Pühapäev, 5. jaanuar 2025
Usinamad autojuhid on oma sõiduvahendi tänavu juba talveks ette valmistanud ning suverehvid naastude või lamellide vastu vahetanud. Eesti Rehviliit paneb siiski kõigile südamele, et oluline on jälgida talverehvide korrasolekut.

Talverehvidega on Eestis kohustuslik sõita 1. detsembrist alates. Naastrehve on lubatud paigaldada alates 15. oktoobrist ning nendega sõit on lubatud kuni 31. märtsini. Lamellrehvidega võib sõita aastaringi.

[dropcap]![/dropcap] Rehvid peavad olema heas korras, sest vastasel juhul on auto raskemini juhitav, pikeneb pidurdusteekond ning suureneb kütusekulu.

„Keskmine sõiduauto puutub rehvide kaudu vastu maad vaid 40 cm2 ulatuses. Seetõttu on õige rehvi valik, rõhk ja paigaldamine turvalisuse tagamiseks väga oluline. Eriti kriitilise tähtsusega on see just talvehooajal kui teeolud on kehvemad.

[dropcap]KONTROLLI REHVIRÕHKU![/dropcap] Sama ohtlik kui tühjaks vajunud rehv on ka ülerõhk. „Kui rehvirõhk on liiga kõrge, väheneb selle kokkupuude maapinnaga. See muudab auto raskemini juhitavaks ja pidurdusteekonna märksa pikemaks.

[dropcap]! [/dropcap] Kui rehvirõhk on  vaid 80% soovitatud rõhust, väheneb rehvi eluiga 20% võrra. Ka suureneb kütusekulu.

[dropcap]JÄLGI MUSTRISÜGAVUST[/dropcap] Kuigi rehvide mustrisügavuse tähtsusest on palju räägitud, näitavad Rehviliidu ning Politsei- ja Piirivalveameti koostöös teostatavad iga-aastased mõõtmised, et ligikaudu 10% Eesti teedel sõitvaid rehve ei vasta nõuetele. Talverehvide vahetamisele võiks mõelda, kui mustri jääksügavus on 4 mm.

[dropcap]!„[/dropcap] Sõiduauto puhul peab talverehvi jääksügavus olema vähemalt 3 mm.

[dropcap]VIIS AASTAT MAKSIMUMAEG [/dropcap] Talverehve tuleks vahetada minimaalselt viie aasta tagant , hoolimata nende välisest seisukorrast ja mustri sügavusest, sest ajapikku kaotab kumm oma elastsuse. Sõltuvalt sõidumaneeridest ja teede kattest võivad aga rehvid vajada väljavahetamist  sagedamini.

[dropcap]OSTES JÄLGI MÄRGISTUST [/dropcap] Uute rehvide soetamisel tuleb lugeda märgistust, mis annab infot nii rehvi pidamise, mürataseme kui ka kütusekulu kohta. Talvisel hooajal on esmatähtis veenduda, et rehvi pidamine lumel, jääl ja märjal asfaldil oleks võimalikult hea.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kordamine on tarkuse ema, igal sügisel tuleks oma auto papude seisund üle vaadata ja hinnata, kas on vaja rahakotiraudu uute rehvide ostuks paotada või mitte. Parem olla tähelepanelik, kui hoolimatu, sest suurem osa autoga juhtuvatest liiklusõnnetustest on põhjustatud just nimelt kulunud rehvi ja valede sõiduvõtete koostoimel.

Allikas: MTÜ Eesti Rehviliit, kaanepilt Ylle Rajasaar

http://www.accelerista.com/uudised/blogid/auto-rehvide-korrasolekukontroll/

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.