Veebiajakiri The Drive koostas TOP10 nimekirja, reastades need inimesed, kelle tegevus üleilmselt autotööstuse arengut tänasel päeval kõige rohkem mõjutab. Pole ilmselt kellelegi üllatus, et tänased mõjuisikud on pärit pigem digimaailmast kui reaalse tootmisliini äärest.
Esikümnest leiab sellised nimed nagu Dan Greenawalt ja Kazunori Yamauchi, kirglike mängijate suured lemmikud. Loomulikult on selles rivis ka Elon Musk oma hüpersuperleiutistega; esikoht on praegu aga hoopiski isesõitvate autode arendaja, John Krafciku käes. Tõsi, TOP10 nimetab ka vähemalt ühe inseneriharidusega disaineri, kelle tegevus maailma autotööstust oluliselt mõjutanud on – kaheksandalt kohalt leiame Christian von Koenigseggi, kelle loodud sõidukite sünnile aitab kaasa ka mitu eestlast.
Ajakiri The Drive on üsna nooruke netiväljaanne, mille lugude raskuskese peaks kõige enam kõnetama newyorklasi. Alles 2015. aastal loodud leht peaks tasakaalustama tühimikku, mis on autoajakirjanduses tekkinud trükiväljaannete väljasuremise ja kvaliteetse netiajakirjanduse hallis tsoonis. The Drive toimetus koosneb tõelistest oma ala tippudest, Mike Guy, Matt Beam on vaid mõned nimed, keda (vähemalt Ühendriikides) kõrgelt hinnatakse. Sestap võib The Drive’i pingerida pidada üsna adekvaatseks, ehkki oma TOP10 võiks koostada iga väljaanne.
[dropcap]10. [/dropcap]Pete Tenereillo, Trapsteri endine asutaja ja tegevjuht
Enne Waze’i oli Trapster – Pete Tenereillo 2007. aastal loodud rakendus, mis 4 aastat pärast Nokia omandusse minekut 2014. aastal salapäraselt välja suri. Sarnaselt Waze’ile oli see kogukonnapõhine rakendus, mis hoiatas liikluskaamerate ja peidetud politseipatrullide eest. Selleks ajaks, kui Nokia Trapsteri ostis, oli sel üle 10 miljoni kasutaja. Pete ei ole äriajamisel laisk – ta on kõik neli enda asutatud ettevõtet maha müünud.
[dropcap]9. [/dropcap]Uri Levine, Waze asutaja
Alates ajast, mil Google ostis miljardi dollari eest Waze’i ja integreeris rakenduse seninägematu tarkvara oma kaartidega, on seda süüdistatud ajast maha jäämises. Siiski suudab kogukonnapõhine liikluse- ja navigatsioonirakendus koos naeratavate joonistatud avataridega kasutajaid võluda ja mis veel tähtsam, liikluses viperustest mööda juhtida. Levine võttis osa sellest rahast, täpsemalt 38 miljonit dollarit ja lõi investeeringute võrdluse rakenduse FeeX.
[dropcap]8. [/dropcap]Christian Von Koenigsegg, Koenigsegg Automotive AB asutaja ja tegevjuht
Autovaldkonna kangelane, keda me vajame ja võib-olla ka väärime. Vaatamata formaalse insenerihariduse vähesusele on Koenigsegg lühikese 22 aastaga autotööstuse kurssi muutnud. Ei ole veel tema geniaalsuses veendunud? Vaadake, kuidas ta omal moel gravitatsiooni selgitab.
[dropcap]7. [/dropcap]Dan Greenawalt, Turn 10 Studios loominguline juht, Forza autor
Forza võistleb mängijate pöialde pärast Grand Theft Auto ja Gran Turismoga, kuid eristub teistest erakordse detailsuse ja tõelise võidusõidutunnetuse poolest. Täpselt on jäljendatud võidusõiduautode graafikat, aga ka viimne kui tahmakübe. Greenawalti juhitud ettevõte on loomingulise protsessi teistpidi keeranud, esitledes autosid nagu Lamborghini Centenario enne digitaalsena veel enne, kui need pärisellu jõuavad. Forza virtuaalreaalsus on sama põnev kui betoonist võidusõidurada, kuid ilma potentsiaalita viga saada.
[dropcap]6. [/dropcap]Jony Ive, Apple disainijuht
Ajal, kui nutitelefonid on paljude jaoks käekellasid asendama hakanud, on viimane iPhone kõige paremini disainitud asi, mis neil on. Ive’i töö on Ameerika sõnavarasse juurutanud erinevaid nurkade lõikamise viise ja anodeerimist puudutavaid sõnu.
[dropcap]5. [/dropcap]Kazunori Yamauchi, Gran Turismo disainer ja produtsent
https://www.youtube.com/watch?v=kY4YXl_YZd8
Me täname kõik just seda meest Playstationi pultidega maadeldes veedetud tundide (või pigem päevade) eest, kui üritasime kirja saada täiuslikku ringi või võita karikavõistlust. (Lisaks me täname teda ka vältimatu frustratsiooni ja karjumise eest, mis kaasneb kümnendiksekundiga kaotamise või kurvis väljasõitmisega).
Yamauchi ise on kogenud võidusõitja ja Gran Turismo arendustöö ei põhine ainult tema enda kogemusel, vaid päris-, mitte virtuaalsete autode telemeetrial. Yamauchi autoentusiastide maailmale avaldatud mõju on kahtlemata suur – Hispaanias on isegi tema järgi nimetatud tänav.
[dropcap]4. [/dropcap]Andre Haddad, Turo tegevjuht
Turo edu on väga lihtne: autode Airbnb! See tähendab, et võõras linnas autot vajades ei pöörduta mitte enam Hertzi, Avise või muu autorendifirma poole, vaid avatakse rakendus ja renditakse kohaliku elaniku auto. Klient saab midagi lihtsat ja odavat, omanikud saavad raha.
Kõike seda garanteerib miljonidollariline tagatis ja ööpäevaringne autoabi. Kuigi mõned osariigid on väljendanud kahtlusi näiteks õnnetusejärgse vaidluste lahendamise suhtes – kas vastutab autoomanik, juht või teenust vahendav ettevõte? -, teenuse pakkumine kestab.
[dropcap]3. [/dropcap]Tim Cook, Apple tegevjuht
Steve Jobs oli palju enam kui piitsaplaksutav kapten – tema kõrge kaelusega sviiter, New Balance’i tossud ja entusiastlikud esitlused olid ettevõtte nägu. Keegi ei kadestanud tema tulevast asendajat. Sellegipoolest on Tim Cook saanud kompetentseks, kuigi vaiksemaks juhiks maailma suurima ettevõtte tüüri juures, kelle haare – arvestades Apple Carplay’d, Apple Watch’ipõhiseid rakendusi ja kuulujutte elektriautode arenduses – ulatub sügavale automaailma.
[dropcap]2. [/dropcap]Elon Musk, Tesla ja Space X tegevjuht
Lõuna-Aafrika päritolu PayPali, SpaceXi ja Tesla asutaja ei pruugi teha kõige paremaid või tohutul hulgal autosid, kuid ei ole olemas autotootjat, kes ei vahetaks kõhklemata terveid divisjone võimaluse vastu korraks interneti-rahabossi, kosmosepioneeri, Bondi kurikaela ja akuvisionääri Elon Muski maailma piiluda.
[dropcap]1. [/dropcap]John Krafcik, Google’i isesõitvate autode tegevjuht
Seal, kus automaailmas toimuvad nutikad asjad, on John Krafcik. Fordi disainipealikuna oli ta vastutav Ford Expeditioni taaselustamise eest, Hyundai tegevjuhina vedas ta kolmanda järgu Korea autotootja getost välja kasumit teenima. Nüüd on ta vaikselt isesõitva tehnoloogia ainukese tõeliselt olulise andmekogumise taga.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Toida hunti palju tahad, tema vahib ikka metsa poole. Sama on auto- ja tehnoloogiavalla ikoonidega – olgu see TOP10, 100 või palju tahes, loo päises on ikka Elon Muski pilt. Ja ta ei pea selleks isegi pingereas esimene olema! Siinkohal meenub vanarahva “vaikimine kuld, rääkimine hõbe” – võidab see, kellel on kõige kõvem hääl. Elon oma küünalt vaka all ja mokka maas ei hoia; ja ennäe, ongi jälle kaanepoiss!
Allikas: The Drive, meedia: Youtube, Wikipedia, vaba litsents
Koenigsegg linnamaasturit ei tee, tuleb hoopis Regera hübriid