Maailma naiste Aasta auto valimine on tänavu mitmes mõttes eriline. Kohtunikekogu kaotas suurepärase kolleegi, üle maailma nomineeriti ligi 300 autot ning sellest tulenevalt lisandus üks vahehindamine. Teist aastat esindab Eestit ja ühtlasi kogu Ida-Euroopat Maailma naiste Aasta auto valimisel ajakirjanik, Accelerista vastutav toimetaja Ylle Rajasaar
WWCOTY (Womens World Car of the Year) kohtunikekogu alustas tööd oktoobri alguses. 6. oktoobril tabas žüriid raske kaotus: pikaajalise haiguse tagajärjel suri Holly Reich, Ameerika legendaarne naisautoajakirjanik, üks Maailma naiste Aasta auto valimise algatajatest.
UNISTUSTE AUTO KATEGOORIA KANNAB EDASPIDI HOLLY REICHI NIME
WWCOTY loodi 2009. aastal kümne naisautoajakirjaniku eestvõttel, 2015. aastal kasvas üleilmne kohtunikekogu 27-liikmeliseks. 2016. aastal on kohtunikke kurva sündmuse tõttu ühe võrra vähem kuid Unistuste auto kategooria kannab edaspidi Holly Reichi nime.
Unistuste auto tiitli saab sõiduk, millega iga naine oma julgemates kujutluspiltides maanteelinti mõõta tahaks. Igal aastal valivad maailma naisautoajakirjanikud oma unistuste auto ning alates sellest aastast kannab see kategooria Holly Reichi Unistuste auto nime.
Kohtunikekogu liige, Lou Ann Hammond, Holly kolleeg Kaliforniast räägib: “Holly pani iseennast oma lugudesse. Tema autokirjutised pakatasid kiiksuga huumorist ja suurest armastusest selle vastu, mida ta tegi. Holly lood olid oodatud nii New York Daily News’i kui Fortune veergudele, lisaks kümned kaastööd eri väljaannetele. Me mäletame Hollyt ka tele- ja raadiosaadete kaudu. Ta elas oma unistust ja seetõttu väärib Unistuste auto kategooria pühendust sellele armsale, suurepärasele, professionaalsele kolleegile.”
“Iga elav hing jätab endast siia maailma armastuse, mis julgustab meid elama ja oma unistusi julgelt ellu viima,” lisab Ylle Rajasaar oma järelehüüdes Holly Reichile.
EDETABEL KOOSTATI 294 NIMETATUD MUDELI PÕHJAL
26 naiste Aasta auto žürii liiget üle maailma esitasid oktoobri alguses oma nägemuse tänavustest parimatest kandidaatidest. Ühtekokku nimetati 294 erinevat mudelit, mille seast koorusid välja need, mis pääsevad edasi eri kategooriate finalistide hulka.
Kategooriaid on kokku 7: “pereauto”, “mõistlik ost”, “luksusauto”, “SUV/krossover”, “sportauto”, “keskkonnasõbralik auto” ja “unistuste auto”. Esialgse valiku põhjal koostatud edetabelisse on senini pääsenud 5 iga kategooria nimetatumat, mille seast kohtunikel omakorda tuleb valida kategooria võitja.
Tänavu kujunes võistlus varasemast tasavägisemaks ning osas kategooriates tuli edetabeli nimekiri pikem, mis tähendab, et naistel tuleb teha lisahindamisvoor ning nimetada igas kategoorias kaks personaalset lemmikut. Alles seejärel saab selgeks, mis on viis mudelit, mida omakorda järgmises voorus 100 punkti ulatuses kriteeriumide kaupa hindama hakatakse.
Hindamiskriteeriume on viis: sõiduki insenertehniline külg, välimus, mugavus, hooldus ja ülalpidamiskulud ning üldine hinna-kvaliteedi suhe. Ühele mudelile saab anda kuni 100 punkti ning kõikidelt kohtunikelt kokku kõige rohkem punkte saanud auto tunnistatakse kategooria võitjaks.
Seitsme kategooria võitjate vahel omakorda lähebki rebimiseks Maailma naiste Aasta auto tiitli pärast. Kohtunikud kogunevad viimast korda, et seitsme parema hulgast nimetada oma absoluutne lemmik, mis võidab auväärse Maailma naiste Aasta auto tiitli. 2015. aastal võitis WWCOTY tiitli Volvo XC90.
EDETABEL KATEGOORIATE KAUPA
Need on autod, mis 2016. aastal said maailma naisautoajakirjanikelt kõige rohkem toetust. Nimekirja igast kategooriast tuleb WWCOTY kohtunikul valida kaks oma lemmikut ning moodustuvast edetabelist omakorda pääsevad 100-punkti hindamisele viis kõige rohkem nimetatut.
[dropcap]PEREAUTO [/dropcap]Honda Civic, Hyundai Elantra/i30, Renault Megane, Chrysler Pacifica, Kia Optima, Volvo S/V90
[dropcap]MÕISTLIK OST [/dropcap]Suzuki Baleno, Chevrolet Cruze, Ford Ka+, Honda Jazz, Toyota Yaris
[dropcap]KROSSOVER [/dropcap]Jaguar F-Pace, Volkswagen Tiguan, Kia Sportage, Mazda CX90, Mercedes GLC, Suzuki Vitara
[dropcap]SPORTAUTO [/dropcap]Ford Focus RS, Ford Mustang, Peugeot 308 GTi, Honda Acura NSX
[dropcap]NOOBELAUTO [/dropcap]Mercedes-Benz E-klass, Volvo S/V90, BMW seitsmes seeria, Genesis G90, Bentley Bentayga
[dropcap]ÖKOAUTO [/dropcap]Toyota Prius, Hyundai Ioniq, Kia Niro, Renault Zoe, Smart Fortwo, Tesla Model S
Nagu nimekirjast näha, läheb viie parima sekka pääsemise nimel rabelemiseks pereautode, kõikjalsõitjate ja ökoautode seas, ülejäänutes on viis lõpphindamisele pääsejat juba teada. Kohtunikud saavad oma hääle anda vaid nendele mudelitele, mis koduturul olemas ning millega nad on proovisõitu teinud.
Eestis jäävad nimekirjast seega välja näiteks Honda Acura NSX, Genesis G90, ja jääks ka Tesla Model S, aga tänu entusiastidele on siinsetel ajakirjanikel olnud võimalus selle autoga siiski sõita.
Omamoodi põnevust lisab hindamisse seegi, et eri kontinentidel esitletakse mudeleid eri aegadel. Seesama Model S, mis meie jaoks on vana hea tuttav, on Vietnamis tõeline uustulnuk. Samas Toyota Priuse värskeima generatsiooni üle tõusis kohtunike vahel arutelu, kas hinnata lihtsalt Priust või hoopiski pistikhübriidi, mida ameeriklased käsitlevad täiesti iseseisva mudelina? Otsustati hinnata “lihtsalt Priust”.
WWCOTY kohtunikekogu liige Eestist, Ylle Rajasaar kommenteerib tänavust valikuprotsessi: “Mul on hea meel, et seekord on hindamine kiirem ja ollakse paindlikumad. Parima tulemuse nimel lisavooru tegemine on ainult tervitatav.
Ma isiklikult olen rõõmsalt häälestatud, sest esimesse edetabelisse on pääsenud mitmed minu lemmikud, sh. paar autot, mida tahtnuksin näha Eesti Aasta auto finaalis, mis sinna aga ei jõudnud. Esitasin oma kategooriate kaks lemmikut audiitorile, seega mind mõjutada ei saa, järgmise hindamisvooru eel olen tõeliselt põnevil – huvitav on näha, mida kolleegid eri maailma nurkades välja valivad.”
Kategooriate viis paremat selguvad novembri alguses, siis saab teada ka Unistuste Auto kategooria võistlejad. Järgneb saja punkti ring ning enne jõule peaks olema selge, milline mudel tänavu Maailma naiste Aasta auto tiitliga pärjatakse.
Allikas ja meedia: MNAA, Volvo, Ylle Rajasaar foto autor Kristjan Ojang
http://www.accelerista.com/auto/wwcoty-2015-ehk-kuidas-valida-maaima-naiste-aasta-autot/