Oktoobri alguses selgus 2015. aasta Maailma naiste Aasta auto. 20 WWCOTY (Maailma naiste Aasta auto) kohtunikku viielt kontinendilt valisid seekord võitjaks Volvo XC90-ne.
Håkan Samuelsson, Volvo Cars president väljendab oma siirast heameelt: “Volvo XC90 tähistab meie jaoks uue ajastu algust. Maailma Naiste Aasta Auto üldvõidu saamine on kindel märk sellest, et oleme Volvo arendamisega õigel teel. Meil on suur heameel, et oleme XC90-ne suutnud teha atraktiivseks nii olulisele autokasutajate grupile nagu seda on naised. On suur au seda auhinda vastu võtta!”
Hindamine kolmes etapis
Kohtunikekogu hindas erinevaid sõidukeid kolmes etapis. Septembris esitas iga kohtunik oma favoriidid kõigis seitsmes võistluskategoorias: “pereauto”, “mõistlik ost”, “luksusauto”, “SUV/krossover”, “perfomance”, “keskkonnasõbralik auto” ja “unistuste auto”.
Kohtunike esialgse valiku põhjal kujunes finalistide nimekiri, kus omakorda iga nimekirjas olev sõiduk võis igalt kohtunikult teenida kuni 100 punkti. Need punktid jagunesid viie hindamiskriteeriumi vahel. Hinnata tuli sõiduki insenertehnilist külge, välimust, mugavust, hooldust ja hinna-kvaliteedi suhet.
Teise hindamise käigus selgitati välja iga kategooria võitja. Kui varasematel aastatel on kohtunikelt kõige rohkem punkte saanud sõiduk automaatselt olnud ka WWCOTY tiitli omanik, siis tänavu tegi audiitorfirma hindamisreglementi olulise muudatuse ning nullis viie finalisti punktid, et anda kohtunikele võimalus, valida see “kõige-kõigem”, Supreme Trophy Winner ehk Aasta Auto. Selle hindamise tulemusena selgus ka WWCOTY üldvõitja, milleks 2015. aastal osutus Volvo XC90.
Tänavuse hindamise tegi eriliseks see, et kategoorias “unistuste auto” kujunes üks, ülivõimas liider- rohkem kui pool kohtunikest tegi panuse ühele ja samale autole, mistõttu selles kategoorias lõppes võistlus juba esimeses ringis.
2015. aastal viis hindamise läbi ja kontrollis tulemusi Uus-Meremaa audiitorfirma Grant Thornton. Sellega tagati hindamise konfidentsiaalsus ja erapooletus.
WWCOTY finalistid ja võitjad kategooriate kaupa:
[tabs]
[tab title=”PEREAUTO”]Ford Mondeo
Honda Odyssey
Renault Espace
Škoda Superb
[/tab]
[tab title=”MÕISTLIK OST”]Honda Jazz
Hyundai i20
Mazda 2
Scion iM/Toyota Auris
[/tab]
[tab title=”LUKSUSAUTO”]Audi RS7 Sportback
BMW 7 Series
Jaguar F-type
Jaguar XE
Mercedes S-Class
[/tab]
[tab title=”SUV/MAASTUR/KROSSOVER”]Audi Q7
Honda CRV
Hyundai Tucson
Land Rover Discovery Sport
Volvo XC90
[/tab]
[tab title=”SPORTAUTO”]Audi TT
Ford Mustang
Lexus RC F
Mercedes GT AMG
Peugeot 308 GTi
Porsche 911 GTS
[/tab]
[tab title=”KESKKONNASÕBRALIK AUTO”]BMW i8
Hyundai i20
Škoda Fabia
Tesla Model S
Toyota Prius
[/tab]
[tab title=”UNISTUSTE AUTO”]Mazda MX-5[/tab]
[/tabs]
Eestil oma kohtunik “pardal”
Maailma Naiste Aasta Auto kohtunikekogus on 20 inimest. Eestis on põhjust uhkust tunda, sest ainsana kogu Ida-Euroopast valiti WWCOTY liikmeks eesti autoajakirjanik ja teleprodutsent Ylle Rajasaar: “Minu kohtunikuks saamise loo algus on tõdemuses, et mitte üheski rahvusvahelises žüriis, mis valivad Aasta Autosid, ei ole eestlasi.
Otsustasin algust teha maailma naistega ja saatsin oma kandideerimisavalduse; mõeldes, saagu, mis saab. Väga kiirelt tuli sealtpoolt vastus, et soovitakse minu kohta rohkem teada. Pääsesin kõikidest hindamisvoorudest läbi ning tänavu veebruaris tuli teade, et mind on valitud WWCOTY kohtunikekogusse.”
Maailma Naiste Aasta Auto valimine algas põhimõtteliselt selsamal päeval, kui tuli kinnitus Ylle kohtunikuks saamise kohta. Ehkki iga kohtunik saadab oma isikliku paremiku alles septembris, tuleb eelnevalt läbi sõita soovitavalt kõik aasta uustulnukad omal maal.
“Eks see on üksjagu pöörane ettevõtmine, sest aastas tuleb autouudiseid keskeltläbi sadakond. Kõiki autosid loomulikult läbi sõita ei jõua, tuleb mõttes teha eelvalik, lähtuvalt naiste eelistustest. Mul oli tänavu seda väga hea teha, sest korraldasime varakevadel What Ca? küsitluse naistele, paludes neil valida 2015. aasta uudismudelitest oma lemmikud.”
Päris kindel, et kohtunik kõikide mudeliuudistega isiklikult “kätelda” ei saa ning osa sõidukeid jäävad käeulatusest oma harukordsuse tõttu ka päris välja.
Näiteks võidutses sportautode kategoorias tänavu M-B GT AMG, auto mida enamus kohtunikest on tõenäoliselt vaid pildil või poevitriinis näinud.
Või siis Porsche 918 Spyder pistikhübriid, mille Ylle ja veel mõni kohtunik märkisid Unistuste Auto kategoorias kandidaadiks.
“Eks siin tuleb appi kogemus ja oskus näha üldpilti- kui innovaatilisi lahendusi üks või teine sõiduk endas kannab, milline võiks olla tema potentsiaal sõiduvahendina. Selles mõttes on Unistuste Auto kategooria väga tore, et sinna saab märkida kõik need autod, millega kunagi väga sõita tahaks,” selgitab Ylle.
Mõni lemmik võinuks lõppnimekirja jõuda
Ylle Rajasaar ütleb, et tema nimekiri, mis esindab Eesti naiste automaitset üldisemalt, ei erinenud väga palju sellest, mis lõpphindamiseks kokku sai, kuigi neid mudeleid, mis tema valikust finaali ei jõudnud, oli ka.
Iga WWCOTY liige valis oma kolm lemmikut seitsmes kategoorias, lisaks isiklikele eelistustele teeb valimise keerulisemaks, et uudismudelid jõuavad maailma eri nurkadesse eri ajal.
Ka on teatud margid, mis Eestis populaarsed, aga mujal maailmas tundmatud ning vastupidi: “Muidugi on kahju, et mõni mu isiklik suur lemmik finalistide sekka ei pääsenud.
Kategooriate kaupa rääkides, oleks pereautode sekka võinud mahtuda Ford C-MAX, mis oma välisest väiksusest hoolimata on ruumikas ja mugav liiklusvahend. Mõistliku hinnaga autode rivis oleksin tahtnud näha Opel Corsat, nelikveoliste seas aga Subaru Outbacki. Eestlaste Qashqai armastus paistab välja müüginumbritest, uustulnuk Renault Kadjar selle sõsarmudelina võiks samuti hea tulemuse teha.”
Aga võistlus on võistlus ning seda värvikam on tulemus, mida erinevama taustaga on hindajad. Ja kui vaadata suurt pilti, on selgelt näha, et maailma naiste lemmikud ei erinegi palju nendest, mille valivad välja Maailma Aasta Auto kohtunikud või Top Geari Aasta Auto hindajad. Renault Espace, Volvo XC90, Škoda Superb on nimed, mida kõikjal näeme. Võib öelda, et aastal 2015 on tegijad selgelt eristuvad.
Ylle sõnul poleks nimekirja kandidaatide ja finalistide hindamine võimalik, kui koostöö esindustega mingil põhjusel ei laabuks: “Selge see, et võrreldes näiteks Vietnamiga, kus auto on tänaseni suhteliselt harukordne nähtus, on Eestis lihtne autouudistega kursis olla.
Mulle teeb rõõmu aga see, et nn. suurte riikidega- Ameerika Ühendriikidega, Ühendkuningriigiga, Austraaliaga- siinset olukorda kõrvutades, saame vaid uhkust tunda. Uued sõidukid jõuavad Eestisse küllalt kiirelt, rahvusvahelistel esitlustel on ajakirjanikud alati kohal ning maaletoojad ja edasimüüjad teevad supertööd!”
Teises hindamise etapis saadeti kohtunikele finalistide nimekiri, milles iga sõidukit tuli juba konkreetse punktisummaga hinnata:”Tahan veelkord tänada kõiki neid, tänu kellele sain kiirelt finalistidega testsõidud tehtud ning rikkalikult lisateavet, et punktide andmine võimalikult objektiivne oleks. Nimeliselt tänamine läheks pikale, Eestil on tõsiselt vedanud margiesindustega, kus töötavad oma ala tõelised profid, kes fännavad seda, mis nad teevad.”
Meedia: Ylle Rajasaar, tootjad