Sobib paarile ja pere teiseks autoks, millega linnasõite teha
5-ukselise i20 hind alates 12 590€, jälgige kampaaniahindu
Suhteliselt lühike tarneaeg, hea hinna-kvaliteedi suhe
[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Hyundai i20 on väikeklassi auto (supermini), mis läks esmakordselt tootmisse pärast 2008. aasta Pariisi autonäitust, kus seda esmakordselt esitleti. Esiveoline i20 on saadaval nii kolme- kui viieukselisena. i20 asendas enamikul turgudel eelkäijaks olnud Getzi.
Valikus olnud kolm diisel- ja neli bensiinimootorit jäid superminile kohaselt oma mahult kõik alla 1,7 liitri. Vaatamata oma väiksusele sai i20 Euro NCAP turvatestides väga tõsiseltvõetavalt hakkama ning sai hindeks 5 tärni.
2014. aastal ilmavalgust näinud teise põlvkonna mootorivalikut on pisut kärbitud, jättes alles kaks bensiini- ja kaks diiselmootorit, suurim neist 1,4-liitrine. Lisaks disainiuuendustele sees ja väljas sai i20 viis millimeetrit kõrgema kliirensi.
Uusim i20 jätkab kenas pakendis mikromootorite joont, kuid kolmest valikuolevast jõuallikast kõigest üks on sedakorda diiselkütust tarbiv. Disaini eest on Euroopas ja eurooplastele väljatöötatud i20 saanud 2015. aastal lausa kaks auhindagi – iF Design Award ja Red Dot Award.
[dropcap]ESIMENE PILK [/dropcap]Autosse istudes avaldasid esmalt muljet iPhone ekraani meenutavad, selged ja loogilise kujundusega näidikud. Salong rääkis selgelt eurooplasele mõeldud disainikeelt – auhindu on jagatud asja eest. Nutiseadmega suhtles auto probleemideta, kohvitass ja laste koolikotid leidsid omale kohad ja tervelt kolm lastki mahtus tagaistmele vaevata.
[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Hyundaiga eelnevat kogemust omamata oli mu ajusopis miskipärast kerge eelarvamus, mis seostus autotootja nimega. i20 üllatas meeldivalt selle väikese auto tegelike võimete ja varustusega, mida selle hinna eest saab. Väga ilus disain nii seest kui väljast, soojendusega rool, ruumikas – ka kogukam kaassõitja mahub tagaistmele.
Miskipärast arvasin, et pagasiruumi mahub ainult sülearvutikott, aga minu suureks üllatuseks mahuks sinna peenemagi daami suur täismõõdus reisikohver ja kolme lapse koolikotid. Panin i20-le mõttes nimeks osav linnarebane – silmapaistavalt ilus oma oranži värvusega, hea manööverdaja ja ettearvamatult mitmekülgne.
[dropcap]DISAIN [/dropcap]Projekteeritud ja kujundatud on i20 Euroopas, Saksamaal. Uus i20 on üks kolmest Hyundai mudelist, mis pälvis 2015. Aasta märtsis maineka Red Dot disainiauhinna. Kõik auhinnatud mudelid on saanud inspiratsiooni Fluidic Sculpture 2.0 disainifilosoofiast.
Lisaks tunnustati uue põlvkonna i20 mudeli kujundust 2015. aasta veebruaris IF Industrial Forum Design’i poolt välja antud auhinnaga IF Design Award. i20 disainielementide hulka kuuluvad trapetsikujulised udutuled, must C-piilar, mis jätab mulje „hõljuvast katusest“, uue disainiga esituled ja kuusnurkne iluvõre.
Uus i20 võitis ka maineka Saksa ajakirja AutoBild väikeautode testi, seljatades teiste sama segmendi autode seas muuhulgas Volkswageni. Kõige värskemaks autasuks on automaailma üks hinnatumaid – Golden Steering Wheel. i20 valiti oma suurusklassis lugejate lemmikuks, edestades selliseid tugevaid konkurente nagu Škoda Fabia ja Opel Karl.
[dropcap]RUUM [/dropcap]Lisaks välisele disainile on panustatud ka salongi funktsionaalsusele, mõeldes nii mõõtmetele kui detailidele ja kvaliteedile. Näidikuteploki kujunduses on silmas peetud kasutajasõbralikkust – valge graafika sinisel taustal teenib nähtavuse eesmärki erinevates valgustingimustes.
Esiistmete vahel asuvad mugavas käeulatuses topsihoidjad, esiuste taskutes püsivad 1,5-liitrised joogipudelid kindlalt oma kohal, tagauste taskutesse mahuvad ära kuni üheliitrised pudelid. Tänu AUX- ja USB-ühenduspesadele saab nutiseadmed kiiresti ühendada, et kuulata telefonist näiteks Spotify kaudu muusikat läbi auto helisüsteemi. Seadmete laadimiseks on olemas ka kaks 12 V voolupesa.
Suuremate pakkide jaoks saab tekitada i20 tagaossa praktilise ühetasase hoiuruumi, klappides kokku 3:2 suhtes kaheks jagatud tagaistme seljatoe ja pannes pakiruumi põhjakatte ülemisse asendisse. Pakiruumi maht on 301 liitrit, kui tagaiste ka kokku klappida, siis arvestatav 1017 liitrit.
[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Eriti meeldiv on nahast kattega soojendusega rool – tõeline õnnistus külmal talvehommikul. Teiseks meeldivaks omaduseks on võimalus muuta nii rooli kõrgust ja kallet. Lisaks sellele veel selged näidikud, mugav iste ning käeulatuses olev topsihoidja.
[huge_it_gallery id=”101″]
[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Meie proovisõiduauto 1,2-liitrine bensiinimootor osutus linnasõidul piisavalt särtsakaks, maanteel möödasõitudel kippus viienda käiguga natuke nõrgaks jääma; tuli käik alla vahetada. Kurvilistel teedel püsis auto hästi ning hoidis oma trajektoori kindalalt, tänu pikemale teljevahele ei saanud ka auklik tee probleemiks.
[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Autos on 6 turvapatja – juhi ja tema kõrval istuva sõitja esi- ja külgturvapadjad ning terve salongi pikkused turvakardinad. Rehvirõhu kontrollsüsteem (TPMS) jälgib rõhku auto rehvides ning annab kohe teada, kui mõnes rehvis on rõhk liiga madal.
Lisaks on Hyundai i20 varustuses nõlvaltstardiabi süsteem (HAC), elektrooniline stabiilsuskontrolli süsteem (ESC), auto sõidustabiilsuse juhtsüsteem (VSM) ja hädapidurdusvõimendi (BAS) – ehk tähelühendeid rohkem kui küll. Neist lahtiseletamist väärib võib-olla enim hädapidurdusvõimendi, mis rakendab pidurid maksimaalse jõuga tööle, kui vajutate piduripedaali tavapärasest järsemalt. Avariipidurdamise korral hakkavad auto ohutuled automaatselt vilkuma, et hoiatada äkilisest peatumisest ka tagant lähenevaid autojuhte.
[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Valikus on kaks neljasilindrilist bensiinimootorit: 1,2-liitrine 75 hj (55 kW) koos viiekäigulise manuaalkäigukastiga ja 1,4-liitrine 100 hj (74 kW), mille puhul saab omakorda valida kuuekäigulise manuaal- ja neljakäigulise automaatkäigukasti vahel. Saadaval on ka 1,1-liitrine 75-hobujõuline (55 kW) diiselmootor.
[dropcap]PIMEDA- JA LIBEDASÕIT [/dropcap]Proovisime autot nii lörtsisel maanteel kui ka kinnisõidetud lumega, libedal külavaheteel. Mõlemal teel sai Hyundai korralikult hakkama. Ka järsul rooli keeramisel ei tekkinud tunnet, et auto võiks väljuda juhi kontrolli alt ning rool säilitas tundlikkuse igal kiirusel. Pimedas oli tulede valgusjõud täiesti piisav.
[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Meie proovitud auto kütusekulu ametlikud numbrid ei küündinud isegi linnatingimustes üle 5,8 l/100 km. Suurima, 1,4-liitrise mootoriga auto vastavad näitajad jäävad aga juba 7 ja 8 liitri kanti. Hyundai annab autodele viieaastase läbisõidupiiranguta garantii, autoabi ja lisaks ka 5 aastat tehnilist kontrolli, mida saab, tõsi küll, paluda vaid kord aastas.
[dropcap]HIND [/dropcap]Hyundai i20 hind algab 11 590 eurost, mille eest saab 1,2-liitrise bensiinimootori ja viiekäigulise manuaalkäigukastiga Classic või Classic Plus varustustasemel auto. Diiselmootori soovijad peavad arvestama 1 400 eurot suurema väljaminekuga, varustustase jääb sel juhul samaks, ent manuaalkäigukastile antakse üks käik juurde. Pisut üle 15 000 euro jääb aga 1,4-liitrise bensiinimootori ja neljakäigulise manuaalkäigukastiga Style-varustustasemel auto hind.
[dropcap]KONKURENDID [/dropcap] Hyundai i20 konkurentide nimekiri on pikk. Tõenäoliselt vaatab inimene, kes kaalub i20 ostu üle ka Volkswagen Polo, Opel Corsa ja Karl, Renault Clio, Škoda Fabia, Mazda 2. Seda rivi võiks jätkata. Määravaks saavad pisiasjad – i20 hinna ja varustuse suhe on eesrindlik.
Tekst: Marika Metsala, toimetas: Maarja Kupits. Pildid: Jörgen Pillau, Hyundai
Loe lisa maaletooja lehelt
Vaata hinnakirja ja otsi edasimüüjat
Hyundai i20