Reede, 15. november 2024
Autoturul toimuv murranguline areng ja uue tehnoloogiaga hübriidide ning elektrisõidukite mudelite valik võib muuta ka klassikalise pereauto valiku tegemise keeruliseks.

“Praegusel ajal on hübriidsõidukid tõelise keskkonnasõbra jaoks üheks paremaks variandiks,” märgib Amservi juhatuse liige ja Toyota brändijuht Margus Nõmmik. Klassikalise hübriidi ja pistikhübriidi peamine erinevus seisneb selles, et pistikhübriidiga on võimalik sõita ka ainult elektri jõul – näiteks Toyota RAV4 pistikhübriidiga saab kütust tarbimata läbida kuni 75 kilomeetrit.

Nõmmiku hinnangul on pistikhübriidid vähemalt kuni piisava elektriautode taristu väljaehitamiseni väga heaks alternatiiviks bensiini-ja diiselmootoritega autodele.

Keskkonnateadlikkus mõjutab nii era- kui ärikliendi autovalikut

Nõmmiku sõnul on inimeste keskkonnateadlikkuse kasv autoostu otsuse juures selgesti märgatav ning autoomanikud küsivad üha enam infot autode CO2 näitajate kohta. “Ka äriklientide puhul on ametiautodele lisaks hinnapiirile ette antud ka soovitud CO2 piirmäär,” toob ta näite ostuotsusele lisandunud keskkonnasõbralikkuse kriteeriumist.

“Alternatiivsed lahendused lisaks bensiini- ja diiselmootoritele on väga populaarsed ja juba praegu võime öelda, et hübriidautode müük võrreldes bensiini- või diiselautodega moodustab juba üle poole müügimahust,” räägib Nõmmik uute tehnoloogiate võidukäigust Amservi näitel ning lisab, et üsna pea hakkavad tulevikku kujundama elektri ja vesiniku jõul liikuvad autod, mis täna eelkõige piisava taristu puudumise tõttu veel üsna nišitooted on.

Millal sõidavad eestlased elektriautodega?

“Sinna läheb veel aega, kuna täna puudub Eestis elektriauto kasutamismugavus. Teisisõnu peavad ettevõtted ja ka riik panustama, et taristu oleks piisav ja elektriautoga mugav ning muretu kodumaistele teedel liigelda,” ütleb Nõmmik.

Ta lisab: “Kui laadimisjaamu lisandub kogu aeg juurde ning võrgustik laieneb eeskätt tänu eraettevõtjate tööle, siis elektriauto soetamisel on roll ka riigil, kes saab vastavaid toetusi jagada.” Ta toob näitena Norra, kus tänaseks on teedel palju elektriautosid, kuna riiklikult toetatakse auto soetamist ja samuti taristute ehitust. “Ka meil oli KredExi toetus, mis sai otsa tundidega, ehk inimestel on huvi olemas, aga vajatakse lisatoetust, kuna elektriauto on kallim.”

Amservi müügisalongi jõuab esimene elektriauto ja -kaubik juba järgmisel aastal ning praegu paigaldatakse laadimisjaamu kõikidesse esindustesse.

Foto: Indrek Jakobson

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.