Laupäev, 27. juuli 2024
Hea monitor on arvutimängude juures äärmiselt oluline komponent ning seetõttu olen alati rõõmuga nõus uusi ekraane testima. Viimane suurepärane kogemus pärineb monitorilt Philips Evnia 34M2C7600MV, mis paistab silma oma suuruse, kuju ja ilusate kontrastsete värvide poolest.

Minu testimine ei piirdunud ainult arvutimängudega, vaid kasutasin seda monitori ka koolitööde tegemisel. Boonusena kirjutan loo teises pooles ka Philipsi kõrvaklappidest TAG5106.

Monitor saabus hiiglaslikus pakendis, sest originaalpakendile oli ümber tehtud tugevdav mitmekihilisest papist ümbris. Andis ikka harutada! Lisaks monitorile oli kaasas monitorijalg, juhtmed, manuaal ning Vesa adapter, mida proovisin kasutada, kuid kahjuks sai mu Vesa jalg selle peale šoki ja murdus üldse ära.

Evnia 34M2C7600MV

Õnneks ei pidanud ma end sellest heidutada laskma, sest Evnial on endal suurepärane metallist jalg, millel saab monitori üles-alla liigutada, kallutada ja keerata. Minule küll miskipärast tundus, et lauda liigutades kippus monitor kaasa noogutama ning see veidi häiris. Ju ma ise tõmban end istudes laua servast haarates liiga jõuliselt koos tooliga lauale lähemale, mis pani monitori kõikuma.

Lisan veel, et monitori ja jalga oli imelihtne kokku panna – nii nagu enamvähem standardiks on kujunenud. Vaja pole ühtegi tööriista, lihtsalt keerad jalapõhja ja varre kokku ja ongi olemas. Monitor ise läheb jala külge kiirkinnitusega, mis on kokkupanemiseks väga mugav, kuid laialivõtmisel võib olla probleem, et näpp ei mahu klõpsu piisavalt alla lükkama. Mina kasutasin abivahendina pastapliiatsit ja see toimis ideaalselt. See on alati pluss, kui monitor ja jalg omavahel niimoodi tugevalt kinnituvad.

Monitori pakist välja võttes oli tegelikult mu esimeseks mõtteks osta mõned AAA-mängud ja proovida kindlasti sellel ka võidusõidumänge koos rooliga, kuna laiad kuvarid on eriti mõnusad just kihutamis- või simulaatormängude jaoks. Paraku seekord roolini ei jõudnud – endal mul seda pole ja parasjagu ei sattunud üheltki sõbralt ka laenama.

Evnia 34M2C7600MV

Mängisin põhiliselt kolme mängu: Cyberpunk 2077, Rainbow Six Siege ja Rise of The Tomb Raider. Ja vahepealsel ajal kasutasin sama monitori ka koolitöödeks ning 3D-printerile mudelite modelleerimiseks. Väga efektiivne monitor, sest seal oli eri programmide, tabelite ja brauseri kõrvuti lahti hoidmiseks mõnusalt ruumi. Eriti mugav oligi see, et avad mitu programmi korraga ühel ekraanil, aga tunne on, nagu kasutaks mitut monitori.

Enamasti aga tegelesin muidugi mängimisega ning suisa armusin Evniasse! Esiteks andis suur, 34-tolline piklik ekraan palju juurde mängumugavusele ning 165 Hz ei hoidnud mind just eriti tagasi. Värvid olid tõesti selged, ilusad ning kontrast hea. Mulle meeldis ka, et ekraani sai keerata mõnusalt heledaks – vahepeal muidugi keerasin heledust ka maha, kuidas täpselt mingil hetkel toas muu valgus kokku sobis.

Evnia

Monitoril on terve hunnik häid ühendusi – DisplayPort 1.4 , 2x HDMI 2.1, USB Type-C koos 90W laadimisega. Toetab mitmeid ekraanijagamissätteid ehk kui ühendad ekraani taha mitu arvutit, siis näed kohe pilt-pildis ehk PiP (Picture in Picture), mis täpselt monitorile sappa on pandud ja on võimalus neid ka korraga vaadata. Näiteks kui sülearvuti ja lauaarvuti on mõlemad ühendatud, võid jagada ühe programmi suurelt üle ekraani ning teise vaate muuta pisikeseks ruuduks ühte nurka.

Isiklikuks lemmikuks sai aga PbP (Picture by Picture) ekraanijagamine, mida kasutasin tihti, sest sageli oligi vaja kahte arvutit. PbP tähendab siis, et kahe arvuti pildid on ekraanil kõrvuti ja ekraan on jagatud nende vahel pooleks. Kuna tegemist on 21:9 kuvasuhtega monitoriga, polnud see üldse kehv lahendus. PbP-d saab väga mugavalt kasutada, kuna ekraani suurus on enamike rakenduste ja programmide jaoks piisav. Mängimiseks muidugi pole selline kuvasuhe üldse mugav, kuna kes ikka tahaks mängida poolel ekraanil ja imelikus formaadis?

Samuti tulid monitoriga kaasa kõik vajalikud juhtmed nagu HDMI, DisplayPort, USB, USB-C ning muidugi toitekaabel. USB hub on Evnial sisseehitatud, nagu kesk- ja kõrgklassi monitoridel tavaks saanud. USB-pesas oli koguni neli USB-ühendust, millest suisa kaks kiirlaadimisega.

Kokkuvõttes võin öelda, et kõige enam hämmastas mind ikkagi Envia monitori suurepärane heledus (720 nitti ehk cd/m²). Ekraanil olevad värvid on tänu heledusele väga erksad ja ilusad. See on kõige parem HDR monitor, mida siiani kasutanud olen, kuna heledust on reaalselt piisavalt.

Andmed:
  • Monitori suurus: 34″ diagonaal, kuvasuhe 21:9
  • Resolutsioon: 3440×1440
  • Värskendussagedus: 165 Hz
  • Reageerimisaeg: 2.5 ms
  • Heledus: 720 cd/m²
Philips TAG5106 mänguri kõrvaklapid

Koos Evnia monitoriga olid pakis ka Philips TAG5106 mänguri kõrvaklapid. Tegemist on juhtmevabade klappidega, mis toimivad nii 2,4 G sagedusel kui ka sinihambaga. Samuti saab klappe ühendada juhtmega. Neil on suhteliselt vähe bassi, ent kuna need on mõeldud mängimiseks, on klappide üldine ruumiline heli parem kui minu HyperX Alphadel. Kõrgsagedused on väga mõnusad ja rikkalikud, see ei tee kõrvadele valu, aga annab mängudes väga selgelt ja hästi edasi vajaliku informatsiooni näiteks vastaste paiknemise osas.

Philips TAG5106BK

Kõrvaklappidel on laadimiseks USB-C, aga mind häiris, et klappe ei saanud laadimise ajal kasutada. Samas on aku eluiga suhteliselt hea: kui LED-id olid väljas, kasutasin klappe laadimata 35-40 tundi. Miks on kõrvaklappidel LED-id? Ma ei oska öelda – neil pole eriti mingit mõtet, samas aga näevad need värviribad ehk eemalt vaadates lahedad välja? Mulle selline lisavalgus peale ei läinud ning lülitasin need välja. Nagu öeldud – nii hoiab ka akut.

Minu jaoks on neil klappidel pehmendust vähe, aga eks see ole kinni peakujus ja harjumustes. Sõber, kes külla tulles mängida proovis, kiitis Philipsi klappe väga ning ütles, et tema jaoks on need nii mugavuse kui heli poolest ideaalsed mänguri kõrvaklapid.

Fotod: Philips/Evnia

KOMMENTEERI SIIN