Neljapäev, 21. november 2024
Seekordseks nädala paariks on suutlikud maasturid, millega kannatab päriselt teelt maha keerata ja seiklusi otsima minna.

Maastikusõidul on oma võlu – see aktiveerib mingit sorti “inimene looduse vastu” ürginstinkti. Siit ei saa läbi? Saab ikka küll!

Selle jaoks on parim vahend loomulikult päris maastur, mitte mõni moodne maasturikujuline pereauto ehk linnamaastur ehk parketimaastur.

Misasi on päris maastur, võib vaidlema jäädagi. On ka linnamaastureid, mil kõrge kliirens, nelikvedu ja sekka ehk isegi mõni maastikusõiduks mõeldud sõidurežiim. Kuid nendest ei pruugi alati piisata.

Siinkirjutaja jaoks on peamisteks maasturi eeldusteks kindel nelikveo tüüp, aeglusti olemasolu ja boonuseks ka redelraam, mitte kandevkere. Kuigi redelraamiga maasturid on vastupidavamad, on olemas ka väga suutlikke kandva kerega maastureid nagu Jeep Grand Cherokee, vahepealsed Nissan Pathfinderid või isegi Lada Niva. Olen näinud isegi Subaru Forestere (tegelikkuses Impreza platvorm) läbi lendamas kohtadest, kuhu päris maasturid kinni jäävad! Kuid neil puhkudel on viga enamasti juhis olnud…

Misasjad on nelikvedu ja 4×4?

Lahtiütlus: järgnev lõik on üldine kokkuvõte, iga väite juurde võib autotööstusest mõne erandi leida.

Nelikveo juures lähevad asjad segaseks, sest autotootjad ja turundajad on aastakümneid vett soganud ning termineid valesti kasutanud, kohati meelega. AWD ning 4WD või 4×4… Need ei ole samad asjad! Liiatigi ei ole eri autotootjate AWD-süsteemid tihtilugu samasugused, rääkimata erisustest isegi ühe ja sama tootja AWD puhul…

AWD tähendab üldiselt seda, et kõik neli ratast võivad olla vedavad. Mitte tingimata võrdse jõuga, mitte tingimata kogu aeg… aga millalgi ja kuidagi nad jõudu maha panevad. Samas on ka võimalik, et AWD-ga autot liigutab parasjagu edasi vaid üks ratas.

Praktikas on enamus AWD-süsteeme muist ajast diagonaalveolised, st veavad esi- ja tagatelje vastasrattad. Paljudel moodsatel nelikveolistel hübriidautodel on tihtilugu veel üks erisus – tagatelg saab jõudu vaid elektrist ning kui aku on tühi, siis veavad vaid esirattad või üks neist.

AWD-l on enamasti keskdiferentsiaal (jällegi enamasti, sest juba on erandiks osa hübriide), mida võib saada kindlasse veojõu jagamise tasakaalu lukustada, kuid ei pruugi.

4×4 tähendab aga seda, et keskdiferentsiaali asendab vahekast ning vedav sild on lülitatav, enamasti tagaveo või 4×4 vahel. Ja kui 4×4 on sisse lülitatud, siis veojõud jaguneb esi- ja tagatelje vahel 50-50. Lisaks on 4×4 puhul peaaegu standard ka aeglusti ehk praktikas veelgi madalam pöördemomenti mitmekordistav ülekanne.

Suutlikum on neist süsteemidest loomulikult 4×4 ning huvilised saavad levinumatele platvormidele järelturult osta ka silla lukke – sest 4×4 puhul on diagonaalvedu samuti võimalik ja kui seda vältida soovid, saad sama silla rataste omavahelise veojõu jagamise samuti lukustada.

Viimasel juhul aga on tegu juba sellise autoga, millega lukus telgedega kuival asfaldil sõita enam ei kannatagi – näiteks keeramisel on rataste kiirused nii erinevad, et koormavad vahekasti üle ja võivad selle lõhkuda. Seega on kõigi kellade-vilede sisse lülitamine tungivalt soovituslik vaid libedal pinnasel.

Looduses sõitmisel on  loomulikult ka omad reeglid, nendest on meile rääkinud näiteks loodusemees Val Rajasaar:

Seega kui tung ja teadmised loodusesse müttama minekuks on suured, siis Eesti turult leiab põnevaid variante küll. Kuid ei tasu unustada – mida suutlikum maastur, seda kaugemale peab traktor pärast järele tulema.

Esimene – korralike lisadega Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee on suurepärane näide loo alguses mainitud kandva kerega, ent suutlike maasturite kohta. Juba tehasest on pakett korralik ning Selec-Trac töötab nagu keskdiferentsiaali aseaine. Kuid omanik on seda masinat veelgi paremaks teinud.

10 cm tõste, polüuretaanpuksid, 242 vahekast, taastatud-tugevdatud kardaanid, vints, snorkel ja erinevad tugevdused ja põhjakaitsed on vaid osa pikast nimekirjast.

Teine – pisike ja tige Suzuki Jimny

Suzuki Jimny on nagu Colin Chapmani filosoofia rakendamine maastikul – väike, askeetlik, võimalikult kerge, sest siis ei kulu eriti midagi ning pole vaja ka suurt mootorit. Jimny läbivus on pehmelt öeldes eeskujulik.

Antud eksemplarile on paigaldatud korralik tõste, vints, snorkel, vahekasti on tugevdatud, kere Raptordatud jpm.

Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Fotod: omanikud, Subaru, Vladimir Niinimäki

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.