Reede, 19. aprill 2024
Saabuval laupäeval, 2. septembril toimub Laitse Rallipargis esmakordselt vanaautodele keskenduv üritus Oldtimer Camp.

Väga vanad autod mitte ainult ei kogune näitusele, vaid pealtvaatajad näevad neid ka sõitmas – rääkimata võimalusest ise mõnes autovanuris kaasa sõita!

LaitseRallyPark korraldab koos Eesti Vanaauto Klubiga esimest korda suursuguse vanaautode kokkutuleku Oldtimer Camp 2023, kuhu on oodatud vähemalt 60 aastat vanad autod. Siiski näeb kohapeal ka autosid, mil vanust üle sajandi.

“Oldtimer Campi idee tekkis tänu Youngtimer Campile, mis on edukalt toiminud juba aastaid,” märkis LaitseRallyPargi juhataja ja Eesti Vanaauto Klubi liige Üllar Suvemaa. Kui tänavusele Youngtimer Campile kogunes ligemale 400 autot vanusega vähemalt 25 aastat, siis Oldtimer Campile oodatakse palju vähem autosid. “Võib tulla üllatavana, aga üle 60 aasta vanu autosid on Eestis suhteliselt vähe ning sootuks haruldased on Teise maailmasõja eelsed sõidukid,” selgitas Suvemaa.

Praeguseks on sündmusele registreerunud ligemale 60 vanaautot. Automarkidest on esindatud näiteks Rolls-Royce, Porsche, Horch, Mercedes-Benz, Cadillac, ZIS jt. Seega on sündmusele kogunemas mitmesuguseid Ameerika autosid, rohkem ja vähemtuntud Euroopa sport-, luksus- ja rahvaautosid, Nõukogude autosid ning lisaks sõiduautodele ka “töökamaid” liikureid ehk veoautosid ja busse. “Näituseväljak saab ülimalt kirju, kusjuures mõned eksponaadid sõidavad kohale ka välismaalt,” vihjas Suvemaa.

Külastajaid oodatakse Oldtimer Campile 2. septembril alates kella 13-st. Lisaks autode näitusele toimub ka nende demoesinemine ehk soliidses eas sõidukeid näeb ja kuuleb sõitmas! “Sellist asja iga päev ei juhtu, et pealtvaatajad saavad nautida 60, 80 või ka 100 aastat vanade autode demosõite,” hindas rallipargi juht.

Kirsina tordib näeb publik sõitmas ka maailma kõige esimest autot – 1886. aasta Benz Patentmotorwagenit. Tõsi, see kolmerattaline eksisteerib LaitseRallyPargis replikana, olles siiski viimse detailini identne 19. sajandi originaaliga, mida pole paraku säilinud. Kindlasti tehakse külastajatele vanade autodega ka sõitu, võimaldades neil sajanditagusest tehnikast paremini aimu saada.

Täiendavalt esitletakse Oldtimer Campi raames ka trükisooja raamatut “Eesti vanatehnika lugu. 1918-1975”, mille autoriks on Mati Laos. Teos annab ülevaate autondusest EW ajal ja okupatsiooniperioodidel kuni aastani 1975. Raamat maksab 25 eurot ja seda saab kohapeal soetada.

Sündmuse kohta leiab praktilist lisainfot eraldi veebilehelt. Tulla tasub kogu perega, sest kasutada saab kõiki LaitseRallyPargi teenuseid, sh sõita hobikardiga, külastada laste liikluslinnakut, einestada jne. Pealegi toimub samaaegselt LaitseRallyPargi võistluskardirajal Eesti Meistrivõistluste järjekordne etapp kardispordis, võimaldades lisaks vanaautodele saada päevast ka sportliku elamuse.

Üritus maksab külastajale 15 eurot, rohkem kui 60 aastat vana autoga näitusel osalejale 95 eurot – kuid sellisel juhul sisalduvad hinnas ka mitmed tegevused, meened ja söögid.

Foto: Laitse RallyPark

KOMMENTEERI SIIN