Neljapäev, 7. november 2024
Harjumaal tegutsev Stoneridge Electronics arendab ja toodab suurimatele autotootjatele nagu VAG, Ford, Volvo, GM, Scania jt. elektroonikakomponente, süsteeme ja mooduleid. Edulugu võib aga ootamatult takerduda: tööstusharus napib järelkasvu. Noori insenere on väga vaja.

Autonoomsed sõidukid vajavad nutikaid arendajaid ning Eestis on ettevõtteid, mis on selles sektoris teenäitjad: Ford, VAG, General Motors, Daimler, MAN, Scania, Volvo jt. saavad oma elektroonikakomponente Stoneridge Electronicsilt.

Stoneridge Electronicsi meeskonnajuhi Marju Ferenetsi sõnul on ettevõttes suur nõudlus kogenud riistvaralähedase tarkvara arendajate osas.

“Autotööstuses on teemaks autonoomsed sõidukid, mistõttu kasvabki autotööstuses vajadus riistvara arendajate ja programmeerijate järgi. Autonoomsed sõidukid vajavad võimalikult sujuvalt töötavat andmesidet ning juhile pakutavat otsustustuge sõidu ajal,” selgitab Ferenets.

Valdkond vajab kiiresti järelkasvu, suur osa Eesti elektroonikatööstuse ettevõtete juhtidest tunnistab, et noori napib ja kui uusi tegijaid peale ei tule, saab edukas valdkond põntsu.

Kuigi Eestis luuakse tipptehnoloogia abil maailmatasemel tooteid ja teenuseid, kujutavad noored elektroonikatööstust endiselt ette lihtsa liinitööna. See on aga täiesti vale ettekujutus. 

Elektroonikainsenerideta ei saa

Marju Ferents kirjeldab, et autotööstuse jaoks tehtavad tooted peavad vastu pidama eri ilmastikuoludele, need ei tohi ise olla elektomagnetilised segajad ega lasta end mõjutada välistest seadmetest ja peavad olema vibratsioonikindlad,

“Testime tooteid võimalikult varases eluea faasis ja testimine muutub simulatsioonitehnikate abil veelgi varasemaks. Selleks on meil lisaks tarkvaratööriistadele vaja ka spetsialiste, kes selliste ülesannetega hakkama saaksid,” selgitab Ferenets.

Riistvara arendajate puudust kinnitab ka Tallinnas tegutseva Artec Designi arendusjuht Markus Kasak. “Kõige rohkem tunneme puudust inseneridest, keda huvitab riistvaralähedane tarkvaraarendus ning elektroonikadisain.”

Otsitakse töötajaid, kelle oskused hõlmaksid nii riist- kui tarkvaraarendust, kes aitaksid klientidel jõuda ideest tooteni. Vajadus riist-ja tarkvaraarendajate järele kasvab iga aastaga.

Järjest nutikamaks muutuv elektroonika jõuab järjest uutesse seadmetesse, riistvaraarendajaid ja programmeerijaid, kes arendaksid energiatõhusaid ja töökindlaid süsteeme ja optimeeriksid riist-ja tarkvara, on eriti neis valdkondades vaja, kus mõõteseadmeid kasutatakse. Üks selline valdkond on meditsiinitehnika, mille vajadusest räägime tänasel päeval eriti palju.

Elektroonikasektoris pööratakse tähelepanu keskkonnasäästlikule arengule ja ökoloogilise jalajälje vähendamisele: “Ka elektroonikaseadmete väljatöötamisel on võimalik ökoloogilist jalajälge vähendada, luues säästlikke seadmeid, mis vajavad vähe energiat. Tarkvara optimeerimine hoiab kokku arvutusressurssi ja võimaldab kasutada väiksema energiatarbe ja arvutusvõimsusega mikroprotsessoreid,” selgitab Margus Kasak.

TalTechi saab kasvõi kohe õppima minna

Nii Stoneridge Electronics kui ka Artec Design teevad koostööd Tallinna Tehnikaülikooli Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudiga, et tagada elektroonikatööstusele vajalik järelkasv. Ettevõtted pakuvad ülikoolile teemasid projektiaineteks ja nõustavad õppeprogrammi kokkupanekul.

TalTechi programmijuhi Andres Eegi sõnul on TalTechi riistvara arenduse ja programmeerimise eriala unikaalne, sest seob teadmised riistvarast ja tarkvaraarendusest.

“Arendame õppekava koostöös ettevõtjatega, et see vastaks sektori ootustele ning loodame ühiselt tagada selle, et Eesti elektroonikatööstus oleks ka tulevikus oluline osa Eesti majandusest.”

TalTechi riistvara ja programmeerimise erialale on võimalik kandideerida kasvõi kohe ja saada haridus ja oskused, mis võimaldavad tulevikus luua nutikaid lahendusi nii Eestis kui mujal maailmas.

Stoneridge Electronics AS kuulub New Yorgi börsil noteeritud Ameerika päritolu Stoneridge Inc. kontserni, mis on asutatud 1965. aastal. Korporatsiooni üksused paiknevad Põhja-ja Lõuna-Ameerikas, Euroopas ja Aasias. Ettevõtte arendab ja toodab autotööstusele elektroonikakomponentide, süsteeme ja mooduleid. Stoneridge Electronics AS annab tööd enam kui 300 inimesele.

Artec Design on 1998. aastal asutatud tootearendusettevõte, mille tegevus hõlmab traadita tehnoloogiaid, andmeturvet, võrguliideseid ja erinevaid protsessori riistvaraplatvorme. 75% Arteci meeskonnast koosneb professionaalsetest elektroonika- ja tarkvarainseneridest. Artec Design ekspordib 70% seadmetest ja teenustest klientidele Euroopas, Aasias ja Põhja-Ameerikas. Ettevõtte tooteid kasutatakse valitsuse-, äri-, haridus-, jae-, logistika-, arhiveerimis-, tervishoiu-, lao- ja organisatsioonides.

Kaanepilt: Stoneridge Electronics

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.