Teisipäev, 10. detsember 2024
Pärgviiruse pandeemia sunnib elu ümber korraldama: vajalikud esmatarbekaubad ja toit tuleks eelistatult osta kodust väljumata. Jagame paar kuulikindlat nippi, kuidas e-poodidest ostelda ja võimalusel eelistada omamaiseid tootjaid või ettevõtteid. 

Selleks, et e-poodidest suhteliselt muretult ostelda, on vaja teada mõnda põhitõde. Olulisemad neist seonduvad isiku turvalisusega, seejärel tarneaegadega (mis pandeemia ajal on tavapärasest pikemad) ja mõistlike valikutega.

Eesti e-poodidest ostes saab hakkama ka krediitkaartita, rahvusvahelised e-poed seda siiski nõuavad. Valikus on ka Paypal ja muud maksevõimalused, mis tuleb siduda krediitkaardiga. Osas netikauplustes tuleb end identifitseerida ja selleks sobivad nii ID-kaart, Smart ID kui ka Mobiil ID, samuti saab siseneda oma netipanga kaudu. 

Ka Eestis on osal netipoodidel olemas oma mobiilirakendused, seega ei ole alati vaja istuda ostu sooritamiseks arvuti ette. Mobiilirakenduste kasutamist ei peaks pelgama, need on sama turvalised kui brauseris avanev ostukeskkond ja tihtipeale isegi mugavamad. 

Veel kaks tähelepanekut: kui juhtub, et netikeskkond ei reageeri (ei saada konto loomisel aktiveerimiseks e-maili vms) on mõistlik firmaga otse ühendust võtta. Täna näiteks sain just nii kiirelt tellitud vajalikud desinfitseerimisvahendid. Kui oleksin jäänud e-poele lootma, ootaksin siiani oma käteseepi.

Kui aga mõnes e-poes hakatakse küsima liiga detailselt isikuandmeid, tasub igasugune suhtlus kohe lõpetada. Pole teiste asi, mitu last või mis värvi juuksed mul on. Autentimine on täiesti piisav vajaliku info edastamiseks.

Toidu- ja esmatarbekaubad e-poest

Barboras saab konto teha Aitäh! kaardi numbriga, sisestada tuleb oma kontaktandmed ja aadress(id). Vastavalt, kuhu parasjagu kaup tellida tahetakse. Mina olen kasutanud võimalust tellida kaup otse emale koju. 

Coop ja Selver nõuavad identimist, Selveriga mul kojutellmise kogemus puudub kuna millal ma ka ei vaataks, olgu ööl või varahommikul, ma vabadele aegadele pihta ei saa. Pole ka aegu, et ise ükskõik millisesse kauplusse kraamile järgi minna. Lisaks tasuta kojutoimetamise ostulimiit, mis võrreldes Barbora ja Coop’iga on kõrgem, 99 eurot.

Coopi olen kasutanud paaril korral, peamiselt seetõttu, et neil on artikleid, mida Barborast ei leia. Samas kui võrrelda põhitoiduainete hindu, võidan Barboraga. Viimasel ajal pole mul kCoopis õnnestunud ka vabu kulleriaegu saada.

Prisma poed on Tallinnas 24h lahti ning nende kojutoomise teenust pole ma proovinud, sest võin kasvõi öösel minna poodi kui häda käes. Aga tean inimesi, kes ütlevad, et teenus on okei. Rimi kojukannet ei tee (seni). 

Barbora puhul tuleb praegu arvestada, et toit jõuab koju mõne päeva pärast. Mul on nädala menüü ette tehtud enam-vähem ja tellimisnimekiri valmis.

Polegi muud kui südaööni üleval istuda, et tellimus vormistada: 00:00 avanevad uue päeva aknad. 4 päeva ootust on just piisav, et ostunimekirja täiendada ja saada pihta ka neile toodetele, mis ajutiselt otsa saavad. Banaanid ja värske liha on kaks peamist jahtimise objekti olnud. Olen Barboraga harjunud, teenindus on laitmatu, arveldus sujuv.

Kõigi meie e-toidupoodidel on üks häda ja viletsus: nad teenidavad linlasi. Peaasjalikult tallinlasi. Kriisiajal on tuntavalt vähendatud ka linnalähedase piirkonna teenindamist, mistap lasen ema toidukoti tuua oma koju Tallinnas ja toimetan selle ise temani. Lootust on, et me praegusest kriisist õpime ning edaspidi kullerdatakse esmatarbekaupu ka maale.

Kontoris on vaja seda ja teist

Meil on kontoris Jura kohvimasin, mis nõuab aeg-ajalt puhastamist ja veefiltri vahetamist. Seni oleme tarvikud ostnud kas esindusest või mõnest elektroonikapoest.

Aga ennäe, natuke sobramist netis ja käes see ongi: maaletoojal ongi olemas e-pood, kust saab kõik vajalikud vidinad mõne päevaga kontorisse tellida. Maksta saab ka arvega, eriti mugav. Pole põhjust, miks edaspidi peaks aega, raha ja keskkonda kulutama (transport!) kuskile kohale minemiseks.

Kontoritarvikud, mälukaardid, isegi arvutid ja telefonid tulevad kas kulleriga või sobivasse pakiautomaati kohale: miks peaks keegi üldse nii väikeste asjade pärast õue astuma?

Vaipade keemiline puhastus – olemas on EasyClean, mis tuleb kohale, korjab su vaibad ja pesud kokku, puhastab ära ja toob tagasi. Umbes nädalaga tuleb arvestada. Pesumasina võib pensile saata, rekvisiite pole enam ise vaja küürida.

Autohooldus: kontaktivabalt võtmed esindusse, ja mõne aja pärast saad korrastatud auto jälle parklast kätte, võtmed jäetakse samuti kontaktivabalt võtmiseks kappi. Kui autot vaja, saab sellegi e-kaubamajast osta

Riided, mööbel, mänguasjad…

Kui natuke otsida, leiab ridamisi eestimaiseid e-poode, kuskaudu tellida omale vajalik kraam otse koju. Minu põhimõte on eelistada esmalt Eesti tootjaid ja kui see ei ole võimalik, siis vähemalt eestimaiseid e-kaubamajasid. 

Olles leidnud sobiva e-poe, teen taustakontrolli: vaatan, kas müüjal on e-usaldusmärgis, ja kontrollin musta nimekirja. Edasi uurin kasutajate tagasisidet ja alles seejärel liigun kaubavaliku detailideni. Näiteks avastasin ühe tootja, kes oma e-poes müüb lahedaid voodiriideid nii, et valmistab need tellimise peale. Viis päeva ja vinge komplekt käes!

Päris palju head kaupa liigub ka Facebooki kogukondades: marju, liha, mune jms saab otse talunikelt. Osal müüjatest on oma e-poed, osa toovad e-maili või telefonitellimuse peale kauba koju. Ja näiteks kodupagarilt saab piduliku tordi tellida kontaktivabalt: kokkulepitud ajal jätab ta koogi näiteks aiapostile. 

Niisiis polegi vist kaupa, mida ei saaks tänapäeval kodust väljumata osta. Kõige rohkem tunnen puudust juuksurist ja hambaarstist, sest kääride ja hambapuuriga pole mul iseseisvalt tõesti midagi tarka peale hakata. #püsikodus on aina tähtsam korralikult läbi teha, sest muidu ei tule ei uut frisuuri ega valgeid proteese. Ei taha metsjeesuseks!

Rahvusvahelistest netikaubamajadest ostmine

Oma Nudie’d ja Dr. Martensid ostan ma nende veebikaubamajadest. Ka Amazonist, nii UK kui Saksamaa omast olen tellinud asju. SportsDirectist loobusin peale kolmandat ebaõnnestunud katset kui sain valed asjad vales suuruses.

SportsDirect on näide hiigelsuurest monstrumist, kus mõnikord juhtub apsakaid. Paraku on piiriülesed petuskeemid e-kaubanduses päris levinud.

Olles mõnd ahvatlevat pakkumist kohanud, uurin tausta niipalju kui võimalik ning väiksemagi kahtluseussi puhul ostu tegemata jätnud. Korra olen raha PayPali kaudu tagasi nõudnud (ja saanud), sest tegu oligi petukaga. Hiinast otse ei ole ma senini midagi tellinud. USAst küll, aga siis oli paras paberimajandus tollimisega. 

Kui tellitud kaup ei saabu

Kuin juhtub, et tellitud kaup jääb tulemata, aga selle eest on makstud ja müüjaga kontakti ei saa, siis tulebki paraku kahtlustada pettust. 

TTJA EL soovitab enne ostu kindlaks teha, kas tegemist on legaalse e-poega. Tutvu lähemalt veebipoe kodulehega ning veendu, et nende kontaktandmed on leitavad ja korrektsed.

Kui lehel on vaid kontaktivorm, siis paraku ei ole ostjal garantiid, et saad kauplejaga kontakti võtta. Kui veebipood ei ole tuttav, tasub kindlasti otsida teiste tarbijate kommentaare ja hinnanguid ning kahtluse korral ostu mitte sooritada.

Kui kaup on tellitud mõnest Euroopa Liidus (sh Norras ja Islandil) asuvast e-poest, ent see pole kohale jõudnud ning müüjaga on võimatu ühendust saada, tasub abi saamiseks pöörduda EL tarbija nõustamiskeskuse poole.

Tegemist on tarbijate piiriüleseid vaidlusi lahendava asutusega, mille teenused on tasuta. Kolmandatest riikidest nagu USA, Hiina, peatselt võibolla ka Suurbritannia kaupa tellides lasub vastutus ostjal, mis tähendab, et müüja taust tuleb hoolega üle vaadata.

Saadetakse tühi või vale pakk

Kui pakki avades selgub, et see on tühi või saadetud on vale, sageli odavam toode, siis tuleks probleem fikseerida nii ruttu kui võimalik. See tähendab, et sa avad paki kohe kui selle kätte saad ja reageerid ka kohe kui midagi on valesti.

Eriti tore kui saad kulleri juuresolekul paki avada ja selle kohe tagastada. Hiljem võib olla väga keeruline tõestada, et sa ei saanud tellitud toodet.

Tellitud toode ei vasta reklaamitule

Piiri taga on hulgaliselt e-poode, mis müüvad tuntud kaubamärke teistest pakkujatest märkimisväärselt odavamalt ja ahvatlus neid osta on suur. Sagedased on olukorrad, mil pakki avades selgub, et toode ei vasta absoluutselt sellele, millena teda reklaamiti.

Kui hind tundub liiga hea, et olla tõsi, tasub igal juhul kahtlustav olla: tõenäoliselt on tegu odava võltsinguga, mis on toodetud kes teab kus ja kelle poolt. Tasuta lõunaid pole olemas. Ära osta.

Tühistatud tellimuse puhul võetakse „käitlustasu“

Ka jälle tüüpiline olukord: pärast tellimuse kinnitamist saadetakse vabandav teade, et toode on otsas. Raha kantakse küll tellijale tagasi, kuid sellest arvutatakse maha ja jäetakse endale näiteks 1-dollariline teenustasu.

„Käitlustasu“ näol on tegemist võrdlemiselt väikese summaga ja enamasti selle pärast kaebust ei esitata. Petturid aga selle peale lähevadki. Teavitada tuleks juhtumist Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametit.

Eri turgudele eri hind

Diskrimineerimine ostukoha alusel (oleksid Saksamaal, saaksid sama kauba odavamalt, ja jutt ei käi postitasudest) on ebaaus kauplemisvõte ja Euroopa Liidus keelatud.

Kui märkad eri hinnaga müümist mõnes veebipoes, informeeri sellest Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametit või EL tarbija nõustamiskeskust.

Tänan nõuannete eest: Heldin Malmet, TTJA EL tarbija nõustamiskeskuse jurist

Loe siit, kuidas andmed netist eemaldada

Kaanepilt: Unsplash

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.