BMW on olnud autotööstuse pioneer mitmete innovaatiluste lahenduste kasutuselevõtus: üksnes taastuvenergiaallikate toel töötavad tootmisliinid, uudsetest kiht- ja kiudplastist valmistatud keredetailid, i-kontseptsiooni elektri-ja hübriidautod jne. Ometigi ei kiirusta ettevõte arenduses olevate autonoomsete sõidulahenduste turuletoomisega.
Kuigi BMW on kahtlemata tipptehnoloogiline autotootja, siis jättes kõrvale iseparkiva 7. seeria, ei pakuta samal tasemel isesõitvaid lahendusi nagu on mõnel konkurendil. Sellisel viivitusel on mitmeid, mõjuvaid põhjusi.
Erinevalt Teslast, kus tegeldakse juba oma autopilootsüsteemi beetaversiooni testimisega avalikel maanteedel, nii et autos istuvad ka reaalsed sõitjad, ei kiirusta BMW oma mudelitele isesõitva tehnoloogia lisamisega: “Oleme võimelised pakkuma isesõitvat tehnoloogiat, mis võimaldab automatiseeritud autosõitu maanteel kiirusega kuni 120 km/h,” kinnitas BMW tegevjuht Harald Krüger ajalehele Handelsblatt. “Sellele vaatamata peame olema kindlad, et meie tehnoloogia on 100 protsenti usaldusväärne.”
Sakslaste lehele intervjuud andes avaldas Krüger muret, et autotootjad on tehnoloogiliste uuenduste rakendamisel üle võtmas suhtumist, mis on tavaks äppide turuletoomisel: “Äppide vallas on normiks, et turule tuuakse tooted, mis on 70 – 80 protsendi ulatuses valmis ning lõpuni arendatakse need koos klientidega,” rääkis Krüger. “See on aga absoluutselt mõeldamatu auto turvalisuslahenduste puhul.”
Krügeri tõsisele tähelepanekule on ilmekaks tõestuseks Tesla Model S omanike reaktsioonid oma sõidukite automaatrooli- ning automaatse reavahetuse süsteemide käitumisele pärast Autopilot 7.0 tarkvarauuendust. Olles näinud, mida mõned Tesla-omanikud autopiloodiga seoses kogesid, teatas ettevõtte omanik ja tegevjuht Elon Musk, et Tesla lisab süsteemile täiendavaid piiranguid.
BMW on otsustanud poolautomatiseeritud sõidulahendusi mitte pakkuda ühe suure tehnoloogilise uuendusena, vaid sammhaaval. “Alustuseks on siis tegemist automaatse parkimisega ilma juhipoolse sekkumiseta, mida pakume hetkel oma uutel BMW 7.seeria mudelitel. Järgmine samm on see, et juht võib parkimismaja ees autost väljuda ning auto leiab ise vaba koha ning pargib sinna,” tutvustas Krüger kindla peale mineku strateegiat. “Edaspidi lisandub automaatse maanteesõidu tehnoloogia.”
[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Taas kord on see koht, kus näeme, et teised arendavad, Teslal on. Nagu selgub, ei ole uudsete lahenduste turuletoomise nimel võidujooks ajaga sugugi kõige õigem lahendus – esineb vigu ning kliendid ei pruugigi kõigega rahul olla. Saksa autotootmise traditsioon on piisavalt pikk, et kogemuspõhiselt teha seda, mida kliendid tegelikult ootavad: toota turvalisi ja töötavate tehnoloogiliste lahendustega sõidukeid.
BMW on valinud tee, kus sammhaaval liigutakse eesmärgi suunas, samal ajal veendudes, et ostja saab parima võimaliku toote. Ehkki Krüger mainib Tesla autonoomsete juhiabisüsteemide arendust, ei nimeta ta Teslat konkurendiks. Tõenäoliselt see nii ongi, et BMW vaatab pigem VW grupi preemiumbrändidega toimuvat, sest arvukad uuringud on näidanud tarbija lojaalsust “saksa autole” – seega on olulisem omas segmendis tipus püsida.
Allikas ja fotod: BMW rahvusvaheline pressikeskus