Hiina autotootja Geely, mille omanduses on muuhulgas ka rootslaste Volvo, ja Belarusi ühisettevõte avas Valgevenes uue tehase, mis hakkab tootma linnamaastureid Venemaa turule. Minski lähedal Zhodinos asuva tehase aastane tootmisvõimsus on 60 000 sõidukit.
Suured autotootjad on agaralt avastamas uusi turge. Geely investeering on osaks Hiina ja Valgevene järjest tihedamatest poliitilistest sidemetest. Valgevene on Hiina jaoks väravaks Euroopa Liitu ja koostöö Belarusiga on üks osa Hiina hiiglaslikust investeeringuprojektist nimetusega [wiki base=”EN”]One Belt One Road[/wiki].
HIINA ON VALGEVENE JAOKS VÄÄRTUSLIK INVESTOR
Hiina on väärtuslik välisinvesteeringute tooja Valgevene jaoks, mis seni sõltub tugevalt Vene rahast, et hoida oma nõukogulikku majandusmudelit elus ning karmi käega presidenti Lukašenkot võimul.
Geely autotehas pole sugugi ainus investeering: Hiina rahadega ehitatakse Minski uut lennujaama, energiataristut ja Great Stone nimelist tööstusparki Valgevene pealinna lähistel.
Valgevene president Lukašenko teatas, et hiinlaste plaan, ehitada Valgevenesse autotehas, on tema unistuse täitumine ning ta teeb kõik endast sõltuva, et kodumaal toodetud (Geely) maastureid ka rohkem müüdaks:
“Meie sõbrad tulid minu soovile vastu ja aitasid rajada selle suurepärase tehase,” sõnas Lukašenko Valgevene riikliku uudisteagentuuri BelTA teatel.
TOOTMISVÕIMSUS KAVATSETAKSE KAHEKORDISTADA
Tehas, mis asub Minskist 70 km kaugusel Zhodinos, peaks aastatel 2018 ja 2019 tootma vastavalt 25 000 ja 35 000 sõidukit, aastane tootmisvõimsus on aga 60 000 sõidukit.
“90 protsenti toodetavatest autodest on suunatud Venemaa turule,” teatas ettevõte pressiteate vahendusel. Valgevene ametivõimud on varasemalt kõnelnud plaanidest laiendada tehase tootmisvõimsust 120 000 sõidukini.
Siiski on käesoleva aasta 9 kuuga Geely Venemaale müünud vaid ligikaudu 1700 sõidukit ja võrreldes 2016. aastaga on müügimaht langenud 55 protsenti.
Venemaa analüütikute andmetel peaks uus tehas, mis kasutab ära Valgevene kuulumist Venemaa mõju all olevasse Euraasia tolliliitu, võimaldama Geelyl müügimahtu kasvatada. Kuid isegi sel juhul kahtlevad analüütikud Vene turu võimes rohkem Hiina autosid vastu võtta.
“Turg küll kasvab, kuid kõik oleneb hinnatasemest ja mudelivalikust. Igal juhul ei suuda nad müüa 30 000 autot aastas,” väitis konsultatsioonifirma Autostat asejuht Sergei Udalov. “Müüki saaks kasvatada kuni 10 000 sõidukini, kuid ma ei usu, et nad suudaksid sellest rohkem müüa.”
Kõnealune tehas ei ole Valgevene jaoks sugugi esimene katse sõiduautode tootmisega alustada. Varasemalt on püütud seda teha Fordi ja Škoda investeeringute abil, kuid mõlemad projektid ebaõnnestusid.
GEELY VENEMAA TURUL
Ehkki uudises ei öelda täpselt, milliseid Geely märgiga linnamaastureid Valgevenes tootma hakatakse, saab üldisema pildi ette Venemaa müügistatistikat vaadates. Seni on olnud kõige populaarsem mudel hiinlaste noobelsedaan Geely Emgrand GT.
Odavama otsa luukpäradest müüakse Venemaal Geely Emgrand 7 ning ainsa linnamaasturina Emgrand X7 viiekohalist autot. Hinna poolest konkureerib Geely Venemaa omatoodangu kallima otsaga ning välistootjate odavamate mudelitega, kukkudes n-ö kahe tooli vahele. Sellest ka analüütikute mõningane skepsis Geely populaarsuse hüppelise kasvu osasa.
Valgevenes on Geely aga suhteliselt populaarne automark: kõige paremini on müünud linnamaastur Emgrand X7, selle järgnevad Emgrand GT ning Atlas kompaktmaastur. Võimalik, et just Atlas ja X7 on need maasturid, mida Zhodino tehases tootma hakatakse.
Atlase nimi tundub olevat midagi Valgevene turule omast, Geely maasturite valikust leiab uue Emgrand X7, X7 Sport ja kompaktmaasturi Emgrand GS. Eks näe, kas üldine globaliseerumine ühtlustab ka nimepoliitika?
On veel üks võimalus, millest Geely emafirmana seni vaikinud on: Valgevene tehast laiendatakse tulevikus nii, et seal on võimalik avada ka Volvo märki kandvate noobelsõidukite tootmisliin.
Vene meedias on sellest juttu, aga kui tõsiseltvõetav see lugu on, ei tea. Fakt, et Volvol läheb Venemaal järjest paremini ning võimalusi, kuidas tootmist tuua müügikohale lähemale, on juba mõnda aega otsitud. Eesti jaoks ei muudaks see otsus midagi – meie Volvod tulevad ikka vaid Rootsist ja mõni mudel ehk ka Belgiast ja Hiinast.
Allikas: Automotive News China. Kaanepilt. X7. Tõlkis: Lena Murd