Kolmapäev, 17. aprill 2024
Accelerista, värvikas veebivärav rattaliste maailma avas oma uksed ametlikult 1. novembril 2015. aastal. Oleme nüüdseks kirjutanud ligi 900 lugu ja filminud kümmekond videot. Aktiivsete autorite rivi on kasvanud 15-liikmeliseks. Käes on päev, mil tahame teada, kes on meie lugejate meelest need “kõige-kõigemad” tegijad Acceleristas? Hääletus on alanud!

Iga lugeja saab anonüümselt anda hääle kahele oma lemmikautorile. Meie ei saa kunagi teada, kes kelle poolt hääletas, ei näe nime ega kontakti. Samas aga palume kõiki hääletanuid julgelt jätta küsitluse juurde kommentaariumisse oma põhjenduse või arvamuse – kes on lemmikud ja miks? Kas on mõni lugu, mis eriti meeldib? Kas on midagi, mis võiks olla teisiti?

LINK KÜSITLUSELE ON SIIN. ANNA OMA HÄÄL JA KOMMENTEERI JULGELT!

See on Accelerista esimene suurem tagasisideküsitlus, kus meie lugejad saavad anda hinnangu autorite tehtud tööle. Küsitlusi tuleb tulevikus kindlasti veel, aga see esimene on märgilise tähendusega, sest meie kirju ja kirglik tiim saab lugejate häälte põhjal end “tuunida” ja parimatele… järjest suuremaid ülesandeid anda. Hääletada saab Facebookis kuni 15. jaanuarini.

Accelerista toimetus
Accelerista toimetus ja sõbrad 2016. aasta kevadel, Mitmekesisuse päeval

ACCELERISTA TUUMIKTIIM

Et teie valikut kergemaks teha, olgu siinkohal veel lühidalt üle räägitud, kes on kes Acceleristas. Omavahel viskame nalja, et Accelerista on kirglike sõitjate ja loojate kogunemiskoht, kus naised juhivad ja mehed vuhivad (sisu luua). Kuidas me aga väljapoole paistame?

[dropcap]YLLE [/dropcap]Ylle ei taha olla mingi “peatoimetaja” vaid on hoopiski vastutav toimetaja: “Mis pea, misasja? Mida ma sellest peast toimetan, ma parem vastutan!” Ylle kirjutab autodest, aga tema sulest on ka suur osa liikluse- ja teadusinnovatsioonilugusid. Loomu poolest päris pöörane, üsna järsk ja otsekohene. Aga vastutus ei tähendagi kõigile meeldimist. Võtke või jätke.

Vaata Ylle lugusid siit

[dropcap]MAARJA [/dropcap]Kodulehe korrashoid, teravad tehnilised tõlked, kiired ja vihased autod ja … üldse kõikide autodega sõitmine – see on Maarja pärusmaa. “Kõigega peab sõitma, valida ei tohi, muidu pole asjal mõtet,” põrutab Maarja. Loomu poolest on ta täitsa metsik. Ja metsikult kiire siis, kui kuskil midagi põleb või häda käes on. Maailmapäästmine on selline metsiku mõistusega tehtav asi. Alati.

Vaata Maarja lugusid siit

[dropcap]LENA [/dropcap]Oo-jaa, andke ainult võõrkeelseid materjale ja Lena loob neist suussulava emakeelse teksti. Lena sõidulood on elegantsed nagu ta isegi, tal on hämmastav ümberkehastumisvõime – oskus autosse istudes kujutleda end selle tulevase omanikuna. Stiil, hillitsetus ja empaatilisus on sõnad, millega Lenat iseloomustame.

Loe Lena värskeimat lugu siit

[dropcap]GERLI [/dropcap]”Ei, pole vaja nelja, piisab kahest rattast,” hõiskab Gerli ja sööstab kaugusse, tolmujutt taga. Mida vanem, seda parem – ratas siis. Aga autodest kirjutab Gerli nii, et kõik loevad… Gerli Dodge RAM sõidulugu on läbi aegade üks Accelerista loetumaid lugusid. Taltsutatav, aga mitte kodustatav on see naine!

Vaata Gerli lugusid siit

[dropcap]VABAMÄE [/dropcap]Suur osa Accelerista tegijate autoalasest haridusest ja sõiduteemalistest teadmistest on jõudnud meie toimetuse peadesse ja kehadesse läbi Toomas Vabamäe koolituste. Toomase proovisõidulood on tõeline nautlemishetk gurmaanidele: ootamatud seosed ja kiired käiguvahetused on tema stiil. Vabamäe on Vabamäe, üks ja ainus.

Vaata Vabamäe lugusid siit

[dropcap]TOOMAS UIBO [/dropcap]Acceleristale esimest lugu kirjutades ütles Toomas Uibo, et ta pole kunagi enne midagi kirjutanud. Loomult tagasihoidlik mees kirjutab tegelikult kui kulda. Olgu teemaks keemiapilved, lennuhirm või Scania veoki testisõit, jälle tuleb hitt. Lisaks sellele (loomulikult)… lendab ta nagu Jumal. Või nagu kaks Jumalat.

Vaata Toomas Uibo lugusid siit

[dropcap]ARGO VERK [/dropcap]Faktitäpne, terav, kiire, alati! Kui juba, siis Cum Laude – kõik Argo lood on peenelt läbikomponeeritud; liigseid sõnu pole vaja, kokkukõla on tähtis; ja mõnikord ka dissonants. Kui Argo oleks helilooja, siis tõenäoliselt Tüür, kui laulja, siis Ed Sheeran. Mõttetihe minimalism on moes.

Vaata Argo lugusid siit

[dropcap]ANDRES KRUUS [/dropcap]Sarnaselt piloot Uibole ütles ka Andres algatuseks, et ta pole enne Acceleristat eriti palju kirjutanud. No oligi aeg, sest Andrese lood on nii põhjalikud, et kolleegid peavad oma latti kogu aeg kõrgemale nügima. Lisaks teeb mees imeilusaid pilte, ja suudab maailma ringikujuliselt kaameraga talletada. Andres on vaatleja, kes nähtu esteetiliselt nauditavalt ja detailselt edasi anda suudab.

Vaata Andrese lugusid siit

[dropcap]VELI V. [/dropcap]”Kui minust poleks saanud filmiprodutsenti, oleksin ma rallisõitja,” on Veli öelnud. Tema kõrvalsõitja olla on ühtaegu põnev ja turvaline. Ja vaikne, sest rääkida ei tohi sõnagi. Kui  t e m a  kõrval istub, on roolisolijal “tagasi autokoolis” – tunne. Veli lugudes on kirge ja kiirust, ja ta suudab lugu jutustada faktitihedalt ja pläramata. Tõeotsing kohtub tulevikuga, ja Veli on päris kindlasti üks neist autoajakirjanikest, kes meie liigil välja surra ei lase.

Vaata Veli V. lugusid siit

[dropcap]ERIK JA SIIM [/dropcap]Kumbki neist ei kirjuta midagi muud peale tähtsate paberite. Sellepärast tasub need nimed lihtsalt meeles pidada. Kui on vaja väljaandest ametlikumalt rääkida, tuleb üles otsida Erik, kui on vaja välja paista, tuleb Siimuga ühendust võtta. Nii lihtne ongi. Naised küll juhivad Acceleristat, otsad jäävad ikka meestele puhtida.

LINK KÜSITLUSELE ON SIIN. ANNA OMA HÄÄL JA KOMMENTEERI JULGELT!

ACCELERISTA KAASAUTORID

[dropcap]KATARIINA ROOSIPUU [/dropcap]Katariina kirjutab Acceleristale ilmselgelt liiga vähe. Luuleline, põnevaid seoseid loov, terav, tabav, täpne hitimeister, keda me tahaksime toimetuses palju rohkem näha. Kats kirjutab siis, kui tuleb tunne ja enam vaikida ei saa. Selline ta on, uhke Ükssarvik, kes uitab omil teil ja mõnikord on meil õnne teda Acceleristas kohata.

Loe Katariina Paranoia päevaraamatut

[dropcap]MARIA RUUBAS [/dropcap]Sa ei tea kunagi, kus sa Mariat järgmisena kohtad: hämarikus Hiiumaal matkamas, Pärnu vanalinnas pedaalimas, ulgumerel Fääri saarte poole purjetamas või Kalamaja linnakodu trepil. Marias pulbitseb elu ja see purskub ka tema lugudesse. Liiga noor, et ühe koha peal püsida – just sellepärast me Mariat hoiame!

[dropcap]KADI RÜNKLA [/dropcap]Värske tulija, tõlgib kui kulda, on põhjalik ja analüüsiv. Kadile meeldib detailidest tervikpilti kokku laduda. Tänu sellele on meie toimetus rikkam inimese võrra, kes oskab teha põhjendatud parandusettepanekuid ja juhendada meid nende sisseviimisel.

[dropcap]ULNA KRUUS [/dropcap]Toimetuses on inimesi, kes usuvad, et Ulna on tegelikult haldjas. Ta toimetab peaaegu märkamatult, aga see, mida ta teeb, paneb meid ahhetama. Ja kuidagi lihtsalt on nii, et pärast seda, kui Ulna on toimetuses käinud, lendavad kõhus liblikad ja laulurästas flöödib akna taga (detsembris, mõtelge!). Ulna on meie raam ja salajane päevaraamat.

[dropcap]MARIKA JOHANNSON [/dropcap]Marika tõlgib lugusid soome keelest. Ja esindab meid juhtudel, kui on vaja välja näha absoluutselt pidulik, see-eest silmapaistev. Ühe toreda proovisõiduloo kirjutas ta ka, ehk tuleb tulevikus lisa! “Kõige tähtsam on kogu aeg õppida ja oma oskusi lihvida,” ütleb Marika, ja näitab eeskuju.

[dropcap]EIK [/dropcap]Eik on looja, tema laule ja sämplinguid kuuleb Accelerista videode taustal; tema pildid on tihti meie lugude juures ning kui vaja, teeb Eik ka tänamatut näitlejatööd mõnes õppevideos. Rohkem teatakse teda küll Eesti noorema põlvkonna spoken words artistina, aga meie teame Eiki kui loovat ja lehvitavat kolleegi. Salute!

[dropcap]TUUL [/dropcap]Tuul tuleb – nagu nimigi ütleb – siis, kui tuul pöörab. Üheksasel Tuulel on parajasti kooliaeg ja autosid ega rattaid eriti testida ei jõua. Suvel, võib-olla siis mõnel järgmisel suvel… ehk jõuab… enne seda on vaja avada kodukohvik, maalida mandalaid, natuke viiuldada, kanneldada ja klaverit mängida ja kindlasti laulda; jätkata autosõiduõpet, ja sõpradega koos puhata ka! Tuul on tuul. Ta tuleb. Mõnikord. Ja teeb kõiki oma naljakate lugudega väga rõõmsaks.

[dropcap]MARGUS VÄRTON [/dropcap]Margus on alati oodatud meie tsikliosakonda testisõitjaks ja ajakirjanike rallile kaarti lugema. On kohe üks äraütlemata hea kaardilugeja! Loodame, et kevadvete vulin toob Margusele Accelerista jälle meelde ja me saame tema uute lugude üle koos rõõmustada. Lootma peab!

LINK KÜSITLUSELE ON SIIN. ANNA OMA HÄÄL JA KOMMENTEERI JULGELT!
KUIDAS ACCELERISTA EUROOPA REISIL KÄIS (VIDEO: EIK)

Allikas ja meedia: Accelerista, Eik. Kaanepilt: Eik

2 kommentaari

 1. blank

  Valik oli väga-väga raske. Tuli uuesti lood ette võtta ja pea kõik diagonaalis üle vaadata, sest väga hästi kirjutavad Acceleristas ju kõik (muidu ma ju ei loeks neid pidevalt!). Järelikult tuli kasutada välistamise meetodit, ehk võitsid mitte need, kelle lood on kõige meeldivamad (kõik meeldisid!), vaid need, kelle lugudes oli kõige vähem apsakaid või need puudusid üldse.
  Aga parimaid iseloomustasid järgmised omadused:
  1) Nad omavad parimat tunnetust keskmise lugeja rahakotiga. Kõik autoväljaanded kirjutavad nii odavautodest kui luksusautodest – küsimus on nendevahelises balansis. Vahepeal tundus Accelerista olevat enam mitte esimese eesti, vaid lausa überrikkurite sait. Seda ühiskonnagruppi ei tohi mõistagi eirata, kuid ka mitte ületähtsustada (jah, ma mõistan suurepäraselt, et Porschega on mõnusam proovisõitu teha, kui Daciaga 🙂 aga ikkagi…)
  2) Nad ei alahinda lugejat. Nad ei alusta juttu sellest, mitme lapsega perele testitav auto sobib, sest pered ei erine üksnes laste arvu, vaid ka paljude teiste, sageli olulisemate kriteeriumite poolest. Ning lõppude lõpuks ostavad autosid ikka inimesed, mitte pered (ja paljudel polegi peret, kas nemad peavad siis jala käima?).
  3) Nad räägivad asjast. Nad mõistavad, et nende žanr pole novell ega lembeluule, vaid kirjutamine autodest. Selles žanris ei oma lugeja jaoks tähtsust, missugune on loo kirjutaja isiklik suhe testitava liiklusvahendiga. Inimesed on niikuinii erinevad ning lugeja alateadlik soov arvamusliidri (ja seda loo autor lugemise hetkel kahtlemata on) emotsionaalset suhet kopeerida võib anda risti vastupidise tulemuse – sest vajadused, võimalused ja kõik-kõik on erinevad.
  Jõudu ja edu Accelerista töökale kollektiivile – sest teie roll eesti autoajakirjanduses on tähelepanuväärne. Aitäh Sulle, et olemas oled, Accelerista.com!

  • blank

   Aitäh heade sõnade eest! On üks väikene kavalus – see küsitlus laseb IGA PÄEV anda kahele lemmikule hääle anda 😀 Miks selline süsteem, ei tea, aga ära keelata ei saanud, ja nagu näha, pole vajagi! Üldpildi peaks see ühtlasemaks tegema!

KOMMENTEERI SIIN