5. jaanuaril 2020 stardib 42. Dakari ralli. Esimest korda ajaloos kihutatakse Saudi-Araabia kõrbeliivadel. Esimest korda osaleb Dakari rallil koguni viis Leedu võistkonda. Eestlased seekord 7900 km pikkusest inimvõimete piire kompavast võistlusest osa ei võta.
Eestlased võivad end uhkelt (WRC) rallirahvaks nimetada. Meil on Ott Tänak ja Martin Järveoja, Markko Märtin ja Urmo Aava, Dakarilt on ette näidata Toomas Triisa, kes 2017. aastal Malle-moto klassis võitjaks tuli.
Dakari on klassikaline kõrberalli. 2020. aastal Araabia poolsaarel toimuva järjekorras juba 42. ralli võistlusraja pikkuseks on ligi 7900 km ja sellest koguni 5000 km on kiiruslõigud.
Eestlastel on võimalus rallile, olenemata sellest, et “meie omad” ei osale, kaasa elada: kuulsaim nimi Dakaril on kahtlemata Fernando Alonso, aga ka Leedu tiimid on vägevad ja võivad eelseisval võistlusel tegusid teha.
2020. aasta Dakari start antakse 5. jaanuaril Punase mere ääres Jeddah’s, finiš on 17. jaanuaril Quiddiyas.
Dakari kolm kodu
Dakari ralli toimub enamasti detsembris-jaanuaris. Juba praegu on tiimid kohapeal vormi timmimas. Vormel-1 järel on Dakar tuntuselt teine autospordivõistlus maailmas.
2020. aastal algab Dakari ralli ajaloos uus peatükk: võistlus jõuab oma kolmandasse koju, kuhu jäädakse viieks järgnevaks hooajaks vähemalt.
Esimest korda kulgeb kogu võistlustrass Aasia mandril, täpsemalt Saudi Araabias. See omakorda tähendab kolme muudatust, õigemini tagasipöördumist vanadele radadele.
Esiteks on Dakar nüüd jälle tõeline maratonralli, kus 12 päevaga (vahepeal ka üks puhkepäev) tuleb läbida ligi 7900 kilomeetrit. Kiiruslõikude kogupikkus ületab 5000 km, viis neist on pikemad kui 450 km.
Teiseks kulgeb kolmveerand võistlusrajast mööda kõrbeliiva, nagu see klassikalistel, Saharat läbinud Dakaridel tavaks oli.
Kolmandaks elab kogu võistluskaravan jälle koos kõrbelaagrites (bivakkides). Väiksemaid muudatus on teisigi, aga üks on kindel: Dakar on saamas uut hingamist!
Lähis-Ida on Dakarile kolmas „kodu“. Aastail 1979-2007 sõideti Aafrikas, sealhulgas esimesed kümme korda marsruudil Pariis-Alžiir-Dakar.
Senegali pealinn Dakar – kuhu ralli on jõudnud 27 korda – andiski võistlusele nime, mis jäi püsima ka siis, kui rallikaravan sinna tegelikult ei jõudnudki.
Aastal 2008 pidi maratonralli toimuma 30. korda, algusega Lissabonist ja finišiga tavapäraselt Dakaris. Kuid vaid paar päeva enne starti otsustasid korraldajad ralli terroriohu tõttu ära jätta.
See sündmus saigi Dakari ajaloo teise peatüki alguseks, sest järgmised üksteist rallit sõideti Lõuna-Ameerikas. Võistluse iseloom muutus põhjalikult: senisest maratonist sai sprindilõikude kogum, mis olemuselt meenutas üha enam tavarallit.
Ka selles mõttes, et võistlejad ööbisid rajalähedaste linnade hotellides, mitte kõrbesse üleslöödud ajutistes laagrites.
Lisades siia Lõuna-Ameerika majandusraskused, pole sugugi ime, et Dakar tundis end Uues Maailmas järjest ebamugavamalt.
Aastal 2020 kirjutataksegi esimesed read Dakari ajaloo kolmandasse peatükki, sest vähemalt viis järgmist rallit sõidetakse Saudi Araabias.
Enamikule võistlejaist on see hüpe tundmatusse, kuid ühes võib kindel olla: kõrbeliiva puudust Dakari osalejad Araabia poolsaarel kurta ei saa.
Senisest rohkem võistlejaid
Rallikaravan koosneb detsembri keskpaiga seisuga 349 võistlussõidukist (mullu 334): 148 mootorratast, 23 quadi, 87 autot, 45 kergbagi ja 46 veoautot.
Tegelikult on ralli juba ammu alanud. Detsembri esimesel nädalal alustas Paul Ricardi ringrajal tööd tehniline komisjon ning 12. detsembril asus laevatäis võistlus-, teenindus- ja saatesõidukeid (sealhulgas 10 helikopterit) Marseille’st kümnepäevasele merereisile Araabia poolsaare suunas.
557 osaleja seast kuulsaim on kahtlemata kahekordne vormel-1 maailmameister Fernando Alonso, kes kaitseb Toyota tehasetiimi värve Toyota Gazoo Racingu Hiluxil.
Eestlasi sõitjate seas pole, Leedut on aga haaranud tõeline Dakari-buum: sealt läheb starti koguni viis autot ja üks mootorrattur.
––––––––––
Käesoleva materjali vahendas iGo2Dakar – ainus Leedu sõltumatu meediatiim Dakari rallil.
PR-spetsialist Mindaugas Plukys, fotograaf Andrius Laucius ja videooperaator Mantas Vilimas liiguvad Saudi Araabias oma spetsiaalselt ettevalmistatud Nissan Navaral koos võistlejatega ja edastavad iga päev koha pealt originaalmaterjali. iGo2Dakar kajastas Dakari esimest korda aastal 2018, peatselt algav ralli on neile juba kolmas.
Loen ja imestan! Mingi ringraja vend on kõige kuulsam osavõtja! No vabandage!
Huvitav, mis tundmatu külamees on artikli autorite arvates 2010.a. ja 2018.a. Dakari võitja , oma 13. kõrberallil startinud kahekordne WRC maailmameister CARLOS SAINZ?
PS! Kõvad tegijamehed leedukad on hetkeseisuga kaotamas, kes tunni, kes kaks, kes koguni neli. Teadmiseks, et sõidetud on alles kolm katset!
Eks see on ju PR, et vaataksid ka need, kes Dakarist midagi ei tea, F1st aga küll. Fun fact, et ringrajavend läheb liiva sisse vanuigi möllama, ja palun sõnumitoojat mitte maha lasta 😀