Neljapäev, 7. november 2024
11. august oli see päev, mil Samsung laskis langeda eesriide oma järjekordseltelt uudistoodetelt. Margus Värton käis värskeid vidinaid lähemalt vaatamas ja kirjutab nüüd, mida nägi ning mida ta sellest kõigest arvab.

This slideshow requires JavaScript.

Kui nüüd päris aus olla, näitas Samsung ajakirjanikele oma moodsaid vidinaid rohkem kui nädal enne seda kui need avalikuks said.

Saladus, embargo, allkirjad, vastutus ning kõik need muud asjad – see pressitöö tüütum ja ebameeldivam pool. Tüütu just seetõttu, et Korea hiiglase PR lekkis kui katkine sõel ning ilmavõrk teadis Suurt Saladust detailideni pikalt ette. Ju oli seegi lekkimine täpselt planeeritud nagu ka mäng embargo ja muuga.

Kuid embargo-allkirja andmine tähendas meie jaoks, et me ei saanud kirjutada sellest, mida kõik huvilised juba ammu teadsid; ja see ei ole liiga tore!

Sestap ei olegi meil suurt uudist tuututada – sest uudist ju ei ole ammugi. See-eest on aga selle justkui-uudise taga nii mõnigi muu suundumus, mis ehk tähelepanu väärt. Nendest räägimegi.

Mis siis on see Suur Saladus, mida maailm senini teada ei tohtinud?

Ilmavalgust on näinud 2 järjekordset nutelefoni, üks kuni kaks kella ja ühed kõrvaklapid. Telefonide nimeks on Galaxy Z Flip3 5G ja Galaxy Z Fold3 5G, kella(de)l Galaxy Watch 4 ja kõrvaklappide nimeks Galaxy Buds2.

Vennad Flip ja Fold

Räägime telefonijutu esimesena ära. Kes Samsungi tootereaga vähegi kursis, teab kindlasti, et Flip ja Fold on painduva ekraaniga telefonid.

Painduv ekraan oli see püss, mis kord välja tulles pidi Samsungi arvates nutitelefonide maailma suure pauguga täitsa teistsuguseks tegema. Ei teinud, ja päris mitmel põhjusel.

Esiteks oli ekraan ise esiotsa toores, teiseks oli tarkvaraline tugi sellele just selline nagu ta oli ja kolmandaks oli hinnalipik ülespoole optimistlik ning neljandaks oli telefonidel enestel puudu päris mitu omadust, mida kliendid Samsungi tipp-mudelitelt on harjunud ootama.

Sellest nimekirjast ei maksa end ehmatada lasta – vigade parandus on tehtud ja see on põhjalik. Uustulnukad on tväidetavalt kergemad, kiiremad, nutikamad ja vastupidavamad.

Kui nutikuse üle otsustab vaid aeg ja oma kätega järgiproovimine, siis vastupidavuse osas on korealased asja põhjalikult ette võtnud: painduvale ekraanile lubatakse 200 000 painutust ning aparaadid ise on koguni IPX8 klassi veekindlusega.

Nii Flip3 kui Fold3 kasutavad Qualcomm Snapdragon 888 kiibistikku, mis tagab, et kiirusega peaksid asjad kah hästi olema. Ekraanidki on mõistagi kiired, 120-hertsised ja kaetud Gorilla Glassi kõige värskema ning kangema versiooniga.

Seega tuleb möönda, et tipphinnaga telefoni omadused on jäiga ekraaniga Galaxy S-seeriale järele jõudnud, ja sellele oskan ma ainult takka kiita.

Ning kui jutt juba hinnale läks, siis needki on tublisti mõistlikumaks läinud: julgen jõulukampaaniatel ennustada julgelt kolmekohaliste hinnanumbritega painduvate ekraanidega telefone.

Kõige põnevama nüansi aga poetas Samsungi esindaja kusagil esitluse sees: nimelt on Samsung lahkesti oma kõige moodsamat painduvat ekraanitehnoloogiat ka teiste tootjatega valmis jagama.

Kui volditavad telefonid tõesti hoo sisse peaksid saama, siis just siin ja praegu on selle lennu alguspunkt. Meie toimetus mõtleb selleks ajaks parasjagu sobivat sõna välja, sest “volditav telefon” on kohmakas. “Voldik” või “volli” või hoopis “vohvel” (kokku said sõnad “nuhvel” ja “volditav”)?

Fold3 on pälvinud tootja poolehoiu

Kui nüüd Flip3 ja Fold3 telefonidele ükshaaval otsa vaadata, siis on selge, et jõulisemalt on panustatud Fold3 arendusse.

Fold3 on siis see telefon, mis keskelt pikuti pooleks käib ning ekraani poole suuremaks teeb. Õige kah: 1900€ hinnaga telefon peabki olema tippude tipp ning kehastama kõike, mida Samsung oskab.

Selleks tuleb telefoni panna midagi täitsa uut ning sedapuhku on selleks ekraanialune kaamera. Just, katsuge harjuda tõsiasjaga, et tulevikus te ekraanipoolsel küljel enam kaamerat ei näe, see on telefoniekraani maatriksi taga ning seega silmale nähtamatu.

Teiseks toetab Fold3 S Pen sisestuspliiatsi tegevust, ja on selge, miks: Fold on perekond, mis varem või hiljem (pigem siiski varem) asendab Samsungi Galaxy Note seeria seadmed, mille puhul S Pen on olnud lahutamatu.

Flip3 on telefon, mis meenutab keskelt risti kokku murtud tavatelefoni ning selle puhul on muudatused vähem ilmsed.

Jah, protsessor on uus ja kiire. Jah, veekindluse on ka Flip3 saanud. Jah, ekraan on sellelgi 120-hertsine. Jah, väliskülje ekraan on neli korda endisest suurem.

Sellega aga tehnilisest vaatenurgast uudis ka piirdub – isegi aku on sama suur kui vanal mudelil. Ja ometigi on Flip3 midagi, mida Fold3 ei ole: see on mõistlik hinnanumber.

Väiksem, 128GB sisemäluga mudel on tänasel päeval tellitav hinnaga 1049 eurot. Ehkki see pole  rahvatelefoni hinnanumber (ma olen endiselt arvamusel, et neljakohaline hind tarbeesemel on amoraalne), on see sammuke kättesaadavuse suunas.

Flip3 saab olema esimene painduva ekraaniga telefon, mis tõotab muutuda tõeliselt massiliseks. Tõde näeme jõulumüükidel, kuid kõik eeldused eduks on olemas.

Galaxy Watch 4 nutikell

Telefonid käsitletud, võime hakata rääkima nutikelladest. Õigupoolest eelistab Samsung ise rääkida ühest kahe variandiga kellast, mil nimeks Galaxy Watch 4.

Et väike segadus ei lõpeks, pandi sedapuhku mikserisse kella mudelinimed: Galaxy Watch 4 ilma lisanimeta on ilma pöörleva äärerõngata kell, mida senini tunti Active-versioonina, ja klassikalisema välimusega rõngaga kell on nüüd Galaxy Watch 4 Classic.

Nimi nimeks, oluline on ometigi kella sees. Kui palju saab üht nutikella kahe põlvkonna vahel ümber teha, võib küsida?

Massiivselt. Kapitaalselt. Täielikult. Kõik vastused on õiged ning selleks, et sellest aru saada, peame rändama minevikku.

Kindlasti mäletavad tehnoloogiahuvilised aega, mil Nokia arendas op-süsteemi, mis pidi nende telefonid kõige paremaks tegema.

Selle nimeks oli MeeGo ning sellega läks pahasti, kui Nokia Microsofti kätte sattus. Päris välja MeeGo ometi ei surnud: seda arendasid Tizeni nime all edasi Intel ja Samsung. Pärast kasina eduga eksperimente telefonidega leidis see enesele kodu Samsungi telekates ja nutikellades.

Galaxy Watch 4 tähistab uut sammu Nokia pärandi väljasuremise teel: Samsung kellad on nüüdsest ametlikult Google impeeriumi osa.

Jah, väidetavalt töötab Samsung Tizeni omaduste Google Wear OS-i integreerimise kallal, kuid küünik minus usub, et see on vaid kosmeetiline järeleaitamine – sisuliselt on Tizen kellades surnud.

Minu mätta otsast vaadates on see kama kaks, kuid i-inimesed Püha Hammustatud Õuna Kirikust võivad end ahistatuna tunda, sest Google opsüsteemiga kell iPhone’iga ei ühildu. Sorry!

Ja tegelikult täitsa on, millest puudust tunda, sest Samsung Galaxy Watch 4 on kõige ägedama biomeetriliste sensorite komplektiga kell, mida täna osta saab.

Pulss, vererõhk, kardiogramm, vere hapnikusisaldus, keha koostis – mõõda mida tahad. Lisaks oskab see kell väidetavalt kõige paremini une kvaliteeti hinnata, norskamise detektimiseni välja.

Mida Google Samsungile Androidi monopoli eest lubas, seda ei saa me teada, kuid on selge, et kaks hiiglast on nüüd teineteisele lähemal kui kunagi varem.

Kas maailma suurima mobiilitootja, konkurentsitult suurima mobiilseadmete opsüsteemi tootja ja üksiti suurima andmete kokkukuhjaja ning -müüja ligipääs inimeste terviseandmetele on hea, selle osas on mul kahtusi, kuid ma olengi ses osas ehk pisut paranoik.

Nutikelladena on need aga viimase peal ja uus soodsam hind viib Galaxy´d nelinurksete Apple`i kellade vastu tõsisesse lahingusse. Pikas vaates, muide, Google võidab. Kahjuks, aga see on juba hoopis teise loo teema.

Galaxy Buds 2 kõrvaklapid

Lõpuks peaks natuke rääkima ka uutest juhtmeta kõrvaklappidest nimega Galaxy Buds2. Ehkki nime poolest 2, on need tegelikult kolmandad enesesarnaste hulgas, sest Galaxy Buds`ide järel tulid turule ka Galaxy Buds Pro – nimelised vidinad.

Galaxy Buds2 ei ole revolutsioon, ei, kaugeltki mitte. Küll aga lubavad need teha olulise sammu edasi aktiivse mürasummutuse osas ning see on meie mürarohkes maailmas oluline areng küll.

Ma pole kõrvasiseste klappide suur fänn, hinnata neid ei oska ja üleüldse pean mürasummutavate klappidega avalikus ruumis ringi kõndimist üheks veidraks suitsidaalse käitumise vormiks, kuid päris kindel on, et inimesed saavad neid palju ostma.

Esiteks seetõttu, et klappide hind saab olema täitsa mõistlik, teiseks seetõttu, et Samsung hakkab kõrvaklappe uute telefonidega mõni aeg tasuta kaasa andma ja kolmandaks – need teevad täitsa head häält. Mina jään oma koduses majapidamises siiski AKG K601 juurde, kui tohib.

Ongi kõik. Suur Saladus ei olnudki nii suur saladus, kuid mobiilinduses, kus telefon tundus väga “ära leiutatud” olevat, hakkab ehk midagi taas nihkuma.

Kellanduses toimub see-eest kõvasti. Sellest, kuhu see meid välja viib, saame ehk kirjutada üks teine kord. Mis võtmes, eks seda näitab aeg.

Pildid: Samsung

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.