Reede, 22. november 2024
USA-s elektriauto aku parendamisele keskendunud ettevõtte Recurrent värskest uuringust selgub üllatav tõsiasi, et kehv suusailm mõjub elektriauto aku elueale pigem hästi kui suur kuumus.

Elektriauto on auto nagu ikka, vaid selle jõuallikas on erinev. Pruugitud e-autot soetades tuleks aga pöörata tähelepanu lisaks toimunud avariidele või näiteks veekahjustusele ka selle päritolule. See, kus on elektriautot varasemalt kasutatud on tähtis eelkõige aku tervise seisukohalt. Selgub, et külm on parem kui kuum ning see võiks julgustada Eesti ajalooga pruugitud e-autot ju ostma!? Skandinaavia on selles kontekstis samuti okei.

“Katsejänesteks” valiti Teslad

Reccurenti värske laiapõhjaline uuring, milles testiti USA-s enim levinud elektriautosid – Teslasid – näitab, et külmas ja merelise kliimaga aladel kasutatud autode sõiduulatuse hinded on keskmiselt paremad kui nendel, mida on kasutatud kuumas kliimas.

See tuli eriti selgelt välja Tesla Model Y puhul, kuigi sama järelduse said uurijad ka kõigi teiste mudelite puhul – erinevus on küll vaid mõni protsendipunkt, kuid siiski “põhjaosariikide” kasuks.

  • Sõiduulatuse hinnang on väärtus, mis näitab, kui suurel määral on säilinud esialgne sõiduulatus ehk aku maht – näiteks hinne 90 näitab, et kasutatud sõiduk suudab algsest ühe laadimisega saavutatavast kilometraažist läbida 90%.
  • On oluline märkida, et algse sõiduulatuse määramiseks kasutatakse vaaltusmeetodit mitte EPA andmeid, mis pruugivad olla ebatäpsed. 
  • Kliimavööndid on määratletud USA Energiaministeeriumi poolt ja jagunevad kategooriatesse “niiske kuum”, “kuiv kuum”, “külm”, “väga külm” ja “subarktiline”.
  • Uuringus liideti kuumad ja külmad kliimavööndid, lisaks toodi välja “mereline” kliimavöönd. Neid segati ka omavahel ja saadi “segakliimavööndid”, vastavalt kui sõidukit oli kasutatud eri piirkondades. “Segakliimavööndid” näitasid sõiduulatuse hindades tulemusi kahe teise liitmise vahel. See järeldus kehtib kõigi mudelite ja mudeliaastate kohta, kuid kõige enam on see märgatav Model Y puhul.

Reccurent toob uuringus välja tõsiasja, et Tesladelt andmete kogumine on kõigist elektriautodest senini kõige käepärasem ja lihtsamalt juurdepääsetavam. Tesla süsteemid on aku termilise halduse osas proaktiivsed ehk süsteem kas jahutab või soojendab aku vastavalt oludele ohutule ja aku tervisele optimaalsele temperatuurile – passiivne jahutussüsteem toimib ka juhul kui auto ei ole ühendatud laadijasse.

Kuigi ametlikku kinnitust sellele ei ole, aktiveerib süsteem automaatjahutuse 45°C juures. Sellest järeldati, et Tesla pakub akudele suurepärast ennetavat kaitset kahjulike keskkonnamõjude vastu.

Akud vananevad nagu inimesed

Uurijad võrdlevad akusid inimestega: needki hakkavad vananema algusest peale. Inimene saab oma säilimise heaks üht-teist teha, näiteks toituda tervislikult, treenida ja magada, või kiirendada vananemist suitsetamise, alkoholi tarbimise, liigse päevitamisega.

Sama kehtib ka akude puhul: pideval kuumusel on nende elueale suitsetamisega sarnane mõju. Kuumus võib esile kutsuda soovimatuid keemilisi reaktsioone, mis viivad auto aku enneaegse vananemiseni.

Nn aku vananemisprotsessi käivitumiseks piisab kui õues on püsivalt sooja +30°C ja rohkem. Kui seda teada, on võimalik akusid kaitsta, parkides sõiduki jahedamasse kohta või varju alla ning laadimisel kasutades kõiki ennetavaid aku heaolu lisavaid võtteid näiteks eelistades aeglast laadimist (super)kiirele.

Akutervise riskid külma ilma korral

Kuigi jahedamas kliimas näikse elektriautode sõiduulatus (aku mahutavus) mõne protsendipunkti jagu kauem kestvat, pole ka pakane päris süütu tegelane kui räägime elektriautodest.

Kõige suuremat pahameelt valmistab e-autode kasutajatele ajutise jõudluse langemine külmakraadidega: kui tavatemperatuuril saab autoga sõita x arv kilomeetreid, siis krõbeda miinusega sulab sõiduulatus nagu märg lumi.

Põhjus on lihtne: sama aku, mis annab särtsu sõidule, soojendab nii salongi kui ka ennast töötemperatuurini – energia tuleb samast kohast.

Kuumusele sarnaseid püsivaid kahjustusi aga ei teki, sest miinusel pole elektrokeemilistele reaktsioonidele mõju ja sõiduulatuse kaotus on lühiajaline. Reccurenti uuringu koostajad võrdlevad külmakraadide mõju auto akule nohuga inimesel: kinnise ja tatise ninaga kolme kilomeetri jooksmine on vaev ja vastik, kuid et nohu ju läheb umbes nädalaga üle, on mõne aja pärast staadioniringi läbisörkimine taas võimalik.

Soovitused kasutatud (Tesla) e-auto ostjatele

Auto kasutusajalugu on oluline ning seda tuleb jälgida ka elektriautot müües ja ostes. Garantiitööd, “kõksud”, laadimise iseloom (aeglase-kiire laadimise osakaal), milleks on autot kasutatud, läbisõit, kahjustused, aga ka see, kus autoga peamiselt on sõidetud, annavad pildi ette nii sõiduki kui ka selle aku olukorrast.

Recurrent uuris küll vaid Teslade hingeelu, kuid tänapäevased uued elektriautod on üldjuhul seadistatud nii, et nende kasutusajalugu ei peaks saladuseks jääma.

Müüjatele soovitus: suhtuge oma särtsakasse kaaslasesse kui heasse sõpra, hoidke ja hooldage seda, siis ei ole ka suuremat muret järelturul auto müümisega. Ostjad aga vaadake lisaks nähtavale mahuprotsendile auto eelnevat ajalugu, et olla kindel, aku kestab.

Kaanepildi autor Vladimir Niinimäki

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.