Autotööstuse innovatsioonist räägitakse enamasti uudsete materjalide, ökonoomsete jõuallikate, ergonoomilise salongidisaini kontekstis. Uue põlvkonna Porsche Panamera kõige uuenduslikuma lahenduse leiame aga keretöökojast Leipzigis. Just see tehaseüksus on konkurendid tagajalgadele tõstnud, sest tegu on ühe moodsama terviklahendusega tänases autotootmises.
Innovatiivne tehnoloogia, erinevate materjalide kombineerimine ning ulatuslik alumiiniumikasutus on vaid mõned märksõnad mida Porsche uue Panamera tootmist iseloomustades ära mainib. Uus keretöökoda Porsche tehases Leipzigis on üks kõige modernsemaid ja innovatiivsemaid omalaadseid tootmisüksusi maailma autotööstuses.
Leipzigi tootmisüksuses ehitab autosid 475 robotit ja ligikaudu 200 töötajat ühes vahetuses. Inimeste ja robotite koostöös sünnib uus Panamera, mis tugineb Modular Standard Toolkit (MSB) moodullahendusel, mille puhul on tootmise väärtusahela vertikaalse integratsiooni ulatuseks enam kui 90 protsenti.
[nextpage title=”45% PUHAST ALUMIINIUMI”]
Keretöödes kasutatakse parimate omadustega materjale. Näiteks on auto kõik välimised keredetailid valmistatud puhtast alumiiniumist. “Koguni 45% Panamera kerekonstruktsioonist koosneb alumiiniumist. Niivõrd suur alumiiniumisisaldus nõuab äärmiselt kõrget kompetentsust tööriistakasutusel ja pinnaviimistlusel,” selgitab Porsche Leipzigi tehase Panamera keretöökoja juht Christoph Beerhalter.
Lisaks kõrgele alumiiniumisisaldusele seab uusi standardeid ka tootmistehnoloogia. Kere koosneb ligikaudu 430 komponendist, mis ühendatakse mehhaaniliste ja termiliste protsesside abil. Nendes protsessides kasutatakse tipptasemel tehnoloogiat.
Näiteks on uuel Panameral 50% vähem keevituspunkte kui Macanil. Auto keresse on aga flow-puurimise meetodil paigaldatud 600 kruvi . Nii ühendatakse terasdetailid alumiiniumiga optimaalseimal moel. Samuti on kinnitusviisidena kasutusel neetimine, alumiimiumi laserkeevitus ja metallilehtede omavaheline kinnitamine survemeetodil.
Tehnoloogia tipptase on ka valtsimismeetodid, mille abil ühendakse sõiduki küljepaneelid kerega: “Kombineerime erinevaid protseduure, et luua kindlaid ühendusi kergest alumiiniumist külgede ning kõrgtugevast lehtmetallist keredetailide vahel”, kirjeldas Beerhalter. Iga sõiduki puhul on kasutatud 200 meetri jagu kinnitusi.
[nextpage title=”JÄTKUSUUTLIK TOOTMINE”]
Porsche Leipzigi tehas on üks innovatiivsemaid ja keskkonnasõbralikumaid tootmisüksusi maailmas. Jätkusuutlik ressursikasutus oli võtmetähtsusega ka äsjases tehase laiendamises. Uues keretöökojas kasutatakse energiatõhusaid tootmistehnoloogiaid. Keretöökoja katusele paigaldatud päikesepaneelid katavad arvestatava osa tehase elektrienergiavajadusest.
Ka teised tehased toimivad jätkusuutlikkuse põhimõttel. Päikesepaneelid paigaldati MacanI keretöökojale aastal 2013. Modernne robotkeevitusseadmete jahutustehnoloogia vähendab Macani keretöökoja energiatarvet enam kui 365 000 kWh aastas. Värvitöökojas vähendab spetsiaalne filtrisüsteem energiakasutust 60% võrreldes veekasutusel tugineva süsteemiga.
Alates Panamera turuletoomisest aastal 2009 tehti selle sõiduki keretootmise ja värvitöid Volkswageni tehases Hannoveris, seejärel transporditi need koostetöödeks Leipzigisse. Uue põlvkonna Panamera toodetakse nüüd algusest lõpuni Leipzigis.
[nextpage title=”LEPIZIGI LINNA PARIMAD AUTOD”]
Leipzigi tehasest sai täismahus Porsche Macani tootmisüksus aastal 2013. Mitmed turu-uuringud, sealhulgas firmalt J. D. Power, kinnitavad Leipzigis toodetud mudelite kõrget kvaliteeti. Kohe pärast turuletoomist aastal 2014 saavutas Macan vastavalt J. D. Power hinnangule oma segmendis liidripositsiooni ning säilitas selle ka 2015. aastal.
Porsche laiendas oma Leipzigi tehast juba neljandat korda, et sinna ära mahutada Panamera tootmine. Laiendustöödeks kulus ligemale 500 miljonit eurot ja see võttis aega pisut alla kahe aasta, tulemuseks on uued tootmisüksused, sealhulgas ligemale 60 000 ruutmeetrise tootmispinnaga keretöökoda. Uue Panamera tootmiseks loodi ka 600 uut töökohta. Kokku on Porsche Leipzigi tehase arendusse investeeritud ligikaudu 1,3 miljardit eurot.
Allikas ja meedia: Porsche