on Topautos.

Kiirlaadimispunkti avamise puhul võimaldab Alexela 15. novembrist kuni 22. novembrini (k.a) e-autosid tasuta tankida.

Tallinnas Peterburi tee 77 Alexelas on võimalik elektrienergiat tankida kõigil elektrisõidukeil, millele sobib nii Euroopa CCS kui ka Jaapanis jm levinud CHAdeMO laadimisotsik.

Alexela Efacec kiirlaadija võimaldab 100 km läbimiseks laadida elektrienergiat sõltuvalt sõidukist kümnekonna minutiga.

Ka Alexelas saab kiirlaadimise eest edaspidi tasuda, kasutades Elektritranspordi veebirakendust. Nagu öeldud, tuleb selleks teha kasutajakonto ja võrguga liituda. Kõik ET laadijate asukohad on kantud PlugShare kaardile.

Alexela on esimene kütuse ning tanklakaubandusega tegelev ettevõtte Eestis, kes paigaldas kommertsalustel elektriauto kiirlaadija oma tanklasse.

Loe Elektritranspordi kohta rohkem siit

Allikas: Topauto, Alexela

KOMMENTEERI SIIN