Kui alustasime iganeljapäevast lugude sarja „nädala paar“, siis lubasime, et tegu saab olema uue rubriigiga, mis suunatud peamiselt põnevaid autosid otsivatele entusiastidele. Põnevus on aga teatavasti subjektiivne mõiste – mis ühele huvitav, jätab teise ükskõikseks.
Sedapuhku aga valisime autod, mis on äärmiselt põnevad just oma mitte-põnevuse tõttu. Hallmetallikdiisel (olgu siis kokku või lahku kirjutatuna) ei ole lihtsalt värvi ja mootori kombinatsioon. See on meem, mis on aastate jooksul suutnud endasse haarata kõik kellegi meelest igavad autod, värvile ja tarbitavale kütusele vaatamata.
Hallmetallikdiisel jõudis inimeste teadvusse esmakordselt iseloomustama pruugitud Volkswagen Passatit. Ja kuigi sellist mootori ja värvi kombinatsiooni on pakkunud vist pea kõik laiatarbeautode tootjad, pole raske ära arvata, kes on selle nädala paari kangelased.
Pisut numbreid: loo kirjutamise hetkel oli auto24.ee keskkonnas müügil 453 Passatit, neist diiselmootoriga 283 ehk 62,5%, hall metallikvärv kattis 153 autot ehk 33,8% ning hallmetallikdiisli nime võis neist auga kanda 108 ehk 23,8%. Seega alla veerandi!
Lisaks on suur hulk hallmetallikdiisleid saadaval ka teistes müügikeskkondades, sh Facebooki gruppides, kuna müügikuulutuse pealt kokku hoitav raha võib moodustada oma elukaare lõpul oleva auto hinnast arvestatava osa.
Hallmetallikdiisel B3 aastast 1990
Volkswagen üllitas oma populaarse keskklassi sedaani kolmanda põlvkonna 1988. aastal ning mudeliindeksiks sai see 35i, kuid levinum on lihtsalt B3. Valikust kadus laugpära, alles jäid vaid sedaan ja universaal. Auto loodi Volkswageni oma platvormile, mida Audiga ei jagatud (tänapäevane unifitseerimine oli sel ajal tulevikumuusika). Küll aga on palju ühiseid detaile 2. põlvkonna Golfiga.
Vanim ja ühtlasi odavaim hallmetallikdiisel ootab ostjaid Pärnus ning on nõus omanikku vahetama üksnes 650 euro eest. Kapoti all tuksub vaid 51 kW arendav mootor ning läbisõitu pole kuulutuses potentsiaalsete ostjate ehmatamise vältimiseks ära toodudki.
Transpordiameti koduleht ütleb siiski, et seda on pisut vähem, kui maakera üheksakordne ümbermõõt. Samas on autol nii kehtiv liikluskindlustus kui ülevaatus, kusjuures viimasel korral on see läbitud lausa ilma ühegi märkuseta.
Veoskeem on veelgi saladuslikum – igasugused ametlikud andmed selle kohta puuduvad. Foto sõitjateruumist siiski reedab, et tegu on käsikastiga ning veavad esirattad.
Eaka hallmetallikdiisli peamiseks tugevuseks on laialdane remondiinfo kättesaadavus. Miinuseks aga laialdase leviku ja eestlasliku hooldamatuse tõttu utiilsete suur osakaal turul.
Selles vanuse- ja hinnaklassis ostusoovitusi reeglina ei jagata. Kui aga tehnoülevaatuse ausalt läbimine probleeme ei valmista ning rooste pole autot päris ära närinud, siis sellise auto hinna ja kvaliteedi suhe tundub päris hea. Väga põhjalik ülevaatus enne ostu ning kohe ka väikese summa jätmine remondifondi on arusaadavalt möödapääsmatu.
Hallmetallikdiisel B8 aastast 2020
Hinnaskaala teises servas paiknev, kalleim hallmetallikdiisel on aga hoopis teisest puust. Vaid pooleaastasena Rootsist Eestisse toodud ning 17 tuhat kilomeetrit läbinud Passat on viimane, näovärskenduse järgne mudel Alltrack versioonis, millest oleme ka kirjutanud.
Auto eest küsitakse 42 500 eurot ning varustuses on pea kõik, mis võimalik. Kapoti all on kaheliitrine mootor (mõistagi diisel) keskmises ehk 140 kW arendavas seades, mida müüdi ainult koos automaatkastiga ning nagu Alltrackile kombeks, loomulikult Haldex nelikveoga.
Küll aga tuleb arvestada, et kuulutuses toodud kütusekulunäitajad (keskmine 5,1 l/100km) on mõõdetud NEDC metoodika kohaselt, mil teatavasti puudub igasugune seos päriseluga. WLTP järgi rüüpab masin 1,6 liitrit lisaks ning see on juba usutav number.
Hinda ja omadusi arvestades on tegu igati luksusliku sõidukiga, ehkki hallmetallikdiisliga. Seega miks ka mitte!
Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Fotod: müüjad