Teisipäev, 24. detsember 2024
Soodne uus auto kuni kahe lapsega perele
Citroën C4 saab kätte loetud päevadega

2004. aasta sügisel tootmisse läinud Citroën C4 oli mõeldud Xsara järeltulijaks. Esimese C4 omapäraks oli fikseeritud rooli keskmine osa, mis võimaldas kasutada erikujulist turvapatja. Praeguse C4 rooli juures on sellest erisusest siiski loobutud. C4-st on tehtud ka sedaanvariant, Cactuse-nimeline linnamaastur ja Picasso nime kandev mahtuniversaal. Meie proovisime siiski tavalist uut C4 omas mahlas.

[toggle title=”Tehnilised andmed” load=”hide”]Citroen C4 PureTech 130 AT
Mootori töömaht: 1199 cm3
Maksimaalne võimsus (kW, hj, RPM): 96/130/5500
Maksimaalne pöördemoment (Nm/p/min): 230/1750
Pikkus, laius, kõrgus, teljevahe (mm): 4 329, 1 789, 1 489, 2 608
Tippkiirus: 197 km/h
Kiirendus nullist sajani: 10,9 sekundit
Pöörderaadius: 10,7 meetrit[/toggle]

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Euroopa autodega on mul reeglina olnud viisakad, ent leiged suhted, ja sama ootasin ka Citroëni puhul. Mulle autot üle andnud esindaja aga soovitas mul valmistuda positiivseks üllatuseks. Veidi etteruttavalt võib öelda, et tal oli tõepoolest ja mullegi ootamatult õigus.

DSC_0006

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Citroëni Prantsuse päritolu teeb disainist vaieldamatult selle loojate mängumaa. Ümarad, sujuvad jooned ja ei midagi silmariivavat, kokkuvõtvaks märksõnaks võiks olla kooskõla. Kasutuskogemusele annab kindlasti juurde klaasist panoraamkatus. Kuigi välised muudatused ei ole tohutult silmatorkavad, mõjub uus C4 üldiselt eelkäijatest väiksema ja kompaktsemana.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]C4 puhul jääb kohe silma, et spidomeetri numbrid on vastupidiselt mulle harjumuspärasele mitte paaris-, vaid paaritud kümned. Muus osas on disainerid otsustanud jääda viisakaks – tegemist on igapäevaautoks, mitte näituseeksponaadiks mõeldud masinaga. Ka juba mainitud omapärase algse roolilahenduse juurde pole naastud. Lisatud on lahedaid väikesi võimalusi, nagu Exclusive-varustustasemel näidikuteploki taustvalguse värvi muutmine.

Citroen C4 interjöör

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Seda, et C4 on äärmiselt pädev linnasõidumasin, ei pea ilmselt ütlema, ent proovisõiduauto 96-kilovatise mootori ja nullist sajani kuluva rohkem kui 10 sekundi juures ei pannud mõte maanteest mind esialgu just vaimustusest kilkama. Ometi oli lõppkokkuvõttes just maanteesõit see, milles Citroën mind kõige rohkem üllatas. Väike mootor oli ka maanteekiirustel üllatavalt tubli ja võimaldas täiesti mõistliku aja jooksul möödagi sõita. Püsikiirushoidja ei vajanud töölehakkamiseks või kiiruse kohandamiseks kraadi programmeerimises või elektroonikas.

Kuigi üldjoontes mitte väga pehme vedrustusega, saab C4 korralikult hakkama ka halvemat sorti teekattega. Lisaks olid auto gabariidid näiteks parkides äärmiselt hästi tunnetatavad, mis peaks juhti kindlasti rõõmustama ja mis lisab veel ühe punkti C4 “hea linnaauto”-kontole.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]C4 pagasiruum on 408-liitrise mahuga omas klassis igati eesrindlik, mahutades ka täissuuruses lapsevankri.

DSC_0011

Ajaloolise tõe huvides tuleb muidugi märkida, et sellisel juhul sinna väga suurtes kogustes midagi muud paigutada ei saa. Küll aga mahub salongi kenasti selg sõidusuunas turvatool ja selle ette, kui ruumiga kokkuhoidlikult ringi käia, ka ligi kahemeetrine meesinimene.

Turvatool: Beebicenter

[dropcap]VIDINAD [/dropcap]C4 on soodne auto ja kuskilt peaksid justkui järeleandmised tulema. Siiski kasutuskogemuse arvelt on seda tehtud minimaalselt, kui üldse. Näiteks on C4-l tagurduskaamera asemel andurid, kuid teisalt on kahel varustustasemel kolmest põhivarustuses navigatsiooniseade ja kõikidel variantidel muuhulgas näiteks automaatne kliimaseade, roolilt juhtimisega püsikiirushoidja, kurvituledena toimivad udutuled ja hädapidurdussüsteem. Seega ei midagi liigset, ent kõik põhiliselt vajalik peaks olemas olema.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]C4 puhul on saadaval viis erinevat mootorit vahemikus 81-110 kW (millest kolm on diislid) ja nende kombinatsioone käigukastidega on kokku seitse. Võimsama bensiinimootori ja nö keskmise diisli puhul on võimalik valida manuaal- ja automaatkäigukasti vahel, ülejäänute puhul tuleb leppida manuaaliga.

[huge_it_gallery id=”176″]

[dropcap]HIND [/dropcap]C4 kvalifitseerub kindlasti soodsaks uueks autoks – odavaim C4 maksab praeguste sooduspakkumistega kõigest 14 400 eurot. Selle eest antakse teile vastu Business-varustustasemel, 81-kilovatise mootori ja manuaalkäigukastiga mudel. Tera kõvema varustustaseme eest peab välja käima kõigest 500 lisaeurot. Siis jääb sinna vahele veel kõikvõimalikke erinevaid varustuse- ja mootori-käigukasti kombinatsioone, kuni jõuame kõige kallima C4-ni, mille hinnasildil seisab praegu vaid 20 900 eurot. Selle eest saab 110-kilovatise diiselmootori, Exclusive-varustustaseme ja manuaalkäigukasti. Automaatkäigukasti ja diisli sõbrad peavad leppima 88 kilovatiga, kuid pääsevad tänu sellele ka 1 000 eurot soodsamalt.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Citroën annab kõikidele uutele sõiduautodele kuue aasta pikkuse garantii, mis on praeguste uute autode lõikes täiesti korralik, lisaks saavad sõiduautod läbiva rooste garantii 12 aastat ja värvigarantii 3 aastat. C4 kannab oma soodsa auto silti uhkusega ka kütusekulu valdkonnas, kus kõikide mootori- ja varustusvariantide peale on kõige suurem ametlik kulunumber üldse tühised 6,1 liitrit sajale. Kombineeritud kütusekulu lõikes algavad numbrid kas kolme või neljaga.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Väikesed pereautod on teadagi populaarne segment ja valikut peaks leiduma igale maitsele. Pisut kallimad variandid on näiteks Ford Focus, Honda Civic ja ka vähemalt tippversioonis mulle eredalt meelde jäänud Nissan Pulsar, enam-vähem C4-ga samasse hinnaklassi jäävad Hyundai i30, äärmiselt pika garantiiajaga Kia Cee’d, luukpära-Mazda 3, Opel Astra (millega Accelerista sõitmaski on käinud), Peugeot 308, Renault Megane, Škoda Octavia, ja nii edasi, ja nii edasi.

[huge_it_gallery id=”175″]

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]C4 on tegelikult üllatavalt hea auto, kui vajate transpordivahendit punktist A punkti B, mis siis, et sarnaselt teistele tarbeesemetele suhteliselt iseloomutu ja säratu. Kümnete sarnaste seast ei paista ta kuidagi silma. Aga selle auto puhul on teised omadused olulisemad. Kas sellega saab soodsalt veetud pereliikmed ja neile vajalikud asjad? Kindlasti. Kas see auto on väärt igat senti oma hinnast? Absoluutselt. Ja sellisel juhul ei panda sära patta ega omapära katlasse.

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

Tekst: Maarja Kupits, fotod: Citroën, Maarja Kupits

70%
70%
Autot kogu raha eest
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    6.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    7.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7.5
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7.5
  • HIND
    8.5
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7.5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.