Hiljuti sattusin läbi käima ühest töökojast, kus saavad uue hingamise nii autod kui bussid, nii sentimentaalse väärtusega pereautod kui kõikide elementide eest varju pandavad investeeringud.
“Läbi käimine” on muidugi palju öeldud, sest külastatud töökoda paiknes Eesti teises otsas. Võru? Autode restaureerimine? Musta numbri vääriliseks taastamine? Ja kliente tuleb üle kogu Eesti? Kuidas ma sellest varem kuulnud polnud?!
Ja et silmailu veelgi rohkem oleks, sõitis Car Restorationi nime kandva ettevõtte hoovist läbi ka pinu hooaega lõpetavaid Ameerika autosid. Kogunemise eestvedaja Anne sõnul on tegu Lõuna-Eesti USA raua huviliste seltskonnaga – klubiks nad end ei kutsu, kuid ometi korraldatakse iganädalaselt ühiseid olemisi ja kruiise.
Seekord võeti hooaja lõpu puhul paarikümne autoga ette ühissõit ning Car Restoration juhtus olema üks päeva plaanitud sihtpunktidest – ekskursioon, kohv ja küpsised, autojutt ning bensiinihõng, nagu ikka.
Car Restorationi eestvedaja on Aimar Sisask, kuid tema sõnul võib firmat rahumeeli kutsuda pereettevõtteks – seal on tööl näiteks ka tema õde, kes tegeleb rohkem kulissidetaguse asjaajamisega.
Miks just Võru?
Küsimusele vastab Aimar omakorda küsimusega – miks mitte Võru? Vaikne ja hubane koht, kus oma asja ajada! Boonuseks on ka mitmete teiste asjatundjate ja koostööpartnerite lähedus, ilma kelleta asjad kindlasti nii lihtsad ei oleks.
Aimar alustas 2009. aastal rasketehnika remondi ja keevitamisega ning sellest arenes 2012. aastaks välja sõidukite plekitööde ja muu säärase tegemine. Kuna kliendid soovisid üha keerulisemaid ja aeganõudvamaid töid, siis tuli asuda oma maja ehitama – rendipinnad enam vajadusi ei katnud.
“2019. aastal sai valmis meie oma maja ja siin me nüüd oleme. Hetkel käib majale juba ka juurdeehitus, sest tekkis vajadus veelgi rohkema ruumi ja uute teenuste järele. Soovime näiteks lisaks restaureerimisele võtta suuna ka customile.”
Pea kõik tehakse oma majas
“Töödest rääkides teeme enamjaolt ära kõik auto restaureerimisega seonduva, välja arvatud osad sõitjateruumi puudutavad tööd nagu istmete ja katete taastamine ning tehnilise poole pealt käigukasti ja mootori remont. Loomulikult püüame mootorivigade puhul esmalt ise aru saada, milles mure, ja seda lahendada, kuid suuremad tööd nagu ploki lihvimine ja hoonimine ostame sisse.”
“Läbi aegade oleme restaureerinud vähemalt 50 autot. Meie tehtavate projektide kestus varieerub – ükski auto pole teisega samasugune. Kõige kiiremini – umbes aastaga – valmis üks VAZ 2102. Samas 1962. aasta Rolls Royce ning praegu majas olev ZIS 110 on kõvasti kauem aega võtnud – kõik sõltub projekti seisukorrast ja kliendi soovidest.”
Selles osas, milliseid projekte vastu võetakse, Aimari sõnul eelistus puudub ja piiranguid pole endile seatud. Pigem mängib suuremat rolli see, kui kiirelt klient autot saada soovib ja mis tema eelarve on. Ja kui tuleb ka mõni sõiduk, millega kollektiivil varasem kogemus puudub, siis tuleb professionaalile omaselt “teadma hakata”!
“Meil on üle Eesti päris palju koostööpartnereid, kes teavad ja omavad erilisemate autode kohta näiteks asjalikke raamatuid ja juhendeid. Ja loomulikult käib asja juurde ka tundide kaupa foorumites surfamist ja enda kurssi viimist. Kuid ei tohi unustada, et iga auto on eraldi isend. Me võime küll endale mingi mudeli selgeks teha, kuid loeb ka see, palju klient ise oma auto ajaloost, näiteks varem tehtud töödest teab. See vähendab teinekord väga palju töömahtu – teame näiteks, kust vigu otsida jne.”
Töötajad on universaalsõdurid
Töötajatest rääkides – lisaks Aimarile ja tema õele toimetab ettevõttes veel 6 töötajat, kes kõik alad ära katavad: maalrid, keevitajad, komplekteerijad ja keremeistrid. Praegune maaler ja üks keevitajatest läbisid oma koolipraktika Car Restorationis ning jõudsid õppe järel sinna ka tagasi. Kuid töötajatega rääkides saab kiirelt selgeks, et nii mõnigi neist on universaalsõdur, kes saaks soovi korral ideaalselt hakkama auto täieliku restaureerimisega. Kas see tähendab, et igaüks saab soovi korral rolli vahetada ja midagi muud teha?
“Jah, loomulikult! Kõik saavad teha seda, mida väljaõpe võimaldab, ja omal initsiatiivil oskusi juurde omandada. Kõik meeskonnaliikmed on ihu ja hingega autohuvilised ja seda ette ei tule, et varuosa puudumisel uut teha ei osata.”
“Teadmistebaas on ka väga mitmekülgne – keegi tunneb läbi ja lõhki saksa, keegi ameerika autosid, keegi vanatehnikat. Igaüks teab, kus seisnevad mingite mudelite head ja vead ning kust on näiteks kõige mõistlikum spetsiifilisi osi leida.”
Lapsepõlve pereauto või hoopis must number?
Aimari sõnul käiakse nende juures taastamas nii sentimentaalse väärtusega “vanureid” kui ka konkreetse musta numbri saamise eesmärgiga autosid. Sekka satub ka investeerimisprojekte, mille puhul on selge, et väärtus kasvab ajas kindlasti kõrgemaks kui restaureerimisse panustatud.
“Mingil perioodil tuli musta numbri sooviga inimesi päris palju – meedias oli sellest rohkem juttu ja eksklusiivsuse ning seotud “hüvede” soovijaid tekkis rohkem. Kuid reaalsuses ei erine musta numbri vääriliseks taastamine eriti nö nut and bolt restaureerimisest – kasutatakse kõiki originaalosi ja kui taastada ei saa, alles siis tuleb leida uued.”
Uute osadega on siinkirjutajal endal negatiivseid kogemusi olnud – nii mõneski töökojas, kus käinud olen, tehakse otsuseid ilma kliendi käest küsimata. Aimari sõnul ei tohi asjad nii käia ja kliendisuhtlus on kõige aluseks.
“Meie suhtleme oma klientidega stabiilselt – nad saavad jooksvalt nii pildimaterjale kui infot auto ehitamisel ette tuleva kohta. Ei saa ju nii, et selgub, et kliendi auto vajab uut mootorit ja me tellime selle ilma kokku leppimata ära – kõik tööd kooskõlastame siiski ära.”
“Küll aga ootame oma klientidelt huvi selle “eseme” kohta, mis nad meile toovad. Et teda huvitaks protsess ning ta enam-vähem mõistaks, mida taastamine endast kujutab. Alati võib ette tulla ootamatusi, eriti custom projektidega.”
“Näiteks esimene keretööde etapp on liivaprits ning auto tegelik seisukord selgub alles pärast seda – palju on päriselt vaja keevitust ja plekitöid. Sellised asjad selgitame alati oma kliendile enne ära ning ootame mõistmist ja üksteise usaldamist.”
Unistus on custom
Ei saa öelda, et aastate jooksul Car Restorationi käe alt läbi käinud masinad tavalised oleks. Kuid Aimar unistab taastamise kõrval sellest, et saaks rohkem customiga tegeleda. Et saaks nii klientidele kui lõpuks ka endale teha midagi sellist, mida mitte kellelgi teisel pole.
Kas customitegemise käivitajaks saab mõne kliendi tahtmine, või jõuab Aimar oma soovi täita ja vana 7. seeria BMW customiga alustada, näitab aeg. Selge on see, et hätta uute asjadega ei jääda – see pole neil veres.
Fotod: Reimo Zoober/Rei of Sunshine Photo, autor