Teisipäev, 16. juuli 2024
Autotootja Ford ja Hiina suurim netikaubamaja Alibaba lõid hiljaaegu käed, et alustada autode internetimüüki. Nüüd on Hiinas püsti pandud esimene autoautomaat, kust iga soovija võib nuhvli abil broneerida omale meeldiva testisõiduauto.

Y ja Z generatsioon eelistavad silmast-silma suhtlusele teksti- ja pildisõnumeid ning veedavad nutiseadmes kaugelt rohkem aega kui sõprade seltsis. Ford ja Alibaba on biiti tabanud ning kõnetavad “lumehelbekesi” neile arusaadavas keeles, läbi nutirakenduse ja autoautomaadi.

Enam ei pea auto ostmisega tegelemiseks pöörduma kõigepealt müügiosakonna poole. Piisab kui vedada oma telfasse Fordi rakendus ning sealt järele vaadata, milliseid testiautosid parasjagu kodu lähedal pakutakse, broneerida sobivaim ja loovida testisõidule.

ESIMENE AUTOAUTOMAAT NUTIKAS KOHAS

Hiinas on Alibabal vaat’ et ülivõimas turupositsioon ning Fordil on sellise koostööpartneriga lihtne välja töötada uudseid, noori kõnetavaid lahendusi. Uus müügikanal tõotab olla edukas, seda on näidanud esimesed katsetused uudse autoautomaadiga.

Esimene omalaadne, 42 testautot mahutav autoautomaat on püsti pandud Guangzhou Baiyni piirkonda. Sealt mitte väga kaugele jääb rahvusvaheline lennujaam, nooblid hotellid ning eliitelurajoonid. See aga tähendab, et uudset autoautomaati tullakse vaatama kaugemaltki ning Fordi pakutav Super Test Drive – teenus võib leida järgijaid.

TEE ENDEL JA VÕTA AUTO

Automaadi tööpõhimõte on lihte: vaja pole muud, kui rakenduse kaudu leida sobiv auto, broneerida sobiv aeg, teha endel ning minna automaadi veerde. Seal, tõsi, seisab teenindaja, kes ulatab (ja pärast võtab tagasi) testauto võtmed. Ent temaga pole vaja laskuda tehnilistesse üksikasjadesse.

Väikeses eesruumis tuleb seista nägupidi automaadi ette, lasta saadetud endli põhjal masinal veenduda, et just sina oled see, kes soovis täna kuldpruuni Ford Edge linnamaasturit proovida, lehvitada natuke jüaane tagatise jaoks, ning liftisüsteem liigubki surinal üles-alla, et soovitud sõiduk testija jalge ette laotada.

OSTU VORMISTAMINE

Autoautomaadist võetud sõidukiga võib ringi sõita koguni kolm päeva! Ford on seisukohal, et mida põhjalikumalt potentsiaalne klient autoga tutvuda saab, seda tõenäolisemalt vormistab ta ostu.

Muuseas ka Eesti autoajakirjanikud saavad parimal juhul proovisõiduautoga kolm päeva ringi vurada, neilt oodatakse selle aja peale asjatundlikku arvustust.

Autoautomaati sõidukit tagastades on kliendil kaks valikut: kas vormistada ostutehing ja saada sealjuures väike tagatisraha tagasi või valida uus auto testimiseks, ja teha kogu protsess veelkordselt läbi. Raha jääb sel juhul Fordi kaukasse.

VAENE ÄRA TULE!

On veel üks võimalus – leppida kokku aeg lähimas müügisalongis ning küsida auto kohta lisa. Seda võimalust kasutavad siiski vähesed, rohkem on neid, kes võtavad kolmeks päevaks tutika auto ja sõidavad sellega ringi.

Selleks, et autoautomaati ei kuritarvitataks, on Ford muutnud tagatisraha nõuet ning arvestab selle vastavalt tulevase ostja sissetulekutele ja maksevõimele. Mida vaesem oled, seda suurema tagatisraha maksma pead. Elu ongi ebaõiglane.

KASULIK IDEE

Autoautomaadi ideed võiks edukalt rakendada ka muudes eluvaldkondades, ennekõike autorentide puhul. Kuna juba praegu kasutavad kavalpead kolmepäevast testisõitu kui odavat renditeenust, võiks sarnased automaadid üles panna kõikjale rendifirmadesse.

Autoautomaat võiks välja aidata ka sel juhul kui on vaja autoga hooldusse sõita – annad oma auto ära, võtad automaadist teise auto asemele. Ka “pargi ja sõida” versioonis kannataks mõelda uue masina installeerimisele.

Ford on astunud igal juhul julge sammu, aga selle autotootja puhul tundub see üha enam uue normaalsuse kui millegi üle mõistuse uuenduslikuna. Arvestades lubadust, investeerida lähiajal ürgsuuri summasid isejuhtivate tehnoloogiate arendamisse ja uute sihtrühmade kaasamisse, ongi kõik liigutused igati loogilised.

Paralleelselt autoautomaadiga katsetab Ford iseparkimissüsteeme ning harjutab noori autodega mobiilivabalt sõitma. Tulevik tundub helgemast helge. Ootame huviga esimese autoautomaadi tulekut Euroopasse.

Allikas ja meedia: Ford

KOMMENTEERI SIIN