On vägagi märgilise tähtsusega, et oleme nädala paariga tagasi Ford Sierrade juures – oli ju rubriigi avalooks poolteist aastat tagasi just Sierraride lugu.
Sel korral aga astume sammu kaugemale ja räägime erimudelitest. Kuulsaim Sierra on ju Cosworthiga koos loodud RS Cosworth, mille eesmärk oli WTCC A-grupis võitma asuda.
Ajaloost
Idee selline võistlusauto koos homologatsioonimudeliga luua tuli Ford Motorsporti Euroopa divisjoni värskelt juhilt Stuart Turnerilt 1983. aastal, kui ta mõistis, et Ford ei ole Euroopas turismiautode võidusõitudel enam edukas.
Turner palus projektile õnnistuse Fordi avalike suhete asepresidendilt Walter Hayes’ilt, kes omal ajal kannustas väga edukaid GT40 ja DFV F1 mootori projekte. Edasi viis tee juba kauaaegse partneri Cosworthi manu.
Cosworth esitles mootorit, mis oli projekti jaoks ideaalne, kuid neil olid omad tingimused – et tänavalegaalse homologatsioonimudeli kapoti all ei saa sellel olema vähem kui 204 hj (Ford plaanis algselt 180) ning Cosworth tarnib Fordile 15 000 mootorit (kuigi homologeerimiseks oli vaja toota vaid 5000 mudelit).
Cosworthi kaheliitrine kahe ülanukkvõlliga ridaneli sai külge Garretti turbo, mis põhjustas käigukasti valikul probleeme, kuid lõpuks valiti Borg-Warneri viiekäiguline käsikast.
Kast ja mootor lukus, oli aeg valida kere, kuhu see kõik koos kamalu võidusõidukogemusega toppida. Sierra osutus valituks tänu veoskeemile ja sobivale aerodünaamikale. Projekti välimuse eest vastutav disainer nõudis puhtalt lehelt alustamist – Sierra tekitas juba keskmistel kiirustel tõstejõudu, seega oli tarvilik stabiilsust tagama asuda.
Pärast katsetamisi nii tuuletunnelis kui Nardo testrajal jõudis esimene prototüüp projekti vastutavate ette ning erilist vastupanu põhjustas nüüdseks ikooniliseks saanud tagatiib. Kuivõrd insenerid ja disainerid aga järele ei andnud ja kinnitasid, et “moosiriiul” ja laiad puusad on projekti edu jaoks vajalikud, otsustati prototüübiga edasi liikuda.
Hoolimata kehvadest müügiennustustest surus Hayes jõuliselt edasi ning tänavaversioon jõudis 1985. aasta Genfi autonäitusel avalikkuse ette. Edasine on ajalugu ning Sierra RS Cosworthist tehti erimudel RS500, neljaukseline versioon, nelikveoline versioon…
Ka võidusõitudel saatis RS Cosworthe edu – turismiautode võistlustel tegid need näiteks Austraalias ja Uus-Meremaal mitu aastat järjest täiesti puhta vuugi, kuni saabus Godzilla. Cosworthi YB mootorid, kusjuures, olid võistlemise lõpuaastail forsseeritud 600 hobujõuni!
Pärandist ja mudelite piiratud hulgast tulenevalt on sünnipärased Cosworthid loomulikult väga hinda läinud, kuid levinud on ka välimuspaketid, mis tavalise Sierra musklilisemaks vormivad. Eestis on hetkel müüa nii päris Cosworth kui ka “Cosworth”.
Sierra “Cosworth”
See on sobiv auto neile, kes tahavad auto pärandiga poosetada, kuid mitte sellega ringi sõitmist ja seeläbi väärtuse minetamist karta.
Samas ei tasu ka muretseda, et auto kohe laiali pudeneb – selle eest on omaniku sõnul korralikult hoolitsetud. Uute osadega on värskendatud nii veermik kui kere, vahetatud on nii mootor kui käigukast.
Põhja alt on auto väidetavalt ilus, mehaaniliselt kõik väga korras, üle ei kuumene, ülevaatusel probleeme ei esine… 7000 euro eest autot väga palju ning hind on väikeses osas ka läbi räägitav, kui potentsiaalne ostja oskab.
Sierra RS Cosworth
See on aga sünnipärane Cosworth ja seda peegeldab loomulikult ka 45 000-eurone hind. Värskelt taastatud auto paikneb Hispaanias, kuid Eesti päritolu müüjad on selle üle vaadanud ja kinnitavad, et tegu on väga heas korras ja hästi taastatud eksemplariga.
Kui võimaliku ostja tengelpungaraudade vaheline teepikkus ei ole just VÄGA märkimisväärne, tuleb aga arvestada, et selle auto sihtotstarbeline kasutamine langetab väärtust – garaažikuningannana aga on investeeringu potentsiaal vägagi pädev.
Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Fotod: Silverstone Auctions, Cosworth, Wikipedia Commons, FavCars.com, omanikud