Reede, 8. november 2024
Valikus nelikvedu või kahe siduriga automaatkast
Mahukas pakiruum
Hind alates 10 890 eurost

Daakia (ladina keeli Dacia) on ajalooline piirkond tänapäeva Rumeenias. Selle vallutamise järel keiser Traianuse poolt 106. aastal pidutseti Roomas kolm kuud jutti ning sealt pärineva kulla ja hõbedaga finantseeriti ka riigieelarvet.

1966. aastal loodi Rumeenias samanimeline autotootja, mis läks 33 aastat hiljem Renault’ omandisse. Daciast sai prantsuse firma odavbränd, kus kasutati eelmiste põlvkondade autode lihtsaid äraproovitud lahendusi.

Dacia võttis oma valikusse tänapäeval nii nõutud kõikjalsõitja alles kuuenda mudelina. Kuigi globaalselt on populaarseim Sandero, moodustab Eestis Dusteri müük üle poole kõigist Daciatest.

dacia duster

Autot on tootmise algusest väga vähe muudetud, kuid tänavu saadetakse esimene põlvkond pensionile. Uus Duster näeb ilmavalgust juba sügisel, olles ehitatud suuremale platvormile ning omades veelgi mahukamat pakiruumi ja kõrgemat kliirensit.

Testiautodeks olid esiveoline automaatkastiga ning nelikveoline manuaalkastiga mudel, mõlemaid viis edasi 1,5-liitrine 110 hj diiselmootor. Poolteist tuhat kilomeetrit nii maanteel kui linnatänavail, kuid ka metsas ja poris näitasid, et tegu on suurepäraste, kuid erinevate autodega.

dacia duster

VÄLIMUS

Auto tundub visuaalselt suuremana ning kuigi ilu on vaataja silmades, siis esiveolise mudeli välimust (tippvarustuses) võib lugeda lausa kenaks. Disainielemendid on küll keskpärased, kuid ei häiri.

Auto välisilme rõhutab ilmekalt, kuhu ta on mõeldud – halbadele teedele ja maastikule. Jõuline disain on sümpaatne, kuid nõuab lõivu pesulas – väljaulatuvad rattakoopalaiendid koguvad oma esipinnale innukalt pori.

dacia duster

Harvaesineva lahendusena on esiveolisel mudelil täismõõdus varuratas autopõhja all kaitsmata. See lisab pakiruumile mahtu, ent kui ratast ükskord vaja läheb, on selle kätte saamine kõike muud kui meeldiv.

SISEMUS

Sisemus on lakooniline, annab tunda nii kokkuhoid kui ka lihtsalt omapära. Õnneks on osa ergonoomikaapse mudelivärskenduse käigus likvideeritud.

Ehkki rooli ei saa seada ette-taha, vaid ainult üles-alla, õnnestus siiski leida sobiv isteasend ka pikemateks sõitudeks. Juhiiste on piisavalt mugav, kuigi nimmetoe reguleerimise võimalus puudub. Kui esiiste keskmise meesterahva järgi paika seada, siis taga istudes napib jalaruumi, kuid ka nii on täiesti võimalik läbida pikemaid vahemaid.

dacia duster

Seljatoe kalde reguleerimise ratas asub harjumuspärase koha asemel hoopis auto keskel. Aga selliseid kiikse on teisigi, millega tuleb lihtsalt leppida – näiteks välistemperatuuri tuleb otsida eraldi menüüst.

Infolustisüsteem näeb välja, nagu ta pärineks eelmisest kümnendist, sisaldades siiski nii kaardi-, kui navirakendust. Meediumi kasutamine on aga ohtlik, kuna ekraan asub nii madalal, et sunnib juhi pilgu teelt kaugele alla pöörama. Järgmise põlvkonna autol on see viga õnneks likvideeritud.

Kuigi juhi käetugi-laegas segab turvavöö kinnitamist ning jätab mulje, et läheb kohe katki (mida ta õnneks siiski ei teinud), mahutab see pooleliitrise pudeli ja ruumi jääb ülegi. Esiveolise mudeli väga praktilise kujuga pakiruum neelab 475 liitrit, nelikveolisel on põhi kõrgemal ning mahutab vähem.

MOOTORID JA JÕUÜLEKANNE

Duster on ehitatud Dacia B0 platvormile, jagades seda näiteks ka Lada XRAY ja Renault Capturiga. Mootoreid on neli: 1,6 l vabalthingav ja 1,2 l turbolaetud bensiinijoojad ning 1,5 l diisel kahes seades. Omanike hinnangud läbi aastate on olnud üksmeelsed – bensiinimootor on odavam, kuid diisel sobib sellele autole palju paremini.

dacia duster

Uus EDC-automaatkäigukast on võrratu, sõidab mugavalt ning samas ökonoomselt. Soovitus on kasutada võimalusel ECO-režiimi, sest siis tulevad EDC-käigukasti eelised paremini esile. Saadaval on see siiski ainult esiveolisena.

Kuuekäiguline manuaalkast aga käitub tänu väga lühikesele esimesele käigule nagu aeglustiga viiekäiguline – selle puudusega, et aeglustit ei saa välja lülitada. Maastikule ja rasketesse tingimustesse sobib see väga hästi, kuid tavakasutuses tüütab kiiresti ära.

Täpsemalt saab tehniliste omaduste, hinnakirja ja varustusega tutvuda siin

VARUSTUS

Baasmudel Access ei sisalda isegi raadiot, rääkimata elektriakendest. Duster on auto, mille võib soetada isegi ilma ilukilpideta, kuid samas nelikveolisena. Järgmine, Open-tase võimaldab tellida metallikvärvi ning konditsioneeri, Laureate ja Blackshadow tasemel on juba enam-vähem kõik olemas. Kõrgeim, SL Outdoor lisab navi ja multimeediasüsteemi, kuid näiteks kliimaautomaati pole ka lisavarustuses.

dacia duster

SÕIDUKOGEMUS

Dusteri vedrustus on parajalt jäik, triikides teekonarusi vaikselt nagu tänapäeval kombeks. Kuidagi ei saa öelda, et tegu oleks odavautoga. Mootorimüra pääseb sisse igal kiirusel. Ka tekitab kõrge kere maanteesõidul paratamatult vihinaid ümber auto, kuid veeremüra on vähe.

Dusteri suurim trump on maastikuvõimekus. 21 cm kliirens tagab sedavõrd veenva esituse, et esiveoline mudel läbis ka kohad, kus enne olid sõitnud vaid NATO tankid! Auto ronis läbi kõikjalt, kuhu ta julgesin suunata, ka kõige sügavamatest mülgastest, lühikesed ülendid ees ja taga võimaldavad hakkama saada järskude tõusudega.

dacia duster

Võrreldes samadel teedel nii esi- kui nelikveolist mudelit igas režiimis, võib kindlalt öelda, et pea kõigil juhtudel saab esiveoline auto kindlalt hakkama ning vajadus nelikveo järele on tõesti ainult erilisi ülesandeid täitvatel klientidel.

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

Proovisõiduautode keskmiseks kütusekuluks lubab Dacia 4,7 liitrit 100 km kohta,. Kasutades testiauto puhul harvaesinevat igapäevakasutust (sõites nagu tavaelus) sain mõlema tulemuseks igati tubli 5,2 l/100 km.

Manuaalkast võimaldab oskuslikul juhil linnas väga väikese kuluga hakkama saada. Maanteel ja maastikul siiski nii vähesega läbi ei saa, seal tingimused võrdsustuvad.

Hinnad algavad odavautole sobilikust 10 890 eurost, kuid diiselmootoriga kalleimal, SL Outdoor tasemel auto baashind ületab juba 17 000 eurot, mis pole enam lihtsalt odav. Küll aga saab selle eest vastu väga palju autot.

Rooste, mis oli tõsiseks probleemiks tootmise algusaastate Daciatele, on tänaseks kontrolli alla saadud. Garantii on 5 aastat või 100 000 km.

KOKKUVÕTTEKS

Uue automaatkastiga varustatuna on Dacia Duster kaalumist väärt alternatiiv kõigile, kel asja raskematele teedele või maastikule, kuid tahavad end tunda hästi ka linnas. Konkurente kõikjalsõitjate seas jätkub.

dacia duster

Soodsad on näiteks ka Citroën C4 Cactus ja Škoda Yeti, kuid Duster on neist oluliselt maastikuvõimekam. Meie ostusoovitus on pisut kallimale hinnale vaatamata automaatkastiga Outdoor-varustuses mudel.

PLUSSID

Väga hea automaatkast
Suurepärane maastikuvõimekus ka esiveolisena
Ökonoomne diiselmootor

MIINUSED

Puudujäägid varustuses ja ergonoomikas
Mootorimüra salongis

Fotod: Indrek Jakobson

DACIA DUSTER

70%
70%
Täisväärtuslik auto
  • DISAIN
    6
  • KVALITEET
    6
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • RUUMIKUS
    8
  • INFOLUSTIVÄLI
    3
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    9
  • ÖKONOOMSUS
    9
  • HIND
    9
  • JÄRELTURU HIND
    6
  • ACCELERISTA FAKTOR
    7

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.