Neljapäev, 21. november 2024
Ylle Tampere lappas vene autoväljaandeid ja pani kõrvale paar märkimisväärsemat autouudist – vene autotööstusele on aasta alanud trööstitult ja nagu näha, järjest hullemaks asi läheb.

Vene autotootjad on saanud majandussanktsioonidega üpris valusalt pihta. Venelane küll ütleb, et kannatame ära, aga kui liikuma pääsemine sõltub autost, ja see auto ei sõida, on kehv lugu küll. Kust sa selle hobuse või eesli nii kohe võtad, mis sind asulasse arstile või viinapoodi viiks…

2022. aasta oli vesi hiinlaste veskile

Autostati andmetest on näha, et 2022. aastal vene uute autode müük kukkus ning hinnad tõusid. Ostjad kulutasid uutele autodele kokku 1,5 triljonit rubla. Selle eest soetati 626 000 sõiduautot. Neist enamus Hiina päritolu.

Venemaa tööstusministeerium avaldas pettumust, sest nende aastaplaan nägi ette 800 000 uue sõiduauto müümist, paraku kukkus müük veel ka aasta viimastel kuudel järsult, põhjuseks tarneraskused ja ostujõu langus.

Hiina tootjatel on pidu, sest venelased ei saa osade nappuse tõttu omi viisaastakuplaane täita, lääne autode paralleelturg on, aga marginaalne, ja hiina autosid võib müüa peaaegu mistahes hinnaga (loe: 300% kõrgema hinnaga kui varem).

Kui 2022. aasta alguses oli hiinlaste käes umbes kolmandik vene autoturust, siis tänaseks on neil Autostati andmetel koguni 70% turu üle kontroll. Allikas: Avtostat

Hiinlased ehitavad usinalt oma autotehaseid üle Venemaa, Tuulas asuv Havali tehas töötab täisvõimsusel, ja näiteks Moskvas on müüduimaks mudeliks nende Jolion.

Avtotor lükkas Kaliningradi tehases püsti Kaiyi liini ning loodab E5 sedaaniga asendada tühimiku, mis on mh tekkinud suurima kodumaise tootja, Lada tootmisraskuste tõttu. Kalina ja E5 kõrvuti kriitikat ei kannatagi…

Moskvitš lubab uusi ja moodsaid linnadžiibi-taolisi sõidukeid, kuid president Putin on juba öelnud, et keeldub esitlusel uue mosse rooli istumast, liiga palju häbiväärseid olukordi eelnevate sõiduproovidega. Pilti vast ikka saab.

Moskvitš laiendas 2022. aastal jõudsalt oma tootmist ja jätkab: juba on tosinas linnas liinid püsti. 2023 peaks saama valmis 50 000 mosset, neist osa elektrimootoriga, 2024 tõuseb toodang 100 000 autoni. Värise, Lada – “moskvalased” ukselinkide nappuse üle ei kurda. Nende tootmiseks vajalikud varuosad tulevad Hiinast.

Москвич 3 ehk hiinlaste kaasabiga “taaselustatud” Moskvitš. Tootja pilt

2022.aasta statistikast paistab silma, et sugugi mitte kõik lääne tootjad pole vene autoturult ummisjalu putku pistnud: eelmisel aastal juhtis lääne mudelite edetabelit enam kui 65 000 autoga Kia. Kuigi müük kukkus 67% on Kia jätkuvalt müüduim nn lääne auto. Bestseller on Rio, järgnevad krossover Seltos ja linnadžiip Sportage.

2023. aasta alguses said otsa värv ja ukselingid

AvtoVAZi tehases käivad tootmisjuhid süngete nägudega ringi. Kõikidest muredest kõige suurem ei ole aga väike värvivalik, elektroonika ja isegi ukselinkide nappus vaid järjest tugevam surve Moskvitši poolt.

Kuna mossed valmivad koostöös hiinlastega, pole neil sarnast varuosaprobleemi. Nende autode hinnastus on pigem välismaiste mudelitega sama masti: elektrilise Moskvitš 3 eest tuleb välja käia 1,5 mln rubla ja rohkem, samal ajal peab Lada säilitama “mõistlikku” hinnapoliitikat, et hoida vene autotööstuse lipulaeva mainet.

600 000 rubla eest ei saa tänavu jaanuaris aga isegi mitte lihtsustatud Lada-varianti, sest puudu on kõigest, turvavarustusest, tuledest, ukselinkidest ja värvistki. Uue Lada saab tellida kas halli, valge või mustana. Rool vist antakse kaasa, linkidega on krõška, eks tuleb kombineerida.

Hiljuti uue Kalina või Niva ostnud kurdavad, et juba kolmesaja kilomeetri järel hakkasid tükid küljest kukkuma, ka ei tööta ventilatsioon, tihendid jäätuvad, õlid külmuvad.

Foorumitest leiab kohe ka heatahtlikke lohutajaid: “sa ju teadsid, mis auto sa ostad” ning “kes see loll üldse talvel autoga välja ronib, oota kuni soojaks läheb.”

Tänavu jaanuaris andis AvtoVAZ teada, et alustab uuenenud Niva-pikapite tootmist. Auto kandevõimet on 185 kg võrra kasvatatud, nüüd jaksab see peale võtta kuni 800 kg kaupa. Kabiin tundub olevat küll double, aga 2 kohta ainult… ju siis istmete kokkuhoiu pärast. Igal juhul on kevadeks Lada-sõpradele ka hea uudis: osta auto kevadel ja pane talveks garaaži.

Lada Niva kastikas. Foto: tootja
Kindlustusfirmad hoiavad peaga käsi kinni

Osa kindlustusfirmasid on teada andnud, et ei soovi enam vene autodele lepinguid teha, sest avariilist autot pole tõenäoliselt võimalik remontida varuosade nappuse pärast.

Lisaks seesama värvimure: kuna laod on tühjad, ei saa teha lihtlabasemaidki värviparandusi, sest rohelist või oranži ja tavapärasemaidki toone lihtsalt napib. AvtoVAZi kataloogis on sadakond erinevat tooni.

Remonti vajavate sõidukite järjekorrad aina kasvavad, probleem on paisunud nii suureks, et kaubanduse- ja tööstusministeerium on olukorda sekkunud. Tšinovnikute pead lendavad, aga värvi ikka ei ole. Kogemusega Žiguli omanikud soovitavad kasutusele võtta vana hea s.takarva põrandavärvi, seda peaks nõuka ajast veel ju alles olema.

“Ärge juurde valage” ehk tapke lääne autod

Ingosstrakh, Venemaa üks suuremaid kindlustusettevõtteid teatas jaanuari eelviimasel päeval, et nemad ei vastuta enam millegi eest: lääne autode remontimine on muutunud võimatuks, kuna puudus on absoluutselt kõigest, aga kõige rohkem keredetailidest ja elektroonikast.

Mikroprotsessorit kahjuks ei saa nii asendada, et võtad pesumasina seest ja paned BMW-le külge. Vassili või Vitali ei oska põlve otsas järele teha ka mõlgitud keredetaile.

Mis on valik? Pahtlit ja teipi ja põrandavärv peale ning mikroprotsessori võite omale pista, sest see asi liigub ikka, mis sellest, et ekraanid on pimedad.

Soovitatud on sarnast kannibalismi vormi nagu lennukite puhul: kõvema kolaka saanud autod kantakse maha ja tõmmatakse skeletiks, sest mida vähegi kasutada annab, seda kasutada tuleb.

Purunenud klaaside asemele saab panna kile või siis ehitada auto ümber kabrioletiks. Kui sõiduki omanik aga õiendama hakkab, sõidab ta edaspidi BMW asemel Moskvitšiga. Millal kätte saab, ei tea. Kas värvi jagub, ka ei tea.

Tõsisemalt rääkides on asjad hapud. Venemaal pole praegu võimalik remontida iga viiendat autot ja kahaneb väljavaade Ladade remontimise osas.

Tulevik on tume, sest keskmiselt sõidab venelane aastas 17 500 km, 2022. aastal juhtus 103 900 avariid ning hukkus üle 11 500 inimese.

Kõige rohkem avariisid juhtub Moskvas, selle lähioblastites, Krasnodari krais, Nižni Novgorodis ja Peterburis. Kui Moskvas ja lähioblastites toimub aastas ligi 10 000 rasket avariid ja teada on, et sealses autopargis on ka kõige rohkem luksusautosid ja lääne autosid, siis pole neile soovitada muud kui pandagu vaim valmis mosse ja tundmatute hiina autode jaoks.

Moskva liiklus. Foto A. Popov/ Unsplash

Pildid: tootjad, Aleksander Popov. Kaanepilt: Alexander Smagin

2 kommentaari

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.