Kolmapäev, 18. detsember 2024
Sügise saabudes ja talve eel paigutatakse talvekorterisse erinevad hobisõidukid – olgu tegemist hobiautode, mootorrataste või kaatritega.

Sellest, kus oma hobiautot hoiustada võiks, oleme kirjutanud ka varem. Kuid millega tuleks arvestada sõidukite ületalve hoidmisel ning sobiva hoiukoha valikul, et vältida võimalikke kahjusid ja seeläbi vara väärtuse langemist?

G33 autod hoius
Üks hoiuteenust pakkuv ettevõte on G33, kus võimalik oma autot igal mõeldaval viisil poputada lasta

“Sõidukite talvisel hoiustamisel peaks kindlasti veenduma, et hoiustamise koht ei asuks väga niiskes kohas või alal, mis võib asuda tavapäraste üleujutuste piirkonnas. Kondents- või vihmavee tilkumisest tekkida võivate kahjustuste vältimiseks võiks sõiduki katta vastava kattega, mis kaitseb nii tolmu kui ka peale tilkuva vee eest,” lausus Gjensidige Eesti filiaali juht Raido Kirsiste.

Pikaajalisel hoidmisel kohas, kus eelmainitud riskid võivad täituda, peaks Raido Kirsiste sõnul sõidukit käima regulaarselt kontrollimas ning soovituslikult vähemalt üks kord kuus katte maha võtma ja tuulutama. “Probleemiks võib saada pikemal parkimisel ka talvel teedele puistatud sool ja maa-alused parklad. Sellisel juhul oleks mõistlik sõiduk enne pikemale hoiustamisele jätmist võimalusel ära pesta,” lisas ta.

Eraisikud saavad oma sõidukit kindlustada talviseks perioodiks tavapäraselt läbi kaskokindlustuse ja seda üldiselt kuni 15 aastat vana sõiduk puhul. “Hobisõidukid võivad olla aga palju vanemad ning kui nendele pakutakse kindlustuskaitset, siis seal võib olla kas väiksem kaitse ulatus või suurem omavastutuse määr. Kodukindlustuse kaitse alt mootorsõidukeid tavapäraselt ei kindlustata,” selgitas Kirsiste. Juriidilise isikule kuuluva sõiduki korral kehtib eraisikuga analoogne loogika ja kõik sõltub konkreetsest juhtumist.

Harjumaal sõidukite hoiustamisega tegeleva Sterotek Garage esindaja Urmas Kibur lausus, et hobisõidukite talvekorterisse toomine on juba mõnda aega kestnud. Tema sõnul on autoomaniku jaoks valiku tegemisel kindlasti olulised hoiukoha siseklimaatilised tingimused: “Ruum peab olema soe ja kuiv ning temperatuur ja õhuniiskus paigas, et vara säiliks. Oma autohoius ei paigaldanud me näiteks põrandakütet, et vältida selle mõju rehvidele.”

Urmas Kiburi sõnul pole hoiuruumis päikesevalgust, et auto värv ära ei pleegiks. Samuti liigutatakse sõidukeid aeg-ajalt, et rehvidele lamedaid kohti ei tekiks, ning hoitakse autode akud laetuna. Autohoius on kasutusel erinevad turvalahendused ning tule takistamiseks on paigaldatud sprinkleritest efektiivsem veeudusüsteem.

“Autohoiu hoonele on tehtud varakindlustus, mis katab hoone ja klientide varaga seotud kindlustusjuhtumid. Kindlustuskaitse eeldab, et sellistel hoonetel oleks kasutusluba ning täidetud tuleohutusnõuded vastava tegevuse osutamiseks,” sõnas Urmas Kibur. Ta lisas, et turvaliste tingimuste pakkumine klientidele on oluline, kuna hoiustatavate sõidukite seast leiab nii investeeringuobjekte kui ka selliseid, millel on omaniku jaoks suur sentimentaalne väärtus.

Fotod: Indrek Jakobson, G33, Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.