31. jaanuaril toimub Eestis taas digikoristuspäev, mis kutsub kontorirahvast, ettevõtteid ja kõiki arvuti- ja nutiseadmete kasutajaid oma IT-süsteeme ja töövahendeid üle vaatama ja digiprügist vabastama.
Digikoristuspäev on Telia algatatud kampaania, mille eesmärk on eri seadmetest kustutada mittevajalik info, vaadata üle IT-süsteemid ning visata minema kõik tarbetu, aja jooksul digiprügiks ja müraks muutunud jura.
Digitaalsele koristuspäevale saab end osalejaks märkida veebilehel https://koristuspaev.digitark.ee/. Seal saab anda ka märku, millises mahus digiprügi kustutada on plaanis.
Selleaastasel digikoristuspäeval osalevad tuntud ettevõtted, organisatsioonid ja asutused nagu Maailmakoristuspäev, Eesti Energia, Statistikaamet, Päästeamet, Maanteeamet, Tartu Ülikool, TalTech, SEB, Elektrilevi jpt.
Digitaalsel koristuspäeval on reaalne kasu, sest tarbetu info kustutamine vabastab alvestusruumi, muudab seadmed kiiremaks ning hoiab selle tulemusena kokku väärtuslikku aega.
Teisalt aitab kasutuna seisva digisisu kustutamine vähendada otseselt CO2-jalajälge. On välja arvutatud, et iga päev kulub miljardite rämpskirjade kohaletoimetamiseks sama suur hulk energiat, kui 2M ameerika kodul ning see toodab sama palju kasvuhoonegaase kui 3 miljonit autot.
Kust digikoristuseks aega võtta? Näiteks Telia töötajad saavad 31. jaanuaril pühendada endale sobiva osa tööpäevast oma arvutites ja telefonides olevate failide, e-kirjade ja kontaktide korrastamiseks.
Esimene üle-eestiline digikoristuspäev toimus 2019. aasta jaanuaris, mil ettevõtmise käigus kustutati hinnanguliselt ühe petabaidi ehk miljon gigabaidi ulatuses digitaalset prügi.
Lifewire.com artikli kohaselt on see hinnanguliselt 1,5 miljoni CD-plaadi jagu digitaalset infot. Umbes sama maht, mis kuluks igapäevaselt enam kui 4000 digitaalse foto salvestamiseks terve inimese eluaja jooksul.
Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.
Kaanepilt: Unsplash/Marvin Meyer