Neljapäev, 25. aprill 2024
Elektri jõul liikuvate tarbesõidukite uuel põlvkonnal on tavamudelite ees omad eelised. Need on vaiksed ja nende tööshoidmise kulud on madalamad kui tavasõidukitel.

Euroopas piiravad linnad järk-järgult diiselmootoriga sõidukite liikumist, mis tõttu võib arvestada, et elektrilistel sõidukitel lubatakse liikuda ka seal, kuhu diiselmootoriga sõiduk minna ei tohi.

Tarbesõidukite uuel põlvkonnal on ka lisaks selliseid eeliseid, mida otsesse kasusse ümber arvutada ei saa, ja need ei ole üksnes keskkonnasäästuga seonduvad.

Covid-19 piirangud takistavad inimeste vaba liikumist ja sellepärast kasutakse ostmiseks rohkem elektroonilisi kanaleid.

Kaupade transport ja kullerteenus ukseni muutuvad üha tähtsamaks. Kaubikud nagu Peugeot e-Boxer või VW e-Crafter sobivad nii kaupade kätte toimetamiseks linnades kui ka liikumiseks maanteedel, need ei tee liigset müra ega saasta õhku.

Saksa tootja elektrikaubik jõudis turule eelmisel aastal, prantslaste oma aga tänavu. Peugeot pakub e-Boxerit kahes versioonis: 37 ja 70 kWh akuga.

Kangem versioon suudab ühe laadimisega läbida 340 km (mõõdetud WLTP testitsüklis), e-Crafteri sõiduulatus on 173 km.

Uuringud näitavad, et 80 protsenti tarbesõidukitest sõidab päevas alla 200 km. Kui elektrisõiduki sõiduulatus on vähemalt 250 km, siis peaks sellest piisama paraja varuga.

On oluline teada, et elektri jõul liikuvad sõidukid on sama mitmekülgsed kui sisepõlemismootoriga analoogid ning kaubiku mahutavuses pole lõivu makstud.

Näiteks Peugeot e-Boxer suudab sama, mida teeb diiselmootoriga kaubik: ühe telje kohta veab ta kaupa kuni 1890 kg, mahutavus on samuti kuni 17 kuupmeetrit. Sõiduki kabiin ja kaubaruum on samasugused nagu seda on diiselversioonidel.

Akud garantiiga

Et elektrikaubik end ära tasuks, peaks ta kuus läbi sõitma umbes 6000 km. Peugeot e-Traveller ja sarnased mudelid koguvad takso- ja teiste tellimussõitude ettevõtete seas üha enam populaarsust.

4,6 meetrit pikk väikebuss mahutab kuni üheksa reisijat, pakiruumi mahub vähemalt 1500 liitrit pagasit ja selle ümberkorraldamise võimalusi on palju. Elektrimootori võimsus on 100 kW ja pöördemoment 260 Nm.

Elektrilised tarbesõidukid sobivad hästi eelnevalt planeeritud teekondadeks, mida päeva jooksul korduvalt läbi sõidetakse.

Hea näide on transport lennujaama ja tagasi. Uue põlvkonna autode sõiduulatusest piisab, akusid saab laadida öötundidel.

Laadimiseks vajalikud seadmed ei maksa palju, mõnesaja euro eest saab seinale kinnitatava laadimisjaama, ja pikemate sõitude puhul on avalikud laadimispunktid käeulatuses.

Uue sõiduki ostmisel on oluline hinnata kaudseid kulusid, sageli seda ei tehta. Näiteks tuleks jälgida garantii tingimusi.

Kui garantii on lühike ja autol ilmneb mõni viga pärast garantii lõppemist, on kohe probleemid kohal. Esiteks võib see ettevõttele minna maksma kenakese summa, teiseks tuleb teenindusele ja asendusauto leidmisele kallist aega kulutada.

Elektriautodel on vähem liikuvaid osi võrreldes sisepõlemismootoriga sõidukitega. Seetõttu on katki minemise tõenäosus väiksem ning jooksvad kulud on samuti madalamad.

Elektrisõiduki kõige kallim osa on aku. Näiteks Peugeot ja Nissan annavad oma tarbesõidukite akudele garantii, et aku säilitab kaheksa aasta või 160 000 km jooksul vähemalt 70 protsenti mahutavusest.

Elektrisõidukitel pole erinevalt sisepõlemismootoriga autodest vaja keerulist käigukasti ja paljusid muid sõlmi, mille hooldamine on kulukas.

Ilu kõlbab patta panna

Euroopa linnad kipuvad diiselautode liikumist piirama, nii et võib juhtuda, et ainus viis kaup kohale toimetada on elektrisõiduk. Jääb poliitikute otsustada, millises mahus ja millal see juhtub.

Keskkonnateemad ei kao kuhugi ning e-sõidukite kasutamine avaldab positiivset mõju ka ettevõtte kuvandile. Alati ei pruugi see rahaliselt tasuv olla, kuid mulje maksab tänapäeval palju.

Elektriautode kasutamine näitab, et ettevõttes võetakse keskkonnaprobleeme tõsiselt ja ollakse ka omalt poolt valmis puhtama keskkonna nimel tegutsema. Mitmeski Euroopa Liidu rahastatud programmis kaasa löömine eeldab süsinikuneutraalse transpordi kasutamist.

Lisaks seegi lihtne asi, et paljud kliendid rõõmustavad, kui transport saabub ja lahkub, tekitamata suurt müra, saastamata õhku.

Rendiautode puhul valitakse elektriauto tihtipeale samal põhjusel – see on üsna vaikne viis vajalikud sõidud ära teha.

Uute elektriliste tarbesõidukite ostmist on siiani piiranud ka umbusk järelturu suhtes. Diiselmootoriga kaubiku puhul võib järelturu osas ette üsna kindel olla.

Elektriautode tehnoloogia on teinud viimasel ajal läbi kiire arengu, mis on vanemate akusõidukite hindu julgelt ja järsemalt alla toonud võrreldes diiselautodega.

Olukord on siiski tasapisi muutumas. Akusõidukite tehnoloogia on edasi arenenud ning üha rohkem ettevõtteid söandab soetada elektrisõidukeid.

13. novembril avab ka Keskkonnainvesteeringute keskus uuesti e-sõidukite toetuse taotlemise keskkonna, uusi e-sõidukeid, mis on soetatud EL toetusrahadega, võime meie teedel kohata juba uuest aastast. Tasub mõelda!

Allikas: Peugeot pressiruum

KOMMENTEERI SIIN