Huawei esitles eelmisel nädalal Berliinis oma uut nutiseadmete perekonda, sealhulgas nutikellade lipulaeva Watch 5. Panin käed külge – õigemini panin selle käe külge. Mis on uut?
Sellest, mida nutikellaga tänapäeval teha saab, pole vast eraldi mõtet rääkida. Helistada, sõnumeid saata, sporti ja toitumist logida, und ja tervist hinnata, orienteeruda, mänge mängida, kalendrit pidada… Mida iganes, mis pähe tuleb! Paljude jaoks on nutikell lahutamatu osa igapäevaelust.
Mida uut toob Huawei Watch 5? Kas uuendused õigustavad vanema mudeli välja vahetamist?
Versioonid ja materjalid
Watch 5 on saadaval kahes suuruses – 42 ja 46 mm läbimõõduga. Lisaks suurusele eristab neid materjalivalik ning aku kestvus – sellest hiljem pikemalt. Minu käele sattus suurem ja kauakestvam versioon.
Kella disain on Huawei sõnul kantud nähtamatust piirist Maa atmosfääri ja kosmose vahel. Seekord on loobutud tüüpilisest meeste ja naiste versioonist, selle asemel saab igaüks endale sobiva kella valida suuruse, materjali ja 8 värvivariandi hulgast.
Kella kere valmistamiseks kasutatakse kolme materjali – titaani ning 904L ja 316L terasesulamit. Titaanist korpusega saab ainult suurema läbimõõduga kella, olenemata versioonist on ekraan kaetud safiirklaasiga.
LTPO 2.0 tehnoloogiaga ekraani ja korpuse suhe on 82,5% ning ekraani maksimaalne eredus 3000 nitti (taskulambi režiim on pimedas toas päris efektiivne!).
Uued tervisefunktsioonid
Minu jaoks kõige ägedam lisa on X-Tap kella paremal küljel – see on terviseabiline, mis koondab kolm andurit: surve, ECG elektrood ning PPG. Maakeeli – see mõõdab suurt hulka olulisi tervisenäitajaid ning koostab kiirelt ka vastava kokkuvõtte.
8-osaline tervisekontroll võtab kokku vaid minuti. Istu mugavalt, veendu, et südamerütm on “tavarežiimis” ehk trennist vms tegevusest mõjutamata, pane sõrm X-Tapile ja jälgi juhiseid.
Minut on jagatud kolmeks eraldi testiks, mille järel saad teada oma keskmise südame löögisageduse, löökide ajalise varieeruvuse (HRV), vere hapnikusisalduse, nahatemperatuuri, stressitaseme, võimaliku arterite jäikuse riski ning hinnangu kopsude tervisele (kui teed kaasa ka kella mikrofoni köhimise testi). Lisaks tõlgendab tarkvara saadud andmeid ning annab koostatud terviseraportis märku, kui millelegi tähelepanu pöörama peaks.
Ainuüksi see suutlikkus on minu jaoks nutikellade maailmas mängumuutja – teada ju on, et Eesti mees ei lähe enne tervisekontrolli, kui midagi küljest kukkunud on. Seega jäävad ka erinevad riskid kaardistamata. Aga minut väikseks ülevaateks? Selle ju ikka leiab?
Vere hapnikusisalduse (SpO2) mõõtmine võtab vähem kui 10 sekundit ning lisaks terviseriskide hindamisele saavad sellest kasu lõigata ka sportlikud inimesed. Taastumise logimine füüsilise koormuse järgselt? SpO2 muutused sukeldudes, ronides või matkates? Pikemas perspektiivis on võimalik kaardistada, kuidas keha aktiivse eluviisiga kohaneb.
Ja kui Su tervis on Sulle oluline, saad seadistada erinevad teavitused ja meeldetuletused. Soovitus aeg-ajalt püsti tõusta ja liigutada on automaatne, küll aga saab juurde panna näiteks X-Tapi tervisekontrolli tegemise meeldetuletuse. Või hoopis märguanded, kui mõni tervisenäitaja tavapärasest erineb, ning näpunäited selle korda tegemiseks.
Uni ja trenn
Kuigi une kaardistamine ning trenni logimine ei ole nutikellade maailmas mingid uudised, on Watch 5 kahtlemata eelkäijatest nutikam ning mugavam kasutada.
Eelnevalt nutikellasid testides olen pahaks pannud, et voodisse minnes ja unerežiimi aktiveerides märgib kell tihtipeale selle hetke ka une alguseks – kuigi see kohe kindlasti nii ei ole. Ja kas kella saab nutikaks pidada, kui ta ei välju unerežiimist automaatselt, kui püsti tõused ja ringi liikuma hakkad?
Watch 5 on selle koha pealt edasiminek – ilma ühtegi seadistust näppimata on unelogisid vaadates selge, et ta saab aru, millal päriselt suikusid, ning kui unustad hommikut alustades unerežiimi maha võtta, küsib viisakalt, kas on aeg seda teha.
Ka trennis on olukord lihtne – vajutus X-Tapi all oleval nupul toob ette erinevate treeningute menüü. Vali asi, mida teed, ja harjutust alga! Ning kui soovid erinevaid terviseparameetreid logida päris harjutuse, aga mitte pausi ajal (näiteks jõusaalis), siis vajutus krooni nupul võimaldab treeningu pausile panna.
Ja kui trenni lõpetad, pakub kell automaatselt võimaluse ka südamerütmi taastumist logida. Kui seda teed, ilmub tulemus automaatselt trenniraportisse. Taas üks hea parameeter, mida pikas perspektiivis jälgida ja arenguid näha. Mugav!
Uued mugavused
Huvitav, ent pisut harjumist vajav on värskelt lisatud käeliigutuste ära tundmine – Watch 5 suudab aru saada erinevatest lihaste ja kõõluste liikumistest randme ümber ning neid kella kasutades tõlgendada.
Kui nimetissõrme ja pöialt kaks korda kiirelt kokku vajutad, toimib see kui “OK”, kui aga pöidlaga nimetissõrme külge hõõrud, saab sellega erinevate valikute vahel “libistada”.
Praktiline näide – kui ekraanile tekib mingi valik, näiteks heliseb äratus, võid ilma kella või telefoni näppimata sõrmeliigutustega valida, kas soovid selle kinni panna või pisut edasi põõnata. Sissetulev telefonikõne? Muusikapala vahetus? Telefoni kaamera kaugjuhtimine grupipildi tegemiseks? Kui ära harjud, on kasutusviise kamaluga.
Aku kestvus
Suurema läbimõõduga kellale lubatakse tavakasutuses 4,5, väiksemale 3 päeva. Seda saab aku kestvust tõstvat režiimi rakendades kasvatada vastavalt 7-11 ja 5-7 päevani sõltuvalt kasutusaktiivsusest.
Isegi AOD ehk ekraan-pidevalt-sees kasutuses peaks aku vastu pidama vastavalt 3 ja 2 päeva suure ja väiksema kella puhul. Isegi praktiliselt kõige intensiivsema võimaliku kasutuse korral on see kõvasti rohkem kui mitmetel konkurentidel.
Mina AOD režiimi ei kasutanud, kuid muus osas ei koonerdanud – ekraan aktiveerus iga kord, kui randme horisontaalseks tõstsin. Kasutasin kella trenni tehes, lugesin sealt sõnumeid, tegin ülepäeviti tervisekontrolli… Ja säärase kasutuse juures kulus mul päeva kohta 15-20% akut. Ja seda ilma kestvama aku režiimi kasutamata!
Seega julgen väita, et Huawei on kella kestvuse osas isegi suutlikkust alahinnanud, et pettumust vältida. Kui vaid autotootjad oma elektrikatega sama teeksid…
Hinnad ja kokkuvõte
Ma olen paljudelt kuulnud, et neid ajab “nutindus” hulluks. Ei, mitte seadmete hulk, vaid nende tihe laadimine. Aktiivse eluviisiga inimesed tirivad probleemi lahendamiseks kaasas akupankasid, ja ka neid peab millalgi laadima.
Selliste inimeste jaoks on Watch 5 aku kestvus kindlasti boonuseks. Ma võin ta pea nädalaks unustada, ja kõik on kenasti – ta ei ole üks neist seadmetest, mille peaks kindlasti päeva lõpuks laadija otsa suskama.
Ja tervisenäitajad – ma tõesti loodan, et inimesed hakkavad seda võimekust sihtotstarbeliselt kasutama. Enam mugavamat viisi oma terviseriskide kaardistamiseks ma ette kujutada ei oska.
Watch 5 soovituslikud müügihinnad jäävad vahemikku 449-649 €, kallimad on üldiselt kas titaanist korpuse või kompaktsemate mõõtmetega ning metallist või nahast rihmadega versioonid.
Minu jaoks tundub parim väärtuspakkumine 449-eurone 316L terasest korpusega 46 mm korpuse ja fluoroelastomeerrihmaga variant. Soliidne must kõikide boonustega – jah, palun!
Fotod: Veli V. Rajasaar, Maarja Vau