Reede, 14. juuni 2024
Sõda diiselmootoritega kogub tuure. Ühena esimestest autotootjatest on Porsche otsustanud üldsuse survele järele anda ning kitsendada diiselajamiga mudelite müüki. Populaarne noobelmaastur Porsche Cayenne, mille kolmandat generatsiooni septembris esitletakse, võib jääda viimaseks diiselmootoriga Cayenne’iks ajaloos.

Suur ja sportlik noobelmaastur Cayenne ja mõni aeg hiljem turule jõudnud väiksem Macan murdsid kiiresti konservatiivide vastupanu nagu võiks Porsche toota üksnes sportautosid. Linnamaasturid on nõutud kaup ning üks populaarsemaid jõuallikaid mõlemal mudelil on olnud kolmeliitrine turbodiisel, mis annab “kõik kätte” põhimõtteliselt samal hetkel kui gaasipedaali varbaga puudutada.

Volkswageni Dieselgate on teinud kahju kõigile autotootjatele, kel valikus moodsad diiselmootorid: kedagi ei näi huvitavat, kui keskkonnasõbralikud ja heitmevabad tänased “õlipõletid” on, vaenlane on leitud ja sellega tuleb võidelda.

CAYENNE DIISEL – MACHINA NON GRATA

Porsche Cayenne on üks mudelitest, mis on kantud machina non grata’de listi, olla mingi erinevus ametlikes numbrites . Cayenne on saanud müügikeelu paaris Euroopa riigis ning seisab varjus seni, kuni uurimise tulemused – olgu siis ühe või teise poole kasuks – on lõplikult kinnitatud.

Porsche Cayenne’i uus generatsioon on stardipakul: esimesi õrritusi on oodata septembri alguses. Lähemalt pääseb Cayenne’iga tutvuma kuu keskel Frankfurdi autonäitusel. Meedia on juba välja hõiganud, et see mudel saab olema üks tänavuse sõu staare. Põhjus lihtne – uut põlvkonda on kannatlikult ja väga kaua oodatud.

Cayenne’i diiselmootoriga versiooni Porsche Frankfurdis ei esitle, ehkki algne plaan nägi ette kõigi ajamite tutvustamist. Lootus on, et suurem kära eelmise põlvkonna ümber vaibub ning hilissügisel saab uut tulijat rahulikult tutvustada.

CAYENNE KOLMAS: KERGEM, VÕIMSAM, KAUNIM NAGUNII

Porsche Cayenne’i suure noobelmaasturi kolmas generatsioon põhineb MLB Evo-modulaarplatvormil, millele on ehitatud suurem osa VAG grupi uutest SUVdest. Uus platvorm võimaldab kogukal sõidukil kõva kaalukaotust: räägitud on minimaalselt 100 kg kergemast Cayenne’ist.

Jõuallikate valikusse tulevad kõigepealt V6 ja V8 turbo-bensiinimootorid ja Porsche Cayenne Kolmanda kroonijuveeliks saab üpris pööraste näitajatega hübriid.Turbo S E-Hybrid-nimelist tippversiooni veab nimelt edasi 4-liitrine bi-turbo-bensiinimootor koos elektriajamiga ning üheskoos peaksid need välja andma 670 hobujõudu ja 850 Nm momendi. Kõlab… nagu unistus.

DIISLIT VALATAKSE VAID EUROOPLASTELE

Ameeriklaste Car and Driver autoajakirjal on olemas info, mille põhjal pole sealpool Atlandi ookeani Cayenne’i diiselajamiga versiooni mõtet oodata.

Euroopas tuleb Cayenne “diiseldatuna” aga müügile, sest Vanas Maailmas on alles päris mitu tervemõistuslikku klienti, kes usuvad, et diiselmootor pole saatanast ning Porsche kolmeliitrine on läbi aegade üks paremaid “õlipõleteid” üldse.

Oht, et kolmanda generatsiooni Cayenne on viimane, mis diiselmootori peale saab, on olemas. Ajad muutuvad ja autod koos nendega. Tõenäoliselt saab diisli kõige ägedamaks konkurendiks mõni hübriidne noobelmaasturi versioon, võimalik, et mitte nii võimas kui E-Hybrid. Ja edasi on plaanis puhas elekter.

Oliver Blume, Porsche tegevjuht on vähemalt paaril korral meedias välja öelnud, et ettevõte on väsinud jauramast sisepõlemismootorite kallal ning võtnud juba mõni aeg tagasi suuna särtsakate autode loomisele.

Võimalik, et otsus, loobuda diiselmootoritest täielikult, tuleb Porsche majast aastal 2020, mil seeriatootmisse jõuab imeilus Mission E – elektriauto. Kui kõik klapib ja tehnika töötab, läheb üleüldiseks elektrifitseerimiseks. Senikaua aga on vähemalt eurooplastel võimalik harjumustele kindlaks jääda ja veeretada garaaži alla diiselajamiga Porsche Cayenne.

Allikas ja renderpilt: Porsche. Asjast kõnelesid C&D ja Jokamies

KOMMENTEERI SIIN