Reede, 13. september 2024
Hyperloopi abil võiks kolme Euroopa riigi pealinna vaheline sõiduaeg väheneda kümne minutini. Üks Elon Muski transpordiunistust realiseerida soovivatest ettevõtetest on Slovakkia valitsusega allkirjastanud lepingu, et analüüsida kolme riigi vahelise Hyperloopi ehitamist.

Ühisrahastusega inseneriprojekt Hyperloop Transportation Technologies (HTT) otsib marsruuti, mis ühendaks kolm Euroopa pealinna – Viinist Bratislavasse ja sealt Budapesti.

Hyperloop linnadevaheline

Kui mõte kolme riigi ülesest Hyperloopist võib tunduda ekstreemne, siis vahemaad kolme linna vahel on tegelikult üsna väikesed. Viinist Bratislavasse on linnulennult 56 kilomeetrit ja kiireimat teed mööda 80 kilomeetrit. Bratislavast Budapesti on linnulennult 160 kilomeetrit ja kiireimat teed mööda 200 kilomeetrit. Mõlemad vahemaad on täiesti läbitavad.

HTT väidab, et Viini ühendus suudaks reisijad ühest linnast teise viia kaheksa minutiga, Budapesti oma aga kümnega. Lisaks usutakse, et on võimalik ühendada ka Slovakkia suuruselt teine linn, Košice, mis on peaaegu 400 kilomeetri kaugusel. Need võimalused on aga kõigest võimalused, ning praeguse lepingu kohaselt hinnatakse iga ühenduse rakendatavust, ning esitatakse (loodetavasti täieliku eelarvega) ettepanekud finantseerimisele.

HTT on üks kahest Hyperloopi unistusse tõsiselt panustavast juriidilisest isikust. Selle ühisrahastus ei seisne mitte Kickstarteri mõttes rahastuses, vaid iseseisvate teadlaste, disainerite ja inseneride koostöövaimus. Grupp kavatseb California linnas Quay Valleys valmis ehitada kaheksakilomeetrise testraja, mis peaks valmis saama 2018. aastaks. Sarnase nimega Hyperloop Technologies põhineb riskikapitalil ja alustab testimist North Las Vegases, Nevadas.

Hyperloop

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Elon Musk on ilmselt nõuks võtnud põhjalikult ära uuendada kõik, mis siin ilmas uuendamist vajab. Ka need, kes temaga alati ühel meelel ei ole, peavad tunnistama, et tegemist on suure visionääri ja ärimehega.

Kui kaasaegsest lennukist kiiremini liikuv maapealne transport tegelikkuseks saaks, vähendaks see oluliselt keskkonnakoormust ning ühendaks mitte lihtsalt linnu ja riike omavahel vaid teeks vabamaks ka inimeste liikumise – sellisel kiirusel liikuv maailm on ühest otsast teise suhteliselt lühikese ajaga kättesaadav. Idealistlik kujutelm maailmast kui globaalsest külast, kus kõik inimesed üksteisega sõbralikult õlg-õla kõrval elavad.

 Allikas: Engadget, foto: Hyperloop Transportation Technologies

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.