Esmaspäev, 30. detsember 2024
Mida su uusaastalubadus ütleski – rohkem värskes õhus kõndi või lausa jooksmist oleks hea? Muuseas, juba on aprillikuu, viimane aeg jalad kõhu alt välja kerida. Xiaomi Smart Band 8 on parajalt tagasihoidlik, ent piisavalt funktsionaalne kaaslane. Haarab vajadusel omanikul käest ja veab matka- või jooksurajale. Ikka tervise huvides.

Ja kes ei suuda ka õues e-kirjade teadetest hoiduda või peab olulisi telefonikõnesid vastu võtma, sellele on tark käevõru abiks. Mobiiltelefoni teated jõuavad kellaekraanile ja surisedes kandja närvivõrku imeväel.

Hind? Alla 40 euro. Misasja? Osta või kaks. Lastele igapäevaseks mängimiseks. Või naabrimehele, las liigutab kah ennast.

Ootused: lihtne ja funktsionaalne

Testisin Smart Band 8 kuu aja vältel. Tunnistan kohe ausalt üles, et kasutan varasemat Smart Band 5 versiooni igapäevaselt mitu viimast aastat. Ilma igasuguse sunni või turundushuvita. Lihtsalt kasutangi, sest see nutikell vastab mu ootustele.

Xiaomi Smart Band 8
Vasakul 5, paremal 8

Mind huvitab, kui palju olen päevas liikunud. Jälgin, et liikumisharjumused oluliselt ei muutuks. Koeraomanikuna olen rahul, kui päevas tuleb kokku 12 000 sammu. Aeg-ajalt on vaja ka kellaaega teada.

Tahan ilma nutitelefoni taskust võtmata näha, kes mulle e-kirja saatis ja mis asjus. Mu telefon on enamasti vaikse reziimi peal, linnakeskkonnas ei pruugi põuetaskust helisemine kosta. Seetõttu olen väga rahul, et kell annab surisemisega saabuvast kõnest märku. Näen ka ekraanilt, kes parasjagu helistab, ja saan kõnesid filtreerida. Vahel pakub huvi, milline on ööune kvaliteet. Hommikuti peab kell mind üles ajama. Ja näitama ka, mis ilma tänaseks lubatakse.

Ja ma tahaks teada, kui mu stressitase või pulss liiga kõrgeks läheb. Eks enesetunne ütleb seda ka. Aga tore, kui keegi kõrvalt ka seda meelde tuletab. Passi vaadates olen märganud, et ei julgeks enam 180-pulsiga ratast sõita.

Põhimõtteliselt on need baasfunktsionaalsused minu jaoks piisavad. No hea küll, mugavuse mõttes tahaks ka kellaga poes või restoranis NFC abil maksta. Mitte ainult edevusest, vaid jube mugav oleks. Ei peaks pangakaarti alati kaasas vedama. Kahjuks on nii, et ka Mi 8 versioon ei toeta Euroopas NFCga maksmist.

Töökindel

Kell peab olema veekindel. Et seda ei peaks näiteks matkal või ujulas kusagile taskusse ära panema. Ja hinna tõttu pole ausaltöelda ka erilist muret, kui sellega peakski midagi juhtuma – ekraan kriimustuma või midagi. Aga seda ei ole mul veel juhtunud.

Silikoonisarnased TPU kummist kellarihmad lähevad mul poole aastaga katki. Ent 10-20 euroga saab hankida lihtsalt uue asendusrihma. Valisin endale metallist variandi. Nüüd on jama. Midagi katki ei lähe ja pole väga põhjust uut osta. Isegi kui 8 versioon on juba väljas. Või siiski?

Suurem ekraan ja uus äpp

Xiaomi Smart Band 8

Uus ekraan on parem. Kohe märgatavalt. Poleks arvanudki, et visuaalselt üsna pisut suurem 1,62-tolline kellaekraan võib võrreldes varasema 1,1-tollise ekraaniga olla silmale palju sõbralikum. See on argument.

Vana kella kasutan telefonis kummalise nimega äppiga Zepp Life. Ma ei tea, miks Xiaomi sellise nime pani. Ilmselt tähendab see hiina keeles midagi. Uus äpp kannab nime Mi Fitness ja see on kasutusmugavuselt mõnevõrra selgem ja intuitiivsem.

Mis ei meeldinud – Zepp võimaldab kasutada kella ka ilma kontot registreerimata, aga Mi Fitness küsib isiklikke andmeid, kuivõrd e-posti aadress seda on. Nii on teie isikustatud terviseandmed, liikumisharjumused ning tõenäoliselt ka asukoht Hiina kontserniga tulevikus jagatud juba vabatahtlikult.

Midagi häiris kella juures?

Ma ei saa sotti, miks ma peaksin pidama eraldi arvestust 150 erineva sportliku tegevuse üle. Võibolla raamatupidajad ja väga organiseeritud inimesed oskavad sellest lugu pidada. Ja ma ei ole nii mitmekülgsete harjumustega. Tõsi, heldimusega vaatasin, et kellal on ka autosõidu träkkimise režiim. Seega, kes Audru ringrajal adrekat käib kogumas, saab oma Smart Band 8ga rajal pulssi mõõta.

Ja pean mainima, et tegevuse träkkimine on kellal natukene ebamugavalt lahendatud. Näiteks, kui jooksete ja ekraanil kuvatakse jooksu parameetreid alates treeningu pikkusest, pulsist ja muust säärasest, siis paralleelselt kellaaega ja nö tavalist ekraani vaadata ei saa. Nagu puuduks kellal multitaskimine. Kui jooksed, siis jookse. Kellaaeg unusta ära.

Samuti ei ole kuigi töökindel automaatne tegevuse tuvastamine ja träkkima hakkamine. Ma kõnnin igapäevaselt jala tööle. Olen juba 5 minutit teel, kui mu praegune Mi 5 äkki avastab, et ohoo, peremees kõnnib, kas soovid salvestada? Hilja, sõber… hilja! Smart Band 8 on selles osas veelgi laisem – ma jõudsin peaaegu juba tööle, kui kratt tegevust tähele pani.

Jooksuandur on kasulik

Smart Band 8 jaoks saab lisavarustusena 10 euro eest soetada jalanõule kinnitatava pesa, mis muudab nutikella hoopis jooksuanduriks. See võimaldab jooksugurmaanidel saada põhimõtteliselt personaaltreeneri tagasisidet.

Xiaomi Smart Band 8

Nii sain teada protsentuaalselt, kas ma jooksen treeningu ajal üle kanna või päka. Jooksutehnika ja treeningute efektiivsuse hindamiseks on selline info päris treenijatele päris kasulik. Sain ausat tagasisidet, et minu jooksutehnika vajab kindlasti parandamist. Kui ma just ei taha 70-selt liigesevalude käes piinelda.

Kokkuvõte

Mi Smart Band 8 nutikell on mitmekülgne kantav seade, mille funktsionaalsus on igapäevaseks kasutuseks küllaldane. Aku peab mõnusalt vastu terve nädala isegi siis, kui ekraaniseaded on sätitud kõige kurnavamateks. Aku laadimine on suhteliselt kiire, juba paarikümne minutiga on selles piisavalt särtsu sees. Nädalaks ette laadimisel tuleb arvestada ikkagi tunni-pooleteisega. Üllatuslikult vajab Mi 8 laadimiskaabli paika sättimine rohkem tähelepanelikkust kui mu vana Mi 5. Aga ei midagi kontimurdvat.

Xiaomi Smart Band 8

Kella saab isikupärastada, äpp pakub lugematul hulgal erineva kujunduse ja funktsionaalsusega ekraanilahendusi. Ekraan on puutetundlik ja funktsionaalsus loogilise ülesehitusega. E-kirju saab näpuga kerida, kuigi pikkade kirjade kogu teksti kell ei näita.

Jään puudust tundma kella nn taskulambi funktsioonist. Ekraani saab menüüst hõlpsalt helendama panna nii, et pimedas toas ära ei eksi.

Ja veelkord, kõik see on väga taskukohane.

Fotod: Andres Kruus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.